REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia wypadkowe przy prowadzeniu działalności

Anna Michalska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą w postaci sklepu spożywczego. W towar zaopatruję się w miejscowości oddalonej od mojego sklepu o 20 km. W marcu br., w drodze po zaopatrzenie dla mojego sklepu, doszło do wypadku samochodowego, w którym brałam udział. Byłam pasażerką samochodu. Czy w związku z tym mogę starać się o świadczenia związane z wypadkiem przy prowadzeniu działalności?

Z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności można starać się o przyznanie takich świadczeń, jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, renta szkoleniowa lub renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Prawo do tych świadczeń zależy przede wszystkim od spełnienia następujących warunków:

1) wypadek musi powstać w okresie ubezpieczenia wypadkowego,

2) wypadek musi zostać uznany za wypadek przy prowadzeniu pozarolniczej działalności,

3) w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o świadczenie na koncie prowadzącego działalność nie może być zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli osoba prowadząca działalność ma zadłużenie z tytułu składek przekraczające 6,60 zł, to mimo uznania zdarzenia za wypadek przy prowadzeniu działalności nie otrzyma świadczeń wypadkowych. Świadczenia chorobowe, tj. zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego, nie przysługują do czasu spłaty całości zadłużenia - pod warunkiem że spłata nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku. Jeśli zadłużenie zostanie uregulowane po upływie 6 miesięcy od dnia wypadku, prawo do świadczeń za czas choroby przysługuje dopiero od dnia spłaty całości zadłużenia. Prawo do świadczeń za okres przed tą datą ulega przedawnieniu. Jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku, osoba prowadząca działalność traci również prawo do jednorazowego odszkodowania.

Uznanie zdarzenia za wypadek

REKLAMA

O uznaniu zdarzenia za wypadek przy prowadzeniu pozarolniczej działalności decyduje wiele czynników i okoliczności. Przede wszystkim zdarzenie powinno mieć charakter nagły i być wywołane przyczyną zewnętrzną. Takim zdarzeniem jest m.in. właśnie wypadek samochodowy. Drugim ważnym elementem jest to, aby zdarzenie nastąpiło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności. Oznacza to czynności typowe dla danego rodzaju działalności ściśle z nią związane i podejmowane zwykle przy jej prowadzeniu. Takimi czynnościami w omawianej sytuacji są m.in. wyjazdy po towar (art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy wypadkowej).

Oceny danego zdarzenia jako wypadku przy prowadzeniu pozarolniczej działalności dokonuje ZUS, do którego należy się udać w celu zgłoszenia wypadku. Po ustaleniu wszystkich okoliczności i przyczyn wypadku pracownik ZUS sporządza kartę wypadku, którą otrzymuje również osoba prowadząca działalność. Po otrzymaniu karty wypadku może wnieść uwagi lub zastrzeżenia do dokonanych w niej ustaleń.

Uznanie przez ZUS, że okoliczności i przyczyny zdarzenia kwalifikują je jako wypadek przy prowadzeniu działalności, stanowi podstawę do ubiegania się przez poszkodowanego o świadczenia przysługujące z tego tytułu. Poszkodowany uzyska prawo do świadczeń po przedłożeniu w ZUS dodatkowo wymaganych dokumentów, np. zwolnień lekarskich potwierdzających niezdolność do pracy, wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego czy wniosku o jednorazowe odszkodowanie.

Wyłączenie prawa do świadczeń z tytułu wypadku

Istnieją okoliczności wymienione w art. 21 ust. 1 i 2 ustawy wypadkowej, które wykluczają prawo do świadczeń z tytułu wypadku. ZUS odmawia prawa do świadczeń z tytułu wypadku, jeżeli ustali, że:

1) wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, które zostało spowodowane przez osobę prowadzącą działalność umyślnie lub wskutek jej rażącego niedbalstwa;

2) osoba prowadząca działalność spowodowała wypadek lub przyczyniła się do niego w znacznym stopniu, będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Czytelniczce, która była pasażerką samochodu, ZUS nie może zarzucić ani naruszenia przepisów, ani też przyczynienia się do wypadku (nawet wtedy, gdy osoba kierująca pojazdem, którego Czytelniczka była pasażerem, jest odpowiedzialna za spowodowanie wypadku). Gdyby jednak z notatki policji przybyłej na miejsce zdarzenia wynikało, że uraz u Czytelniczki powstał wyłącznie na skutek np. niezapięcia pasów bezpieczeństwa, ZUS odmówi prawa do świadczeń wypadkowych. W takiej sytuacji Czytelniczka może odwołać się od decyzji ZUS do sądu i uzyskać korzystne rozstrzygnięcie. Linia orzecznicza dotycząca spraw wypadkowych jest obszerna i bardzo zróżnicowana. Sąd mógłby stwierdzić, że fakt niezapięcia pasów nie był wyłączną przyczyną zdarzenia, ponieważ do jego powstania przyczyniły się jeszcze inne okoliczności, np. zbyt gwałtowane hamowanie kierowcy.

Anna Michalska

Podstawa prawna:

art. 3 ust. 3 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 8, art. 6, art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złoto w tym roku jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności? Rekordowe ceny kruszców na koniec roku

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  REKLAMA

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  REKLAMA

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  REKLAMA