reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak prawidłowo ustalić, za które osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat nie trzeba płacić składek na FP i FGŚP

Jak prawidłowo ustalić, za które osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat nie trzeba płacić składek na FP i FGŚP

Zatrudniamy w zakładzie produkcyjnym wielu doświadczonych pracowników. Wiemy z prasy, że pracodawcy zatrudniający osoby w wieku powyżej 50, 55 i 60 lat są zwolnieni z obowiązku płacenia za nie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na jakich zasadach przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na te fundusze?

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP po ukończeniu wieku 55 i 60 lat dotyczy nie tylko pracowników, ale m.in. również:

• osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (tzw. chałupników),

• osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Zwolnienie po ukończeniu 50 lat

Kolejne warunki uprawniające do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP zostały określone dla osób, które ukończyły 50 lat (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). W tym przypadku warunki do zwolnienia zostały określone bardziej restrykcyjnie.

Po pierwsze - zwolnienie to dotyczy wyłącznie pracowników, tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Warunki zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po drugie - pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za takiego pracownika tylko przez 12 miesięcy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym została z nim podpisana umowa o pracę.

Po trzecie - zwolnieniem mogą być objęci wyłącznie pracownicy, którzy zostali zatrudnieni po 30 czerwca br.

Po czwarte - w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pracownik musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.

Po piąte - w momencie zatrudnienia pracownik musi mieć ukończony wiek 50 lat.

PRZYKŁAD

W zakładzie meblowym jest zatrudniony pracownik w wieku 51 lat. Osoba ta została zatrudniona od 1 czerwca 2009 r. Przez pół roku przed podjęciem zatrudnienia była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Mimo że pracownik ten przez ponad 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji osób bezrobotnych, pracodawca ma obowiązek opłacania za niego składek na FP i FGŚP, ponieważ pracownik został zatrudniony przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Firma marketingowa zatrudniła 1 sierpnia br. doświadczonego pracownika w wieku 50 lat. Przed podjęciem zatrudnienia pracownik ten był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. W tym przypadku pracodawca nie będzie miał obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy począwszy od 1 września br. Pracodawca byłby zwolniony z opłacania składek od 1 sierpnia, gdyby pracownik został zatrudniony np. 30 lipca 2009 r.

• art. 104 ust. 1 pkt 1, art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 2, art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.),

• art. 1 pkt 75, art. 18, art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).

Klaudia Konopka

specjalista ds. kadr i płac

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 15.11.2017

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

składki na fundusz pracy
składki na fundusz pracy

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama