REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana warunków umowy o pracę

Piotr Matwiejczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Modyfikacja zawartych w umowie o pracę warunków może nastąpić w drodze porozumienia lub wypowiedzenia. Pracodawca może również zmienić warunki zatrudnienia pracownika na krótki czas przez powierzenie mu określonych obowiązków.

Porozumienie jest najprostszym sposobem zmiany warunków zatrudnienia. Jest to dwustronna czynność prawna polegająca na złożeniu przez pracodawcę oraz pracownika zgodnego oświadczenia woli o zmianie warunków zatrudnienia. Porozumienie powinno wskazywać, które warunki umowy o pracę ulegają zmianie i ustalać treść nowych warunki pracy lub płacy. Zasadniczo treść porozumienia zmieniającego nie podlega żadnym ograniczeniom, a zatem w tym trybie warunki pracy mogą zostać zmienione na gorsze lub lepsze dla pracownika. Należy jednak pamiętać, że ustalone w ten sposób warunki umowy o pracę nie mogą być mniej korzystne niż warunki wynikające z obowiązujących przepisów prawa pracy.

REKLAMA

WAŻNE!

W treści porozumienia strony powinny wskazać datę, od której zaczną obowiązywać nowe warunki zatrudnienia. W braku tej daty uznaje się, że nowe warunki obowiązują od daty zawarcia porozumienia.

REKLAMA

Porozumienie musi w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, że strony wyraziły zgodę na jego zawarcie. Regułą jest, że zgoda taka zostaje udzielona poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Zdarza się, że pracodawca po prostu informuje pracownika o zmianie warunków umowy. W takiej sytuacji przyjmuje się, że pracownik wyraził zgodę na zawarcie porozumienia w sposób dorozumiany, co jednak musi wynikać w sposób jednoznaczny z jego zachowania (wyrok SN z 8 kwietnia 1998 r., I PKN 29/98).

Porozumienie o zmianie warunków zatrudnienia może zostać zawarte w każdym czasie, również w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. W tym trybie można dokonać zmiany warunków pracy pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, np. będących w wieku przedemerytalnym działaczy związkowych czy też kobiet w ciąży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie. Brak tej formy nie powoduje nieważności porozumienia, jednak może okazać się kłopotliwy, ponieważ nie każde zachowanie pracodawcy zmierzające do zmiany warunków zatrudnienia jest uznawane za takie porozumienie (wyrok SN z 17 stycznia 1997 r., I PKN 62/96).

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

W sytuacji gdy pracodawca liczy się z możliwością odrzucenia przez pracownika propozycji zawarcia porozumienia zmieniającego, może dokonać wypowiedzenia warunków pracy lub płacy.

Zmiana warunków płacy

Zastosowanie tego rozwiązania jest możliwe w odniesieniu do umów o pracę, które mogą zostać wypowiedziane, a zatem do umów zawartych na:

• okres próbny,

• czas nieokreślony,

• czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, jeśli strony przewidziały w umowie możliwość jej wypowiedzenia.

Dokonując wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, pracodawca może zmienić rodzaj wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar etatu, a także wynagrodzenie przysługujące pracownikowi.

Kiedy pracodawca może wręczyć wypowiedzenie zmieniające

Nie można natomiast zmienić w tym trybie rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony, art. 42 k.p. bowiem dotyczy zmiany warunków pracy i płacy wynikających dla pracownika z zawartego rodzaju umowy i w pojęciu tym nie mieści się możliwość zmiany samego rodzaju umowy (uchwała SN z 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93). Stosując wypowiedzenie zmieniające, nie można również modyfikować okresu, na jaki umowa została zawarta.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o definitywnym wypowiedzeniu umowy o pracę. W szczególności chodzi tu o przepisy odnoszące się do:

• szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem,

• obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową,

• formy pisemnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu oraz konieczności uzasadnienia wypowiedzenia w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony,

• dostosowania okresów wypowiedzenia do rodzaju zawartej umowy o pracę,

• obowiązku pouczenia pracownika o prawie odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia,

• prawie odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy powinno zostać dokonane w formie pisemnej, przy czym niezachowanie tej formy powoduje nieważność wypowiedzenia.

 

Treść wypowiedzenia powinna zawierać:

• oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy,

• określenie nowych warunków umowy,

• pouczenie, że nieodrzucenie przez pracownika nowych warunków przed upływem połowy okresu wypowiedzenia będzie oznaczać przyjęcie tych warunków; brak takiego pouczenia spowoduje, że pracownik będzie mógł złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

W zależności od zachowania pracownika po upływie okresu wypowiedzenia strony umowy będą obowiązywały nowe warunki pracy lub umowa ulegnie rozwiązaniu.

Powierzenie innej pracy

Pracodawca bez konieczności zawierania porozumienia zmieniającego umowę o pracę czy wypowiadania warunków pracy i płacy może powierzyć pracownikowi czasowe wykonywanie innej pracy.

Jest to możliwe pod ściśle określonymi warunkami przewidującymi, że:

• wystąpią uzasadnione potrzeby pracodawcy,

• zmiana rodzaju pracy nie spowoduje zmiany wysokości wynagrodzenia,

• powierzona praca odpowiada kwalifikacjom pracownika,

• okres powierzenia nie przekracza 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

REKLAMA

Przez uzasadnione potrzeby pracodawcy rozumie się uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko potrzeby komórki organizacyjnej, w której pracownik wykonuje prace. Potrzeby zakładu pracy należy rozumieć szeroko. Należą do nich np. konieczność zastąpienia innego pracownika, usunięcie awarii. Pojęcie to nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków z powodu stanu zdrowia pracownika.

W celu porównania wynagrodzenia przysługującego przed i po powierzeniu innej pracy, należy brać pod uwagę wysokość wynagrodzenia obliczoną na zasadach właściwych dla ustalenia ekwiwalentu pieniężnego z niewykorzystany urlop.

Pracą odpowiednią do kwalifikacji posiadanych przez pracownika jest praca, która tych kwalifikacji nie przekracza i przy której wykonywaniu kwalifikacje te znajdą chociażby częściowe zastosowanie (wyrok SN z 5 lutego 1998 r., I PKN 515/97).

Natomiast kwalifikacje to nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, ale również właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności.

Piotr Matwiejczyk

 

Podstawa prawna:

• art. 42 Kodeksu pracy,

• orzeczenia Sądu Najwyższego:

- uchwała z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169),

- wyrok z 17 stycznia 1997 r. (I PKN 62/96, OSNP 1997/17/313),

- wyrok z 8 kwietnia 1998 r. (I PKN 29/98, OSNP 1999/7/242),

- wyrok z 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97, OSNP 1999/2/46).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA