REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie umowy bezterminowej na umowę terminową

Ewa Przedwojska
Ewa Przedwojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie można zmienić umowy na czas nieokreślony na umowę terminową w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Można natomiast dokonać tego na podstawie porozumienia zmieniającego (za zgodą pracownika) lub wypowiedzenia definitywnego.

Pracodawca ma możliwość wprowadzenia zmian do umowy o pracę zarówno mniej, jak i bardziej korzystnych dla pracownika. Wymaga to jednak zastosowania określonych procedur prawnych. Zmienione mogą zostać przede wszystkim warunki pracy, a więc jej rodzaj, miejsce oraz czas pracy, a także wynagrodzenie pracownika. Takie zmiany w umowie pracodawca może wprowadzić za pomocą wypowiedzenia zmieniającego wynikającego z art. 42 § 1 k.p. Jest ono jednostronną czynnością prawną, a więc nie wymaga zgody pracownika. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych przez pracodawcę zmian umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia (art. 42 § 3 k.p.). Jednak czasami pracodawcom zależy na zmianie samego rodzaju umowy.

REKLAMA

Wypowiedzenie zmieniające

REKLAMA

Wypowiedzeniem zmieniającym nie można zmienić każdego elementu umowy o pracę. Dotyczy to w szczególności rodzaju umowy. W uchwale w składzie 7 sędziów z 28 kwietnia 1994 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że „nie jest dopuszczalna - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.) - zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony”.

Wypowiedzenie zmieniające dotyczy warunków płacy i/lub pracy, natomiast zmiana rodzaju umowy jest zmianą istotnego elementu umowy o pracę, ale nie jej warunków. W uzasadnieniu sąd wskazał, że pojęcie „rodzaj umowy” oznacza czas trwania umowy i jego celem jest rozróżnienie umów bezterminowych od umów terminowych. Z kolei pojęcie „warunki umowy o pracę” oznacza - obligatoryjne lub fakultatywne - składniki umowy, które określają jej treść, w szczególności: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia oraz wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy (art. 29 § 1 k.p.). Dlatego też zmiana rodzaju umowy w ocenie Sądu wykracza poza pojęcie „warunki pracy i płacy” z art. 42 k.p.

Poza tym zmiana rodzaju umowy w trybie wypowiedzenia zmieniającego ograniczałaby ochronę pracownika przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę. W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia pracownikowi przysługują roszczenia określone w art. 45-51 k.p. (tj. orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia, o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, o odszkodowanie). Natomiast w razie odmowy przyjęcia nowych warunków przedstawionych w wypowiedzeniu zmieniającym umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia (art. 42 § 3 k.p.), a pracownik traci możliwość dowodzenia, że wypowiedzenie było nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 § 1 k.p. W tym przypadku zachowuje tylko niektóre roszczenia wynikające z tego przepisu i to pod warunkiem udowodnienia, że wypowiedzenie zmieniające nastąpiło z naruszeniem trybu ustalonego w art. 42 § 2-4 k.p.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Przekształcenie umowy bezterminowej w terminową w drodze wypowiedzenia zmieniającego, mimo że jest niezgodne z prawem, jest jednak skuteczne i może być wzruszone przez orzeczenie sądu przywracające do pracy na poprzednich warunkach (wyrok SN z 19 stycznia 2000 r.). Pracownik może wnieść do sądu odwołanie od takiego wypowiedzenia w ciągu 7 dni od doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 k.p.).

Porozumienie zmieniające

Do zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony może natomiast dojść w drodze porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, czyli tzw. porozumienia zmieniającego. Porozumienie stron co do zmiany rodzaju umowy jest dopuszczalne i skuteczne mimo braku regulacji kodeksowych w tym zakresie (wyrok SN z 5 sierpnia 1980 r.). Jest ono dwustronną czynnością prawną (a więc konieczna jest zgoda pracownika), na podstawie której strony składają zgodne oświadczenie woli co do zmiany treści lub podstawy nawiązania stosunku pracy. Zakres zmian wprowadzonych takim porozumieniem jest więc dowolny, jednak z zastrzeżeniem, że jego postanowienia nie będą mniej korzystne, niż to wynika z przepisów prawa pracy (art. 18 § 1 i 2 k.p.). Porozumienie zmieniające powinno być zawarte na piśmie i dokładnie wskazywać, od kiedy nastąpi zmiana rodzaju umowy o pracę. Jeżeli strony nie określiły tego terminu, to zmiana następuje automatycznie z chwilą zawarcia porozumienia.

WAŻNE!

Do porozumienia zmieniającego nie mają zastosowania przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, a więc nie stosuje się okresów wypowiedzenia.

REKLAMA

Zawarte porozumienie jest wiążące dla obu stron, wobec tego pracownik nie może swobodnie cofnąć zgody na ustaloną w nim z pracodawcą zmianę rodzaju umowy. Odwołanie zgody jest możliwe i skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie z jego oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 § 1 k.c.). W przeciwnym wypadku pracownik może powoływać się wyłącznie na wady swojego oświadczenia woli (art. 62-68 k.c.).

Zmiana rodzaju umowy w trybie porozumienia zmieniającego może objąć pracowników w wieku przedemerytalnym, szczególnie chronionych związkowców lub kobiety w ciąży, ponieważ nie ma tu zastosowania art. 42 § 2 k.p.

Wypowiedzenie definitywne

Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na podpisanie porozumienia zmieniającego rodzaj umowy, pracodawcy pozostaje jeszcze wypowiedzenie definitywne (art. 32 k.p.). Po złożeniu pracownikowi wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony pracodawca może zaproponować zwalnianemu zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę na czas określony (czyli złożyć ofertę). Nie będzie wówczas podstaw do uznania takiej oferty za wypowiedzenie zmieniające określone w art. 42 k.p. Ponieważ brak w prawie pracy regulacji w tym zakresie, do przedstawionej przez pracodawcę oferty ponownego zatrudnienia na innej podstawie (inny rodzaj umowy o pracę) będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego (art. 300 k.p.). Odnosi się to w szczególności do przepisów dotyczących terminu do udzielenia odpowiedzi i czasu związania tą ofertą pracodawcy. Wypowiedzenie warunków pracy i zaproponowanie po upływie okresu wypowiedzenia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nakładczą nie stanowi wypowiedzenia zmieniającego, gdyż w istocie jest to definitywne wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok SN z 18 stycznia 1989 r., I PRN 62/88, OSP 1990/4/204).

Ewa Przedwojska

asystent Sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych

 

Podstawa prawna:

• art. 18 § 1 i 2, art. 29 § 1, art. 32, 42, 45-51, art. 264 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 61 § 1, art. 62-68 Kodeksu cywilnego,

• orzecznictwo Sądu Najwyższego:

- wyrok z 19 stycznia 2000 r. (I PKN 495/99, OSNP 2001/11/376),

- wyrok z 5 sierpnia 1980 r. (I PR 52/80, PiZS 1982/6/57),

- wyrok z 18 stycznia 1989 r. (I PRN 62/88, OSP 1990/4/204),

- uchwała SN z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA