Kto od 1 stycznia 2009 r. może opłacać składki ZUS gotówką
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Od 1 stycznia mali przedsiębiorcy mogą opłacać składki do ZUS gotówką. Dlatego począwszy od składek za grudzień 2008 r., które musi Pani zapłacić do 15 stycznia 2009 r., może Pani płacić przekazem na poczcie.
UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2009 r. został rozszerzony katalog płatników, którzy mogą opłacać składki gotówką w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Prawo do opłacania składek gotówką uzyskali tzw. mikroprzedsiębiorcy. Są to płatnicy składek, którzy w jednym z 2 lat obrotowych:
• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Składki gotówką mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy spełnili obydwa warunki łącznie.
REKLAMA
W przypadku wpłat gotówkowych ZUS liczy datę wpływu składek na konto ZUS inaczej niż przy zapłacie bezgotówkowej. Może mieć to znaczenie zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Przy wpłatach gotówkowych datą wpłacenia składek na konto ZUS jest dzień obciążenia rachunku bankowego poleceniem zapłaty albo dzień wysłania przekazu pocztowego. Natomiast w przypadku przelewów bezgotówkowych dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku bankowego.
W rezultacie płatnik opłacający składki ZUS gotówką w dniu, w którym upływa termin zapłaty składek w danym miesiącu, dotrzyma terminu zapłaty składek. Nie ma znaczenia, czy składki trafią na konto ZUS następnego dnia czy później.
PRZYKŁAD
Jolanta P. opłaca składki za siebie i za 2 pracowników. Termin płatności składek za grudzień 2008 r. to 15 stycznia 2009 r. pani Jolanta zdecydowała, że od 1 stycznia 2009 r. będzie opłacać składki ZUS gotówką. Jeżeli przekaz pocztowy z kwotą składek wyśle pocztą po południu 15 stycznia 2009 r., to ZUS przyjmie, że składki opłaciła w terminie. Dla wpłaty gotówkowej ważna jest data nadania przekazu na poczcie.
REKLAMA
Płatnicy, którzy zdecydują się wpłacać składki ZUS w formie gotówkowej, muszą pamiętać o dokładnym wypełnieniu przekazu lub polecenia zapłaty. Zwłaszcza przy przekazach pocztowych błędnie wypełniony przekaz może spowodować, że ZUS nie będzie mógł zidentyfikować wpłaty albo zrobi to z opóźnieniem. Oznacza to, że składki nie trafią na właściwe konto lub trafią z opóźnieniem.
Natomiast płatnik, który musi rozliczać się z ZUS w formie bezgotówkowej, musi pamiętać o tym, aby środki na opłacenie składek były na koncie w takim terminie, żeby w dniu, kiedy upływa termin zapłaty składek, bank mógł obciążyć rachunek. Jeżeli dyspozycję przekazania składek wyda np. 15 stycznia 2009 r. po godzinie 17.00, to rachunek w niektórych bankach zostanie obciążony 16 stycznia 2009 r., czyli już po terminie płatności.
PRZYKŁAD
Grzegorz K. opłaca składki w formie bezgotówkowej. Przelew do ZUS z kwotami składek za grudzień 2008 r. przygotował i wysłał 15 stycznia 2009 r. Dyspozycję złożył jednak tuż przed godziną 18.00. To oznacza, że na konto ZUS składki wpłyną 16 stycznia 2009 r. Pan Grzegorz zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Opłacenie składek po terminie oznacza, że od 1 grudnia 2008 r. został wyłączony z tego ubezpieczenia.
• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1318),
• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095).
Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA