REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto od 1 stycznia 2009 r. może opłacać składki ZUS gotówką

Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę sklep spożywczy. Zatrudniam 2 pracowników i kierowcę na podstawie umowy zlecenia. Łącznie składki do ZUS opłacam za 4 osoby. Za każdy miesiąc sama składam w ZUS deklaracje za siebie i zatrudnione osoby. Czy muszę opłacać składki ZUS przelewem? Wiąże się to z dodatkową comiesięczną wizytą w banku. Łatwiej byłoby mi opłacać składki na poczcie.

RADA

REKLAMA

 Od 1 stycznia mali przedsiębiorcy mogą opłacać składki do ZUS gotówką. Dlatego począwszy od składek za grudzień 2008 r., które musi Pani zapłacić do 15 stycznia 2009 r., może Pani płacić przekazem na poczcie.

UZASADNIENIE

 Od 1 stycznia 2009 r. został rozszerzony katalog płatników, którzy mogą opłacać składki gotówką w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Prawo do opłacania składek gotówką uzyskali tzw. mikroprzedsiębiorcy. Są to płatnicy składek, którzy w jednym z 2 lat obrotowych:

• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Składki gotówką mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy spełnili obydwa warunki łącznie.

REKLAMA

W przypadku wpłat gotówkowych ZUS liczy datę wpływu składek na konto ZUS inaczej niż przy zapłacie bezgotówkowej. Może mieć to znaczenie zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Przy wpłatach gotówkowych datą wpłacenia składek na konto ZUS jest dzień obciążenia rachunku bankowego poleceniem zapłaty albo dzień wysłania przekazu pocztowego. Natomiast w przypadku przelewów bezgotówkowych dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku bankowego.

W rezultacie płatnik opłacający składki ZUS gotówką w dniu, w którym upływa termin zapłaty składek w danym miesiącu, dotrzyma terminu zapłaty składek. Nie ma znaczenia, czy składki trafią na konto ZUS następnego dnia czy później.

PRZYKŁAD

Jolanta P. opłaca składki za siebie i za 2 pracowników. Termin płatności składek za grudzień 2008 r. to 15 stycznia 2009 r. pani Jolanta zdecydowała, że od 1 stycznia 2009 r. będzie opłacać składki ZUS gotówką. Jeżeli przekaz pocztowy z kwotą składek wyśle pocztą po południu 15 stycznia 2009 r., to ZUS przyjmie, że składki opłaciła w terminie. Dla wpłaty gotówkowej ważna jest data nadania przekazu na poczcie.

REKLAMA

Płatnicy, którzy zdecydują się wpłacać składki ZUS w formie gotówkowej, muszą pamiętać o dokładnym wypełnieniu przekazu lub polecenia zapłaty. Zwłaszcza przy przekazach pocztowych błędnie wypełniony przekaz może spowodować, że ZUS nie będzie mógł zidentyfikować wpłaty albo zrobi to z opóźnieniem. Oznacza to, że składki nie trafią na właściwe konto lub trafią z opóźnieniem.

Natomiast płatnik, który musi rozliczać się z ZUS w formie bezgotówkowej, musi pamiętać o tym, aby środki na opłacenie składek były na koncie w takim terminie, żeby w dniu, kiedy upływa termin zapłaty składek, bank mógł obciążyć rachunek. Jeżeli dyspozycję przekazania składek wyda np. 15 stycznia 2009 r. po godzinie 17.00, to rachunek w niektórych bankach zostanie obciążony 16 stycznia 2009 r., czyli już po terminie płatności.

PRZYKŁAD

Grzegorz K. opłaca składki w formie bezgotówkowej. Przelew do ZUS z kwotami składek za grudzień 2008 r. przygotował i wysłał 15 stycznia 2009 r. Dyspozycję złożył jednak tuż przed godziną 18.00. To oznacza, że na konto ZUS składki wpłyną 16 stycznia 2009 r. Pan Grzegorz zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Opłacenie składek po terminie oznacza, że od 1 grudnia 2008 r. został wyłączony z tego ubezpieczenia.

• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1318),

• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA