| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kto od 1 stycznia 2009 r. może opłacać składki ZUS gotówką

Kto od 1 stycznia 2009 r. może opłacać składki ZUS gotówką

Prowadzę sklep spożywczy. Zatrudniam 2 pracowników i kierowcę na podstawie umowy zlecenia. Łącznie składki do ZUS opłacam za 4 osoby. Za każdy miesiąc sama składam w ZUS deklaracje za siebie i zatrudnione osoby. Czy muszę opłacać składki ZUS przelewem? Wiąże się to z dodatkową comiesięczną wizytą w banku. Łatwiej byłoby mi opłacać składki na poczcie.


RADA

 Od 1 stycznia mali przedsiębiorcy mogą opłacać składki do ZUS gotówką. Dlatego począwszy od składek za grudzień 2008 r., które musi Pani zapłacić do 15 stycznia 2009 r., może Pani płacić przekazem na poczcie.

UZASADNIENIE

 Od 1 stycznia 2009 r. został rozszerzony katalog płatników, którzy mogą opłacać składki gotówką w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Prawo do opłacania składek gotówką uzyskali tzw. mikroprzedsiębiorcy. Są to płatnicy składek, którzy w jednym z 2 lat obrotowych:

• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Składki gotówką mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy spełnili obydwa warunki łącznie.

W przypadku wpłat gotówkowych ZUS liczy datę wpływu składek na konto ZUS inaczej niż przy zapłacie bezgotówkowej. Może mieć to znaczenie zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Przy wpłatach gotówkowych datą wpłacenia składek na konto ZUS jest dzień obciążenia rachunku bankowego poleceniem zapłaty albo dzień wysłania przekazu pocztowego. Natomiast w przypadku przelewów bezgotówkowych dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku bankowego.

W rezultacie płatnik opłacający składki ZUS gotówką w dniu, w którym upływa termin zapłaty składek w danym miesiącu, dotrzyma terminu zapłaty składek. Nie ma znaczenia, czy składki trafią na konto ZUS następnego dnia czy później.

PRZYKŁAD

Jolanta P. opłaca składki za siebie i za 2 pracowników. Termin płatności składek za grudzień 2008 r. to 15 stycznia 2009 r. pani Jolanta zdecydowała, że od 1 stycznia 2009 r. będzie opłacać składki ZUS gotówką. Jeżeli przekaz pocztowy z kwotą składek wyśle pocztą po południu 15 stycznia 2009 r., to ZUS przyjmie, że składki opłaciła w terminie. Dla wpłaty gotówkowej ważna jest data nadania przekazu na poczcie.

Płatnicy, którzy zdecydują się wpłacać składki ZUS w formie gotówkowej, muszą pamiętać o dokładnym wypełnieniu przekazu lub polecenia zapłaty. Zwłaszcza przy przekazach pocztowych błędnie wypełniony przekaz może spowodować, że ZUS nie będzie mógł zidentyfikować wpłaty albo zrobi to z opóźnieniem. Oznacza to, że składki nie trafią na właściwe konto lub trafią z opóźnieniem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK