| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zależy przede wszystkim od statusu zleceniodawcy. Ponadto zleceniobiorca musi podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz jego miesięczny przychód musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu.


Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy ciąży na pracodawcy. W myśl ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustalającej ten obowiązek, za pracodawcę uważa się jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudnia ona co najmniej jednego pracownika. Oznacza to, że obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców, w przypadku zleceniodawców będących osobami fizycznymi, dotyczy tylko tych, którzy zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Natomiast w przypadku jednostki organizacyjnej obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców nie zależy od zatrudniania przez zleceniodawcę pracowników.

Za zleceniobiorców należy opłacać składki na FP, gdy z umowy zlecenia podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz gdy podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2008 roku wynosi 1126 zł).

Składka wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Stanowi ją podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do tzw. rocznej podstawy wymiaru składek.

W przypadku zleceniobiorców podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód uzyskiwany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli odpłatność została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Jeżeli odpłatność została ustalona w inny sposób (co w praktyce nie występuje), podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Wobec tego w przypadku zleceniobiorców podstawę tę stanowi zawsze wypłacone w danym miesiącu wynagrodzenie.

W przypadku umów zlecenia trwających kilka miesięcy z określonym w umowie wynagrodzeniem w stawce miesięcznej, w celu ustalenia obowiązku opłacania składek na FP, należy dokonywać przeliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na okres miesiąca.

Gdy zleceniobiorca wykonywał pracę przez niepełny miesiąc (np. z uwagi na rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania umowy w trakcie miesiąca, chorobę), należy ustalać, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby praca była wykonywana przez cały miesiąc. Jeżeli ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, to zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK