REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Michał Jarosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zależy przede wszystkim od statusu zleceniodawcy. Ponadto zleceniobiorca musi podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz jego miesięczny przychód musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy ciąży na pracodawcy. W myśl ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustalającej ten obowiązek, za pracodawcę uważa się jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudnia ona co najmniej jednego pracownika. Oznacza to, że obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców, w przypadku zleceniodawców będących osobami fizycznymi, dotyczy tylko tych, którzy zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Natomiast w przypadku jednostki organizacyjnej obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców nie zależy od zatrudniania przez zleceniodawcę pracowników.

REKLAMA

Obowiązek ubezpieczeń i wysokość przychodu

REKLAMA

Za zleceniobiorców należy opłacać składki na FP, gdy z umowy zlecenia podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz gdy podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2008 roku wynosi 1126 zł).

Składka wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Stanowi ją podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do tzw. rocznej podstawy wymiaru składek.

W przypadku zleceniobiorców podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód uzyskiwany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli odpłatność została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Jeżeli odpłatność została ustalona w inny sposób (co w praktyce nie występuje), podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Wobec tego w przypadku zleceniobiorców podstawę tę stanowi zawsze wypłacone w danym miesiącu wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeliczenie podstawy wymiaru

REKLAMA

W przypadku umów zlecenia trwających kilka miesięcy z określonym w umowie wynagrodzeniem w stawce miesięcznej, w celu ustalenia obowiązku opłacania składek na FP, należy dokonywać przeliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na okres miesiąca.

Gdy zleceniobiorca wykonywał pracę przez niepełny miesiąc (np. z uwagi na rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania umowy w trakcie miesiąca, chorobę), należy ustalać, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby praca była wykonywana przez cały miesiąc. Jeżeli ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, to zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP.

Jeśli zatem spółka jawna zawarła ze zleceniobiorcą umowę zlecenia na okres od 16 sierpnia 2008 r. do 31 października 2008 r. i w umowie zobowiązała się wypłacać mu wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1,5 tys. zł, a w październiku 2008 r. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 750 zł, to z uwagi, że w przeliczeniu na okres miesiąca podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spółka musi opłacić za październik składkę na FP.

Przeliczenia w powyższy sposób nie należy dokonywać, gdy w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia w stawce miesięcznej, ale w akordowej, kwotowej stawce godzinowej albo prowizyjnej. Wówczas o obowiązku opłacania składek na FP decyduje wysokość osiągniętego przychodu. Jeżeli osiągnięty w danym miesiącu przychód z umowy zlecenia jest co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia, zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP.

Kilka źródeł przychodów

Obowiązek opłacania składki na FP istnieje również, gdy łączna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia. Wobec tego płatnik, który zatrudnia zleceniobiorcę podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, którego podstawa wymiaru składek jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, powinien uzyskać od niego oświadczenie, czy ma inne tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeżeli złoży oświadczenie, że oprócz umowy zlecenia nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, składka na FP nie powinna być opłacana.

PRZYKŁAD

PRZYCHÓD WYŻSZY OD WYNAGRODZENIA MINIMALNEGO

Spółka z o.o. zawarła z Janem K. umowę zlecenia na okres od 15 września 2008 r. do 15 listopada 2008 r. Odpłatność ustalono w stawce godzinowej - 10 zł za godzinę. Spółka wypłaciła Janowi K. w miesiącu: wrześniu - 800 zł, w październiku - 1,6 tys. zł, w listopadzie 700 zł. Ponieważ otrzymywane wynagrodzenie nie podlega przeliczeniu, zleceniodawca nie opłaca za niego składek na FP za wrzesień i listopad. W tych miesiącach podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie była bowiem równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Składka na FP powinna być natomiast opłacona za październik, gdyż w tym miesiącu podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe była wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

OBOWIĄZEK PRZELICZENIA PODSTAWY

Jan N. wykonuje na rzecz spółki z o.o. pracę na podstawie umowy zlecenia, którą zawarł na okres od 15 września do 16 listopada 2008 r. W umowie odpłatność określono w stawce miesięcznej, w wysokości 1,5 tys. zł. W poszczególnych miesiącach zleceniodawca wypłacił zleceniobiorcy wynagrodzenie w wysokości: wrzesień - 750 zł, październik - 1,5 tys. zł, listopad - 750 zł. Z uwagi, że wynagrodzenie z umowy zlecenia jest określone w stawce miesięcznej, a we wrześniu oraz w listopadzie było niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, zleceniodawca dokonał przeliczenia podstawy wymiaru składek w tych miesiącach. Ponieważ po przeliczeniu podstawa wymiaru jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spółka opłaciła składkę na FP nie tylko za październik, ale także za wrzesień i listopad.

PRZYKŁAD

ISTOTNY STATUS PŁATNIKA SKŁADEK

Marek D. prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia dwóch zleceniobiorców. Podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Mimo że podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia Marek D. nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorców składki na Fundusz Pracy. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie zatrudnia on bowiem żadnego pracownika.

PRZYKŁAD

WYSOKOŚĆ PRZYCHODU Z UMOWY ZLECENIA

Spółka jawna chce zatrudnić jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Spółka nie zatrudnia pracowników. Jeżeli zleceniobiorca z tytułu umowy zlecenia będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia będzie równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spółka będzie musiała za zleceniobiorcę opłacać również składkę na FP.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 ust. 1 pkt 25, art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA