reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracodawca dopłaci do urlopu pracownika

Pracodawca dopłaci do urlopu pracownika

Podczas wakacji pracownicy mogą otrzymać od pracodawcy dofinansowanie do wypoczynku. Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można uzyskać m.in. świadczenie urlopowe albo dopłatę do wczasów pod gruszą.


Jednym ze źródeł pomocy finansowej dla pracowników jest tworzony w zakładach pracy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Niektórzy pracodawcy mogą też pomóc pracownikom, wypłacając im jednorazowe świadczenie urlopowe.

Każdy pracodawca tworzący fundusz jest zobowiązany do wydania regulaminu, w którym określa szczegółowe zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, zasady oraz warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z jego środków. Regulamin powinien być uzgodniony ze związkami zawodowymi działającymi w firmie. Pracodawca, u którego nie działają organizacje związkowe, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Fundusz przeznaczony jest przede wszystkim na finansowanie zakładowej działalności socjalnej. Obejmuje ona m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku oraz działalności sportowo-rekreacyjnej. Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą z niego korzystać:

• pracownicy i ich rodziny,

• byli pracownicy emeryci i renciści, ich rodziny,

• oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z funduszu.

Ustawa nie wskazuje konkretnych form wypoczynku, do których można dopłacać ze środków ZFŚS. Mogą to być więc zarówno wyjazdy zorganizowane przez pracodawcę w ośrodku wypoczynkowym należącym do danego zakładu pracy, wczasy wykupione przez pracownika w biurach podróży czy wczasy zorganizowane samodzielnie przez pracowników, np. na działce czy kempingu. Ważne jest to, że pracownik nie musi już ograniczać się wyłącznie do wczasów krajowych.

Wielu pracowników chciałoby, aby pracodawca wypłacił im pieniądze z funduszu jeszcze przed wyjazdem na urlop. Termin wypłaty pracodawca powinien ustalić w regulaminie funduszu, uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi lub (w przypadku ich braku) z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Chociaż mogłoby się wydawać, że dopłata do wypoczynku powinna nastąpić przed rozpoczęciem urlopu, to jednak wielu pracodawców woli wypłacać pieniądze dopiero po jego zakończeniu. W ten sposób pracodawcy zabezpieczają się przed możliwością niespełnienia przez niektórych pracowników podstawowego warunku, jakim jest nieskorzystanie z urlopu wypoczynkowego, w przypadku ich ewentualnego pójścia na zwolnienie lekarskie w trakcie zaplanowanego urlopu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama