REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca może zawiesić wypłatę premii czy nagrody w razie złej sytuacji finansowej firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Krawczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej zakładu pracy pracodawca może za zgodą pracowników zawiesić stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych. Nie powinno ono jednak przekroczyć trzech lat.

W drodze porozumienia stron stosunku pracy nie jest dopuszczalne zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy zawartych w kodeksie pracy i innych ustawach, aktach wykonawczych, a także konstytucji i ratyfikowanych umowach międzynarodowych. Taka sytuacja jest jednak możliwa w przypadku tzw. specyficznych źródeł prawa pracy.

REKLAMA

Hierarchia przepisów

Do charakterystycznych źródeł prawa pracy należą w pierwszej kolejności postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych. Niżej w hierarchii źródeł prawa pracy znajdują się regulaminy (np. pracy lub wynagradzania) i statuty (np. spółdzielni lub spółek) określające prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Za specyficzne źródła prawa pracy uważa się również w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego postanowienia porozumienia zbiorowego w sprawie gwarancji socjalnych, pracowniczych i związkowych, zawartego w procesie prywatyzacji (por. uchwała SN z 23 maja 2006 r., III PZP 2/06, OSNP 2006/3-4/38). Specyficzne źródła prawa pracy dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych u konkretnego pracodawcy. Ich postanowienia mogą być bardziej korzystne niż przepisy wynikające z ustaw lub rozporządzeń.

Konieczne porozumienie

REKLAMA

W określonych sytuacjach można zawiesić stosowanie zakładowych przepisów prawa pracy. Zgodnie z art. 91 k.p. pracodawca musi uzyskać zgodę pracowników, aby mógł zawiesić stosowanie wiążących go wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy. Zgoda pracowników na zawieszenie przepisów prawa pracy musi być wyrażona w formie pisemnego porozumienia. Porozumienie takie podpisuje pracodawca lub osoba, która w jego imieniu wykonuje czynności z zakresu prawa pracy. Gdy u pracodawcy działa organizacja lub organizacje związkowe, wtedy to one reprezentują pracowników przy zawieraniu porozumienia o zawieszeniu przepisów prawa pracy. Musi być to wspólne porozumienie zawarte ze wszystkimi organizacjami zakładowymi. Do tego porozumienia nie stosuje się bowiem art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych, z którego wynika, że wspólne stanowisko wszystkich organizacji związkowych może być zastąpione przez wspólne stanowisko reprezentatywnych organizacji zakładowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, wówczas porozumienie podpisują przedstawiciele pracowników wyłonieni w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Zwykle są to wybory. Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy lub innych źródeł zakładowego prawa pracy zawiera się dla wszystkich pracowników, chyba że strony wyraźnie wyłączą z jego zakresu jednoznacznie określoną grupę pracowników (por. wyrok SN z 3 marca 2005 r., I PK 191/04, OSNP 2005/21/335).

Porozumienie dotyczące zawieszenia w całości lub części postanowień zakładowego układu pracy zawierają jego strony (art. 24127 k.p). Natomiast w przypadku, gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu jego stosowania lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego.

Przyczyna zawieszenia

REKLAMA

Aby porozumienie mogło zostać zawarte, nie wystarcza sama wola pracodawcy i zgoda pracowników. Warunkiem jego zawarcia jest zła sytuacja finansowa pracodawcy. Jednak jej kryteria nie zostały w precyzyjny sposób określone w kodeksie pracy. Oczywiste jest jednak, że chodzi tu o złą sytuację finansową, która może prowadzić do zwolnień pracowników, ograniczenia lub nawet całkowitej likwidacji działalności przez pracodawcę. Tak więc celem zawartego porozumienia, które ogranicza na pewien czas niektóre uprawnienia pracownicze, jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy. Każdorazowo zatem strony porozumienia muszą ocenić, czy sytuacja finansowa jest na tyle zła, że uzasadnia już czasowe ograniczenie uprawnień pracowniczych. Najczęściej zatem zawieszenie przepisów będzie dotyczyło określonych wewnątrzzakładowymi przepisami prawa pracy uprawnień pracownikow związanych z wynagrodzeniami za pracę i innymi świadczeniami.

Warto podkreślić, że w opinii Sądu Najwyższego sytuacja finansowa pracodawcy stanowiąca podstawę zawieszenia stosowania przepisów prawa pracy nie podlega kontroli sądu (wyrok SN z 6 grudnia 2005 r., III PK 91/05, OSNP 2006/21-22/316). Sąd Najwyższy nie wyłącza natomiast możliwości sądowej oceny legalności tych porozumień, w szczególności w odniesieniu do trybu ich zawarcia, a także równego traktowania i niedyskryminacji.

Dwie możliwości

Zawieszenie stosowania przepisów może przybrać dwojaką postać. Po pierwsze, strony na mocy porozumienia mogą uchylić stosowanie przepisów prawa pracy określających niektóre prawa lub obowiązki stron stosunku pracy. Druga możliwość polega na ograniczeniu uprawnień wynikających z tych przepisów. Stopień ograniczenia praw pracowników zależy wyłącznie od woli umawiających się stron. Na przykład porozumienie może całkowicie uchylić na określony czas wypłatę premii regulaminowych. Strony mogą również postanowić, że zostanie ona ograniczona do 50 proc. jej dotychczasowej wysokości. Jedynym warunkiem jest to, aby zawarte porozumienie nie ograniczało w żadnym stopniu praw wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy (ustaw i rozporządzeń).

Najdłużej na trzy lata

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może być zawarte bezterminowo. Zgodnie z art. 91 par. 3 k.p. nie może ono trwać dłużej niż trzy lata. Należy jednak podkreślić, iż przepisy kodeksu pracy nie zabraniają w sposób wyraźny, by po upływie okresu obowiązywania pierwszego porozumienia jego strony nie mogły podpisać kolejnego. W takiej sytuacji muszą zostać spełnione wszystkie warunki do jego zawarcia, a w szczególności jeśli nadal w zakładzie pracy będzie trudna sytuacja finansowa.

Po zawarciu porozumienia pracodawca na podstawie art. 91 par. 4 k.p. ma obowiązek przekazania go właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Natomiast porozumienie o zawieszeniu stosowania układów zbiorowych podlega zgłoszeniu do rejestru układów zakładowych lub ponadzakładowych. Zgłoszenie takie ma jednak charakter wyłącznie informacyjny.

PRZYKŁAD

CZĘŚCIOWO WAŻNE POROZUMIENIE

Zła sytuacja finansowa pracodawcy spowodowała, że zawarł on porozumienie z organizacją związkową działającą w zakładzie pracy. Zgodnie z jego postanowieniami na okres jednego roku zawieszono regulamin wynagradzania, który przewidywał wypłatę nagród jubileuszowych. Ponadto na ten sam okres wyłączono możliwość wypłaty ekwiwalentu za urlop pracownikom, z którymi rozwiązano umowę o pracę. W procesie wytoczonym pracodawcy pracownik domagał się wypłaty obu tych świadczeń. Sąd oddali pozew o zapłatę nagrody jubileuszowej, gdyż podstawą do jej wypłaty był zawieszony regulamin wynagradzania, zasądzi natomiast ekwiwalent za urlop, ponieważ uprawnienie do niego wynika z art. 171 k.p., którego nie można było legalnie zawiesić w drodze porozumienia, zatem w tej części porozumienie było nieważne.

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 91, art. 24127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA