RADA
Pracownik spółki cywilnej, który został jej wspólnikiem, podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, jeśli dotychczas w zakresie jego pracowniczych obowiązków było prowadzenie lub reprezentowanie spraw spółki. W takim przypadku należy wyrejestrować go z ubezpieczenia pracowniczego od 1 kwietnia br. Gdy zakres obowiązków wynikający z umowy o pracę jest inny, ubezpieczenia ze stosunku pracy nadal będą obowiązkowe, a konieczność opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności będzie zależała od wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę.
UZASADNIENIE
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem spółki, który stał się jej wspólnikiem, uległa rozwiązaniu na mocy dorozumianego oświadczenia woli wspólników i pracownika z chwilą uzyskania statusu wspólnika na rzecz nawiązania z tą osobą stosunku cywilnoprawnego wynikającego z umowy spółki cywilnej. Wpisanie pracownika do ewidencji działalności gospodarczej i uzyskanie przez niego statusu wspólnika Państwa spółki na podstawie umowy spółki powoduje, że obowiązek pracowniczego podporządkowania w zakresie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki został zastąpiony obowiązkiem współdziałania z resztą wspólników dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego tej spółki.
WAŻNE!
Każdy ze wspólników jest stroną równorzędną umowy spółki, a między wspólnikami nie występuje stosunek podporządkowania właściwy stosunkowi pracy.
Jeżeli czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są takie same jak obowiązki wynikające z umowy spółki (czyli obowiązek prowadzenia spraw spółki), to wspólnik nie może występować w podwójnej roli - pracodawcy i pracownika, a także wspólnika i pracownika.
Wspólnik będzie podlegał ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od chwili przystąpienia do spółki, czyli wpisania go jako przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej. Równocześnie wygasa jego tytuł do ubezpieczeń jako pracownika.
Tytuł do ubezpieczeń społecznych z pozarolniczej działalności gospodarczej powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności. W praktyce dzień rozpoczęcia działalności pokrywa się najczęściej z dniem jej wpisu do ewidencji lub rejestru przedsiębiorców. W zależności od tego, czy płatnikiem składek na ubezpieczenia wspólników jest spółka, czy sami wspólnicy, to pracownik, który od 1 kwietnia został wspólnikiem spółki, będzie musiał bądź sam zgłosić się do ubezpieczeń jako ubezpieczony będący jednocześnie płatnikiem składek na własne ubezpieczenia, bądź do ubezpieczeń będzie musiała go zgłosić spółka.