Różnice kursowe
REKLAMA
REKLAMA
Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami, jako dodatnie różnice, gdy:
REKLAMA
Przychody
wartość przychodu należnego w walucie obcej po przeliczeniu na walutę krajową PLN według średniego kursu ogłaszanego przez NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest niższa od wartości przychodu w dniu jego otrzymania, po przeliczeniu według kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia
Koszty
jeżeli wartość kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na PLN, według średniego kursu ogłaszanego przez NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest wyższa od wartości faktycznie poniesionego kosztu w dniu zapłaty po przeliczeniu według kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia.
Oraz jako ujemne różnice kursowe:
Przychody
kiedy wartość przychodu należnego w walucie obcej, po przeliczeniu na walutę krajową PLN według średniego kursu ogłaszanego przez NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest wyższa od wartości przychodu w dniu jego otrzymania, po przeliczeniu według kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia
Koszty
jeżeli wartość kosztu wyrażonego w walucie obcej, po przeliczeniu na PLN według średniego kursu ogłaszanego przez NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest niższa od wartości faktycznie poniesionego kosztu w dniu zapłaty po przeliczeniu według kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia.
Dodatnie RK |
||
Wartość z faktury < zapłat |
Przychody |
|
Wartość z faktury > zapłata |
Koszty |
|
Ujemne RK |
||
Wartość z faktury > zapłata |
Przychody |
|
Wartość z faktury < zapłata |
Koszty |
Poza wspomnianymi wyżej różnicami transakcyjnymi, różnice kursowe powstają również od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym oraz od kredytów (pożyczek) w walucie obcej.
Przy obliczaniu transakcyjnych różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Kiedy nie powstaną różnice kursowe?
Różnice kursowe nie powstaną przykładowo w sytuacji, gdy należność jest wyrażona w walucie polskiej, a zapłata następuje w walucie obcej lub odwrotnie (należność wyrażona w walucie obcej, zaplata w walucie polskiej).
REKLAMA
Różnica kursowa nie powstanie również w wyniku wymiany walut, co wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 sierpnia 2012 r., IBPBI/2/423-595/12/JD, „w wyniku operacji przewalutowania (tj. przeliczenia waluty obcej na inna walutę obcą) powstaną „różnice kursowe”, które jednak nie będą wynikać z faktycznego wypływu środków w walucie obcej. Nie mogą zostać wobec tego uznane za dodatnie bądź ujemne różnice kursowe wpływające na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Reasumując powyższe wyjaśnienia, dokonywane przez Spółkę przewalutowanie będzie neutralne pod względem podatkowym, tj. nie wywoła skutków ani po stronie przychodów, ani po stronie kosztów ich uzyskania”.
Różnica kursowa nie powstaje również w przypadku zapłaty środkami płatniczymi, które nie są uznawane za powszechne środki płatnicze, m.in. tzw. kryptowaluty. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2016 r., IPPB1/4511-68/16-4/EC, „w świetle obowiązujących przepisów prawa Bitcoin nie jest walutą uznawaną jako prawny środek płatniczy. Nie jest również stosowana w rozliczeniach międzynarodowych w sensie prawnym, ponieważ nie posługują się tym żadne instytucje publiczne. Nie funkcjonuje jako instrument rynku pieniężnego. Przychody oraz koszty podatkowe przedsiębiorców wynikające z handlu wirtualnymi walutami nie będą podlegać korekcie o różnice kursowe”.
Różnice kursowe na ryczałcie
Zryczałtowany podatek dochodowy również nie pozostaje obojętny dla różnic kursowych. Do przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o podatku dochodowym, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
Właściwa stawka dla różnic kursowych powstałych na ryczałcie to stawka właściwa dla przychodu, którego ona dotyczy. Jeśli różnica dotyczy przychodów opodatkowanych różnymi stawkami, należy ująć ją proporcjonalnie dla każdej stawki.
Korekta faktury wyrażonej w walucie
Dla korekty faktury wyrażonej w walucie obcej należy zastosować taki sam kurs waluty, jak do przeliczenia faktury pierwotnej. Korekta nie kreuje nowego zdarzenia gospodarczego, a koryguje już zaistniałe. Takie postępowanie potwierdza również Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 maja 2017 roku (nr sygn. 0111-KDIB2-1.4010.11.2017.1.BKD), która wskazuje, że: "(...) do przeliczania na złote korekty przychodu niezależnie od przyczyny korekty przychodu (spowodowanej błędem rachunkowym/oczywistą omyłką czy zdarzeniami nieistniejącymi w chwili powstania przychodu) oraz niezależnie od momentu rozliczenia korekt (zarówno cofając się do okresu rozliczeniowego, w którym został osiągnięty przychód – w przypadku błędu rachunkowego/oczywistej omyłki oraz „na bieżąco” – w przypadku korekty spowodowanej innymi okolicznościami, zaistniałymi post factum), należy stosować kurs waluty, jaki został zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnych."
Podstawa prawna:
- art. 11a, 24c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2021 poz. 1128 ze zm.)
- art. 6 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2021 poz. 1993 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.