reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Aktualizacja: 09.01.2009

Którzy podatnicy mają od 1 stycznia 2009 r. możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT? W jakich terminach i w jakiej wysokości wpłacają zaliczki na podatek? »

Transakcje z rodziną trzeba dokumentować

Aktualizacja: 08.01.2009

Podatnicy przeprowadzający transakcje z rodziną po przekroczeniu pewnych limitów zobowiązani są do szczegółowego ich udokumentowania. »

Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Aktualizacja: 06.01.2009

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Trzeba na niej podać nowe lub bardziej szczegółowe dane. Zmiany wprowadzają nowe zasady oznaczania towarów i usług korzystających z preferencji w VAT. Warto pamiętać, że wpływ na treść faktury mają również zmiany zasad przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej wprowadzone w ustawie o VAT. »

Jak rozliczać po 1 stycznia 2009 r. zaniechane inwestycje

Aktualizacja: 06.01.2009

Spółka jawna rozpoczęła w 2008 r. budowę sklepu. Obecnie ze względu na zmianę sytuacji rynkowej rozważamy sprzedaż tej inwestycji albo jej likwidację poprzez rozbiórkę. W jaki sposób powinniśmy rozliczyć te czynności? »

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Aktualizacja: 29.12.2008

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian. »

Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Aktualizacja: 19.01.2009

Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z kredytu podatkowego. »

Zaletą rozliczenia podatku dochodowego w formie liniowej jest stała stawka

Aktualizacja: 16.12.2008

Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać opodatkowanie 19-proc. liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zawiadomienie o wyborze liniowego PIT trzeba złożyć do 20 stycznia. »

Podatnik ma prawo sprawdzić swojego kontrahenta

Aktualizacja: 15.12.2008

Naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek potwierdzić, czy kontrahent podatnika jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Wniosek może złożyć zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny. Jest to jednak przywilej podatnika, a nie jego obowiązek. »

Jak korzystać z amortyzacji

Aktualizacja: 08.12.2008

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, na wyłączność której wykorzystują składniki majątku użytkowane dłużej niż rok, powinny prowadzić ewidencję lub wykaz środków trwałych. Gdy rozliczają się z podatku dochodowego na podstawie księgi przychodów, mogą wliczać w koszty odpisy amortyzacyjne. »

Kiedy powstaje i wygasa zobowiązanie podatkowe

Aktualizacja: 27.11.2008

Organy podatkowe mają prawo kontrolować zobowiązania podatkowe, do czasu upływu ich przedawnienia. Zazwyczaj jest to prawie sześć lat. »

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego prowadzenia ksiąg podatkowych

Aktualizacja: 24.11.2008

Jakie są podstawowe zasady prawidłowego prowadzenia ksiąg podatkowych? »

Jak rozliczyć otrzymane kary umowne związane z wytworzeniem środka trwałego

Aktualizacja: 16.12.2009

Czy otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy mogą zmniejszyć koszty tej budowy? Czy też należy je zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych i opodatkować podatkiem dochodowym? »

Uproszczone zaliczki na PIT trzeba zgłosić

Aktualizacja: 28.02.2018

Możliwe jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Warto z niej skorzystać, gdy w przyszłym roku nasza działalność gospodarcza przyniesie dochody wyższe niż w latach poprzednich. »

Jak we własnej firmie wliczać w koszty wydatki na samochód

Aktualizacja: 24.11.2008

Samozatrudniony rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie księgi przychodów i rozchodów może obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki ponoszone na samochód wykorzystywany w tej działalności. Jednak niektóre z nich mogą być z tego wyłączone lub limitowane. »

Opodatkowanie prezentów dla pracownika

Aktualizacja: 20.11.2008

Z podatkowego punktu widzenia korzystniejsze dla pracownika jest otrzymanie paczki świątecznej zamiast bonu. Jeżeli wartość paczki nie przekroczy kwoty 380 zł w roku podatkowym, wówczas nie powstanie obowiązek podatkowy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama