| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników - czy to na podstawie umowy o pracę, czy też umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia lub o dzieło), powinny być szczególnie uważne. Dlaczego? Zgodnie z planem budżetu państwa na 2013 rok, wpływy z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych mają wynieść około 20 mld zł. Jest to o 25 proc. więcej niż w projekcie budżetu na 2012 rok, gdy wpływy z tych źródeł zaplanowane były na kwotę 16,2 mld zł.


Zobacz: Budowanie lojalności konsumenckiej - wierność się opłaca

 
Sposoby na uniknięcie konsekwencji karnych skarbowych

 
Przede wszystkim należy pamiętać, iż terminowe odprowadzanie podatku dochodowego za pracowników to bardzo ważny obowiązek pracodawcy. Nawet jednokrotne jego niedopełnienie może zostać ukarane przez organy kontroli podatkowej mandatem, dlatego niezmiernie istotne jest nieprzekraczanie ustawowego terminu określonego jako 20. dzień miesiąca.

 
Jeżeli zobowiązanie przekształci się w zaległość podatkową, wówczas przedsiębiorca nie może zapomnieć o konieczności zapłacenia odsetek podatkowych. Nikt nie poinformuje płatnika o ich wysokości - obowiązek ustalenia, ile należy zapłacić spoczywa na nim. Pomocne mogą okazać się w tym względzie powszechnie dostępne kalkulatory odsetek, które po wpisaniu odpowiednich danych generują informację o wysokości należności za podany okres. Oczywiście programowi takiemu nie można ufać na 100 proc. i warto doczytać, w jaki sposób powinno się je obliczać.

 
A co w sytuacji, gdy płatnik otrzyma informację planowanej kontroli skarbowej lub podatkowej? Najlepszym wyjściem jest wówczas przeanalizowanie płatności zaliczek na podatek dochodowy pracowników nawet do 5 lat wstecz. Następnie ustalenie, jaką kwotę zaległych odsetek powinno się zapłacić do urzędu skarbowego oraz czy ewentualnie nie ciążą dodatkowe zaległości podatkowe, a następnie uregulowanie wszystkich należności.

 
Zgodnie z art. 16 par. 1 KKS “nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”. Z kolei w par. 2 tego artykułu znajdziemy informację, iż “przepis par. 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym”.


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 

 
Z przepisów tych wynika, iż płatnik może uniknąć kary grzywny za nieterminowe płacenie podatków, gdy po uregulowaniu wszystkich zaległości wraz z odsetkami, powiadomi o swoim wykroczeniu powołany organ ścigania i ujawni okoliczności popełnienia czynu zabronionego. Może tego dokonać zarówno pisemnie, w formie tzw. czynnego żalu lub też ustnie do protokołu. Złożenie takiego zawiadomienia zanim urząd dowie się o popełnieniu czynu zabronionego zwalnia osobę winną od odpowiedzialności karnej skarbowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »