REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

Edward Żurański
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację?

Podatnik ma obowiązek odtworzenia zniszczonej przez powódź dokumentacji podatkowej, która dotyczy zobowiązań podatkowych nieprzedawnionych.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy prowadzący księgi podatkowe są zobowiązani do ich przechowywania do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych z nimi związanych (art. 86 § 1 ordynacji podatkowej). Wraz z księgami należy przechowywać dokumenty związane z ich prowadzeniem. Obowiązek ten obciąża podatników. To podatnicy są odpowiedzialni za przechowanie dokumentów w należytym stanie, który umożliwi ich kontrolę. W razie zaginięcia lub zniszczenia dokumentów przed upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych podatnicy są zobowiązani do odtworzenia tych dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku zniszczenia dokumentów przez powódź. Również w tych trudnych okolicznościach podatnicy muszą odtworzyć dokumentację podatkową. Stanowisko takie potwierdza komunikat MF z 25 maja 2010 r. zamieszczony na stronie internetowej ministerstwa (www.mofnet.gov.pl). Z komunikatu wynika, że o zniszczeniu dokumentacji przez powódź podatnicy powinni jak najszybciej zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy. W celu odtworzenia dokumentacji podatnik może m.in.:

• zwrócić się do kontrahentów o wystawienie duplikatów zaginionych faktur oraz przesłanie kopii umów, zamówień czy innych dokumentów dotyczących jego zobowiązań, które mogą się znajdować w posiadaniu kontrahentów,

• zwrócić się do urzędu skarbowego o przekazanie danych ze złożonych deklaracji podatkowych, które zostały u podatnika zniszczone przez powódź,

• zwrócić się do inspektoratu ZUS o przekazanie danych ze złożonych deklaracji i raportów, które zostały u podatnika zniszczone przez powódź,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• skorzystać z dokumentacji banku, który prowadzi konta podatnika.

Nie bez znaczenia mogą być również wyjaśnienia osób związanych z firmą, np. pracowników, którzy mogą pamiętać wiele faktów związanych z przedsiębiorstwem, a czasami posiadać kopie dokumentów firmowych. Podatnik musi dołożyć wszelkiej możliwej staranności w odtworzeniu tej dokumentacji. Inaczej organ podatkowy określi podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli brak będzie ksiąg podatkowych i innych danych niezbędnych do jej określenia (art. 23 § 1 ordynacji podatkowej).

Edward Żurański

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 26 i 26a, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 5 i 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn.zm.),

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 5 i 50 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2009 r. sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 226, poz. 1819).

 

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

REKLAMA

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA