REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

Edward Żurański
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację?

Podatnik ma obowiązek odtworzenia zniszczonej przez powódź dokumentacji podatkowej, która dotyczy zobowiązań podatkowych nieprzedawnionych.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy prowadzący księgi podatkowe są zobowiązani do ich przechowywania do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych z nimi związanych (art. 86 § 1 ordynacji podatkowej). Wraz z księgami należy przechowywać dokumenty związane z ich prowadzeniem. Obowiązek ten obciąża podatników. To podatnicy są odpowiedzialni za przechowanie dokumentów w należytym stanie, który umożliwi ich kontrolę. W razie zaginięcia lub zniszczenia dokumentów przed upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych podatnicy są zobowiązani do odtworzenia tych dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku zniszczenia dokumentów przez powódź. Również w tych trudnych okolicznościach podatnicy muszą odtworzyć dokumentację podatkową. Stanowisko takie potwierdza komunikat MF z 25 maja 2010 r. zamieszczony na stronie internetowej ministerstwa (www.mofnet.gov.pl). Z komunikatu wynika, że o zniszczeniu dokumentacji przez powódź podatnicy powinni jak najszybciej zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy. W celu odtworzenia dokumentacji podatnik może m.in.:

• zwrócić się do kontrahentów o wystawienie duplikatów zaginionych faktur oraz przesłanie kopii umów, zamówień czy innych dokumentów dotyczących jego zobowiązań, które mogą się znajdować w posiadaniu kontrahentów,

• zwrócić się do urzędu skarbowego o przekazanie danych ze złożonych deklaracji podatkowych, które zostały u podatnika zniszczone przez powódź,

• zwrócić się do inspektoratu ZUS o przekazanie danych ze złożonych deklaracji i raportów, które zostały u podatnika zniszczone przez powódź,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• skorzystać z dokumentacji banku, który prowadzi konta podatnika.

Nie bez znaczenia mogą być również wyjaśnienia osób związanych z firmą, np. pracowników, którzy mogą pamiętać wiele faktów związanych z przedsiębiorstwem, a czasami posiadać kopie dokumentów firmowych. Podatnik musi dołożyć wszelkiej możliwej staranności w odtworzeniu tej dokumentacji. Inaczej organ podatkowy określi podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli brak będzie ksiąg podatkowych i innych danych niezbędnych do jej określenia (art. 23 § 1 ordynacji podatkowej).

Edward Żurański

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 26 i 26a, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 5 i 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn.zm.),

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 5 i 50 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2009 r. sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 226, poz. 1819).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA