REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy aporty są zwolnione od VAT

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy od kwietnia 2009 r. wszystkie wnoszone aportem towary są opodatkowane VAT?

RADA

REKLAMA

Nie wszystkie wnoszone aportem towary są opodatkowane VAT. Część może korzystać ze zwolnienia z VAT, a niektóre w ogóle nie podlegają VAT (np. wnoszenie aportem przedsiębiorstw oraz zorganizowanych ich części). Zwolnieniu z VAT podlegają natomiast wnoszone aportem nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego gruntów rolniczych. Często zwolnione od podatku są towary używane, tj. ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Do końca listopada 2008 r. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego były zwolnione od podatku (na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego z 2004 r.). W okresie od 1 grudnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. mogły być zwolnione od podatku (na podstawie § 38 rozporządzenia wykonawczego z 2008 r.). Od 1 kwietnia 2009 r. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego opodatkowane są na zasadach ogólnych.

Nie oznacza to jednak, że towary i usługi (wartości niematerialne i prawne) wnoszone są zawsze opodatkowane. Przede wszystkim należy wskazać, że przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstw oraz ich zorganizowanych części (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji wnoszenie aportem przedsiębiorstw oraz zorganizowanych ich części nie podlega opodatkowaniu VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Osoba fizyczna prowadząca firmę budowlaną wnosi jako aport do spółki z o.o. prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo. Wniesienie takiego aportu nie podlega opodatkowaniu VAT (a więc nie musi być udokumentowane fakturą VAT).

Nieruchomości

Dostawy towarów i świadczenie usług (wartości niematerialnych i prawnych) wnoszonych aportem mogą na zasadach ogólnych korzystać ze zwolnień od podatku przewidzianych dla tych towarów i usług. W szczególności zwolnione od podatku mogą być wnoszone jako aport nieruchomości. I tak zwolnione od podatku są wnoszone jako aport:

• tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT);

REKLAMA

• dostawy budynków, budowli lub ich części (obejmujące wartość gruntu, na którym są trwale posadowione - art. 29 ust. 5 ustawy o VAT), od których pierwszego zasiedlenia (w rozumieniu VAT - art. 2 pkt 14 ustawy o VAT) upłynęły co najmniej dwa lata (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT; na marginesie dodać należy, że ze zwolnienia tego można zrezygnować - art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT);

• dostawy budynków, budowli lub ich części (obejmujące wartość gruntu, na którym są trwale posadowione - art. 29 ust. 5 ustawy o VAT), w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i pod warunkiem że dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. X obejmuje udziały spółki z o.o. Y. W zamian za udziały spółka X wnosi aport w postaci budynku wniesionego do spółki X przez wspólnika jako aport we wrześniu 2008 r. Dostawa tego budynku w ramach aportu będzie zwolniona od podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT), a więc powinna zostać przez spółkę X udokumentowana fakturą ze stawką „zw.” (wystawioną na spółkę Y).

Prawo użytkowania wieczystego gruntów rolniczych

Zwolnione od podatku są również wnoszone jako aport prawa użytkowania wieczystego gruntów rolniczych (na podstawie § 12 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia wykonawczego).

Towary używane

Drugą grupą towarów, których wniesienie aportem jest często zwolnione od podatku, są towary używane, tj. ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT). Zwolnione od podatku są wnoszone jako aport:

• towary używane, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT),

• będące towarami używanymi samochody (w szczególności samochody osobowe), przy których nabyciu kwotę podatku naliczonego stanowiło - zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT - 50/60%, nie więcej niż 5000/6000 zł (na podstawie § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego).

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca obejmuje udziały w spółce z o.o. W zamian za te udziały przedsiębiorca wnosi do spółki „firmowy” samochód osobowy, przy którego zakupie odliczył 60% kwoty podatku naliczonego z faktury zakupu. Dostawa tego samochodu w ramach aportu będzie zwolniona od podatku (na podstawie § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego), a więc powinna zostać udokumentowana przez przedsiębiorcę fakturą ze stawką „zw.” (wystawioną na spółkę, do której samochód wnoszony jest jako aport).

W pozostałym zakresie towary i usługi wnoszone aportem są z reguły opodatkowane (bardzo rzadko w przypadku wnoszenia aportów znajdują zastosowanie inne zwolnienia od podatku określone przepisami art. 43 ustawy o VAT oraz § 12 rozporządzenia wykonawczego), najczęściej stawką podstawową 22%.

• art. 6 pkt 1 oraz art. 43 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

• § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 224, poz. 1779

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA