Kategorie

Czy zaliczka na poczet sprzedaży zwolnionej z VAT podlega wykazaniu w deklaracji

Magdalena Miklewska
inforCMS
Otrzymałem zaliczkę na poczet sprzedaży od podmiotu, który jest podatnikiem VAT. Sprzedaż będzie prawdopodobnie zwolniona z VAT, gdyż jest to towar używany. Jak powinienem rozliczyć tę zaliczkę i czy w ogóle powinienem ją rozliczać?

RADA

Tak, zaliczka przyjęta od kupującego na poczet dostawy towaru używanego, zwolniona z VAT, będzie podlegała rozliczeniu na zasadach ogólnych. Przede wszystkim sprzedawca musi wystawić fakturę VAT dokumentującą jej przyjęcie - w ciągu siedmiu dni od jej otrzymania. Następnie powinien wykazać zaliczkę w deklaracji podatkowej. Obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu, w którym otrzymał on zaliczkę. W deklaracji rozliczeniowej za ten miesiąc musi rozliczyć zaliczkę.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że Czytelnik nie jest przekonany, czy sprzedaż będzie zwolniona z VAT. Jednocześnie treść pytania nie pozwala na jednoznaczne udzielenie odpowiedzi, ponieważ nie zostały podane szczegóły dotyczące przedmiotu sprzedaży. Być może krótka charakterystyka zasad rozwieje wszelkie wątpliwości Czytelnika.

Zwolnienie z VAT towarów używanych

Reklama

Zwolnienie z VAT towarów używanych obejmuje obecnie tylko rzeczy ruchome. Nie obejmuje już nieruchomości. Dla tej grupy przewidziano inne zasady zastosowania zwolnienia z VAT, o czym będzie mowa później. Przy czym zwolnieniu podlega tylko dostawa towarów używanych, jeśli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Obecnie do towarów używanych zaliczane są tylko ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Okres używania jest liczony dopiero od momentu, w którym podatnik używał rzecz jak właściciel. Nie ma zatem znaczenia okres używania tej ruchomości przez podatnika, zanim nabył on prawo dysponowania nią jak właściciel.

PRZYKŁAD

Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Jej przedmiotem są usługi reklamowe. W ramach tej działalności chce sprzedać nabyty osiem miesięcy temu aparat fotograficzny wykorzystywany w działalności. Ponieważ jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT dopiero od miesiąca, zastanawia się, jak powinien potraktować tę sprzedaż. Otóż pan Kowalski będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia do tej dostawy. Przede wszystkim jest właścicielem aparatu już ponad osiem miesięcy, a zatem dłużej niż pół roku wymagane przez przepis. Ponadto ponieważ wcześniej, podczas zakupu sprzętu, nie był podatnikiem VAT, nie miał także prawa do odliczenia VAT z tytułu jego zakupu. Prawo to przysługuje tylko podatnikom w zakresie czynności opodatkowanych. Zatem drugi warunek także jest spełniony. Nie ma znaczenia, że aparat był wcześniej wykorzystywany w celach osobistych.

PRZYKŁAD

Reklama

Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Jej przedmiotem są usługi reklamowe. W ramach tej działalności chce sprzedać nabyty cztery miesiące temu aparat fotograficzny. Otóż pan Kowalski nie będzie miał prawa do zastosowania zwolnienia do tej dostawy. Przede wszystkim jest właścicielem aparatu dopiero od czterech miesięcy, a zatem krócej niż pół roku wymagane przez przepis. Ponadto miał także prawo do odliczenia VAT z tytułu jego zakupu. Prawo to przysługuje tylko podatnikom w zakresie czynności opodatkowanych. Żaden z warunków nie jest spełniony. Ustawa wyklucza w takiej sytuacji możliwość skorzystania przez podatnika ze zwolnienia z VAT.

Należy nadmienić, że przepis ten nie do końca jest zgodny z prawem wspólnotowym. Otóż art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest odpowiednikiem art. 13(B)(c) in fine VI Dyrektywy i odpowiednio art. 136 lit. b) Dyrektywy VAT z 2006 r. W przepisach tych jest mowa o zwolnieniu z VAT towarów, w zakresie nabycia których nie przysługiwało prawo do odliczenia. Nie ma natomiast wymogu dotyczącego okresu używania towaru jak właściciel. Dla prawa wspólnotowego nie ma zatem znaczenia fakt używania, a tym bardziej konkretny okres. Istotne znaczenie ma jedynie fakt, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

WAŻNE!

Zwolnieniu z VAT podlega dostawa towarów używanych - ruchomości, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz jeśli ten sam podatnik używał jako właściciel tych towarów co najmniej sześć miesięcy.

Zwolnienie z VAT związane z dostawą budynków

Pierwszym rodzajem zwolnienia przy dostawie nieruchomości jest zwolnienie przewidziane dla dostawy budynków innych niż w ramach pierwszego zasiedlenia lub krótko po nim (dwa lata). Przy czym podatnik może z tego zwolnienia zrezygnować z własnej woli. Takiej możliwości nie ma przy drugim rodzaju zwolnienia dla nieruchomości. Dotyczy on dostawy budowli lub ich części, które nie mogą być objęte pierwszym zwolnieniem.

Podsumowując, pierwsze zwolnienie nie dotyczy dostawy budynków, budowli lub ich części:

• w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

• dokonanej nie później niż dwa lata po pierwszym zasiedleniu.

WAŻNE!

Dostawy dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia, przed nim albo nie później niż dwa lata po nim będą opodatkowane VAT, gdy przy ich nabyciu lub wytworzeniu przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Drugi rodzaj zwolnień dla nieruchomości dotyczy tych budynków, budowli lub ich części, które nie mogą być objęte pierwszym zwolnieniem. Podobnie jak w przypadku towarów używanych warunkiem istotnym dla skorzystania ze zwolnienia jest brak prawa do odliczenia VAT w związku z nabyciem czy wybudowaniem nieruchomości. Ponadto dokonujący ich dostawy nie mógł ponosić wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. I jeszcze jeden ważny warunek. Ze zwolnienia może korzystać dostawa dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia bądź w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. Należy nadmienić, że warunki te (dotyczące ulepszenia) nie będą miały znaczenia, tj. ich brak nie będzie pozbawiał prawa do zwolnienia, jeśli nieruchomości w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika w jego działalności opodatkowanej co najmniej przez pięć lat.

Zatem w zależności od tego, co będzie przedmiotem dostawy, jeśli spełnia Pan wskazane warunki, będzie miał Pan prawo do zastosowania do tej dostawy zwolnienia z VAT.

Zaliczka

Ponieważ nabywca jest podatnikiem VAT, będzie Pan obowiązany udokumentować przyjęcie zaliczki, wystawiając fakturę VAT, mimo że sprzedaż będzie zwolniona z VAT. Jest to bowiem czynność, która podlega regulacjom ustawy. Natomiast przepisy zobowiązują podatników VAT do wystawiania faktur VAT w celu dokumentowania transakcji podlegających ustawie.

Jednocześnie przepisy ustawy o VAT stanowią, że przyjęcie jakiejkolwiek części zapłaty, zadatku, raty, zaliczki przed dokonaniem dostawy wywołuje powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Obowiązek ten powstaje w dacie przyjęcia zaliczki. Podatnik VAT, który ma obowiązek udokumentować to przyjęcie poprzez wystawienie faktury, musi udokumentować otrzymanie zaliczki, wystawiając fakturę w ciągu siedmiu dni od jej otrzymania.

Bez względu jednak na to, kiedy wystawi fakturę, powinien rozliczyć zaliczkę w miesiącu jej otrzymania, np. jeśli otrzyma zaliczkę w listopadzie, powinien ją ująć w rozliczeniu za ten właśnie miesiąc, składając deklarację do 25 grudnia 2009 r. Ponieważ jednak jest to okres świąteczny, deklarację może ostatecznie złożyć do 28 grudnia 2009 r.

• art. 19 ust. 11, art. 43 i 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 195, poz. 1504

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

 

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polkom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.