REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kara umowna za zerwanie umowy najmu może być kosztem

Barbara Szymańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka wynajmowała lokal na działalność gospodarczą. W czerwcu spółka zerwała umowę najmu. W związku z tym, że umowę zerwaliśmy przed zakończeniem 5-letniego okresu najmu, zapłaciliśmy karę umowną w wysokości 250 tys. zł. Czy możemy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu?

RADA

REKLAMA

Tak, istnieje możliwość zaliczenia kary umownej do kosztów podatkowych. Należy tu jednak przeanalizować zarówno przyczyny przedterminowego rozwiązania umowy, jak i zapisy samej umowy. W uzasadnieniu wskazujemy przesłanki decydujące o możliwości zaliczenia kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy do kosztów podatkowych.

UZASADNIENIE

W katalogu wydatków niestanowiących podatkowych kosztów uzyskania przychodu wymieniono niektóre kary umowne.

I tak, do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć kar umownych i odszkodowań z tytułu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,

• zwłoki w dostarczaniu towaru wolnego od wad,

• zwłoki w usunięciu wad towarów, wykonanych robót i usług.

Ponadto do kosztów nie można zaliczyć także kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań (art. 16 ust. 1 pkt 22 updop).

REKLAMA

Przepis art. 16 ust. 1 stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 updop. W związku z tym jego wykładnia nie może być rozszerzająca i musi być ścisła (tak też w wyroku NSA z 2 lutego 1995 r., sygn. akt SA/Kr 2480/94). Zatem odpowiednio inne kary mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Znany jest także odrębny pogląd, zgodnie z którym zapłata kary umownej lub odszkodowania nie stanowi wydatku „w celu uzyskania przychodów”, a zamieszczenie w art. 16 ust. 1 [ustawy z 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych] punktu 22 było zbędnym zabiegiem - prezentowany przez: Gruszczyński Bogusław, przegląd orzeczn. Glosa 2003.2.9.

Należy jednak podkreślić, że większość przedstawicieli doktryny, a także orzecznictwo sądowe przychyla się do rozstrzygania sporów dotyczących kar umownych indywidualnie, uzależniając ocenę danej kary jako kosztu podatkowego od:

• nieujęcia jej w wyżej wymienionym katalogu kar stanowiących NKUP,

• związku danej kary z możliwością uzyskania przychodu.

Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

REKLAMA

Kara umowna z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy zasadniczo nie została wymieniona jako kara niepodlegająca zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. Wobec tego należy ocenić w konkretnym przypadku zasadność jej poniesienia oraz związek z hipotetyczną możliwością osiągnięcia przychodu. Znane jest orzecznictwo, zgodnie z którym odstąpienie od umowy samo w sobie nigdy nie może być uznane za wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu.

Skoro art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, to odstąpienie od umowy nie zmierza do osiągnięcia przychodu. Z tych względów słuszne jest stanowisko organów podatkowych odmawiające zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów - wyrok NSA z 12 marca 1999 r., sygn. akt I SA/Po 1362/98.

Jednakże trudno się z tym stanowiskiem NSA zgodzić. Zarówno warunki rynkowe, jak i działalność gospodarcza niejednokrotnie wymagają zmiany umów, a niekiedy także ich rozwiązania. W większości przypadków podatnicy, rozwiązując umowę, mają na celu właśnie zwiększenie przychodów, na przykład poprzez zawarcie korzystniejszych umów. Ważnym celem może być także zminimalizowanie bądź też uniknięcie straty, która mogłaby powstać w związku z dalszym trwaniem umowy. Szczególnie obecnie w trudnej sytuacji ekonomicznej podatnicy niejednokrotnie zmuszeni są do wyliczenia opłacalności i do analizy zawartych umów, a także do ich zmian.

Należy również podkreślić, że orzecznictwo sądowe wcale nie jest jednolite. Można więc znaleźć także wyroki, które przyznają podatnikom prawo do zaliczenia kar z tytułu rozwiązania umowy do kosztów uzyskania przychodu. Przykładowo - w wyroku z 27 stycznia 2003 r., sygn. akt II S.A. 1652/01, sąd zgodził się z podatnikiem, iż przedterminowe zerwanie umowy najmu w celu odremontowania lokalu, aby następnie wynająć lokal za wyższą kwotę, jest działaniem mającym na celu uzyskanie przychodu i pozwala na zaliczenie kary umownej zapłaconej z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu.

Reasumując - jeżeli mogą Państwo wykazać korzyści wynikające z rozwiązania umowy, to mogą ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W związku z tym, że jest to znacząca kwota, mogą Państwo rozważyć wystąpienie z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego. Na zakończenie należy tylko przypomnieć, że kary umowne powinny być precyzyjnie opisane w zawartej umowie i ich zapłata powinna wynikać bezpośrednio z zapisów umowy.

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

Barbara Szymańska

ekspert podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA