REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować straty i ubytki w VAT

Krystyna Dziedzic
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wypadku firmowego samochodu przewożącego części samochodowe powstały niedobory towarów, które wystąpiły na skutek utraty towarów (kradzieży) oraz na skutek ich częściowego oraz całkowitego uszkodzenia. Jak dokumentować w VAT te ubytki, aby nie korygować podatku naliczonego?

rada

REKLAMA

Stwierdzone niedobory czy straty nie podlegają opodatkowaniu VAT, jednak niezbędne jest ich właściwe udokumentowanie. Podstawą do stwierdzenia powstałej straty powinien być protokół szkody opisujący zdarzenie (sporządzony przez podatnika). Protokół powinien wskazywać datę powstania zdarzenia i jego przyczynę oraz zawierać dokładne obliczenie wielkości straty. Powinien być uzupełniony o protokół policji w przypadku kradzieży bądź zgłoszenie szkody instytucji ubezpieczeniowej oraz pisemne wyjaśnienia osób materialnie odpowiedzialnych.

uzasadnienie

REKLAMA

Problem niedoborów często pojawia się w pytaniach naszych Czytelników. O tym, jak rozliczać niedobory, pisaliśmy w numerze 3 „Biuletynu VAT” z 2009 r. Ostatnio podatnicy zadają pytanie, jak dokumentować powstałe straty, aby organy podatkowe ich nie kwestionowały.

Wyjaśnienia należy zacząć od definicji ubytku. Otóż ubytek, niedobór, strata oznacza zmniejszenie się ilości towaru. Strata towaru może wystąpić również wskutek działania sił wyższych (np. powódź, huragan, zbyt wysoka temperatura, zbyt niska temperatura), a także w wyniku określonego działania lub braku wymaganej reakcji człowieka (straty w trakcie produkcji, w trakcie magazynowania, sprzedaży).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są też towary wrażliwe na warunki przewozu czy składowania, szczególnie narażone na powstawanie szkód w czasie transportu, np. alkohol, kawa, tytoń, jajka, paliwo, cegła, mąka.

Fakt wystąpienia niedoboru nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w przedmiocie opodatkowania określonym w art. 5 ustawy o VAT przypadek ten nie jest wymieniony.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w ustawie o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków, które są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem przy zakupie towarów podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nabył towary w celu ich dalszej sprzedaży opodatkowanej. Jednak zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy, w przypadku gdy podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego, a następnie zmieniło się to prawo, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego. Korekta podatku naliczonego (jeśli powstały niedobory) zależy od prawidłowego udokumentowania tych niedoborów.

WAŻNE!

Korekta podatku naliczonego od nabycia towarów, gdy stwierdzono ich niedobory, zależy od prawidłowego udokumentowania tych niedoborów.

REKLAMA

Z przepisu art. 185 Dyrektywy 2006/112/WE wynika, że korekta nie jest dokonywana m.in. w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży towarów. Ponieważ wykładni polskich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy dokonywać z uwzględnieniem przepisów dyrektywy unijnej, więc w przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży nie dokonuje się korekty uprzednio odliczonego VAT. Jednak dotyczy to tych towarów, których niedobory zostały przez podatnika właściwie udokumentowane.

Należy zwrócić uwagę, że VAT jest częścią systemu prawnego obowiązującego w Polsce. Przepisy ustawy o VAT w ogóle nie regulują kwestii dokumentowania strat i ubytków. Obowiązek dokumentowania powstałych niedoborów wynika z art. 27 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych muszą być wyjaśnione i rozliczone przez jednostki gospodarcze w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadł termin inwentaryzacji.

Formalną podstawą do stwierdzenia powstałej straty powinien być protokół szkody opisujący zdarzenie (sporządzony przez podatnika), wskazujący datę powstania zdarzenia, jego przyczynę oraz zawierający dokładne obliczenie wielkości straty, uzupełniony o protokół policji w przypadku kradzieży bądź zgłoszenie szkody instytucji ubezpieczeniowej oraz pisemne wyjaśnienia osób materialnie odpowiedzialnych. W innych okolicznościach niedobory nie mogą być uwzględnione i konieczna będzie korekta podatku naliczonego.

Samo wyjaśnienie przyczyn powstania niedoborów bez ich odpowiedniego udokumentowania jest niewystarczające, aby odstąpić od korekty podatku naliczonego.

• art. 5, art. 91 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• art. 27 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 91, poz. 742

Krystyna Dziedzic

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA