| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Na szybkiej amortyzacji można zyskać

Na szybkiej amortyzacji można zyskać

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą oraz mali podatnicy mogą jednorazowo zaliczyć do kosztów inwestycje do 169 tys. zł. Ponosząc takie wydatki, można w ogólne nie płacić podatku, a środki przeznaczyć na inne cele inwestycyjne.


Przy zakupie środków trwałych możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji. Prawo takie zostało przewidziane dla środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Trzeba jednak pamiętać, że z preferencyjnych zasad amortyzowania wyłączone zostały samochody osobowe.

Należy zwrócić uwagę, że łączna kwota odpisów dokonana tą metodą w danym roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości 50 tys. euro. W 2009 roku limit ten wynosi 169 tys. zł. Do jego wartości nie wlicza się jednak odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł.

Skorzystanie z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych może okazać się korzystne dla podatników dokonujących dużych inwestycji, zwłaszcza w momencie gdy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu uproszczeniu będą oni mogli wygenerować dużą stratę podatkową. Oczywiście przedsiębiorcy mogą odliczyć powstałą stratę w kolejnych latach prowadzonej działalności. Trzeba jednak pamiętać, że w jednym roku nie można odliczyć więcej niż 50 proc. straty oraz że na jej odliczenie podatnik ma pięć lat.

Warto zwrócić uwagę, że prawo do jednorazowej przyśpieszonej amortyzacji przysługuje małemu podatnikowi oraz podatkowi rozpoczynającemu działalność gospodarczą zarówno wtedy, gdy zakup środków trwałych finansowany jest przez niego z przychodów firmy, jak i ze środków obcych. Może to być np. kredyt bankowy, pożyczka czy leasing.

Zainwestowanie środków pochodzących przykładowo z kredytu, z możliwością natychmiastowego zaliczenia wydatku w koszty w pełnej wartości (nieprzekraczącej równowartości 50 tys. euro) w formie jednorazowej amortyzacji, może spowodować, że podatnik nie będzie musiał płacić w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Co więcej, doprowadzi to do zakończenia przez niego roku stratą, czego konsekwencją będzie możliwość pomniejszenia dochodu w latach następnych. Zaoszczędzone w ten sposób środki będzie mógł przeznaczyć na inne cele, służące rozwojowi jego firmy.

Amortyzację jednorazową można zastosować do środków trwałych, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Obowiązujące przepisy podatkowe nie ograniczają jednak form wprowadzenia ich do ewidencji. Oznacza to zatem, że przyśpieszoną amortyzacją mogą być objęte zarówno środki trwałe, które zostały nabyte i jako takie wprowadzone do ewidencji środków trwałych, jak i takie, które do ewidencji środków trwałych zostały wpisane z każdej innej okazji, uregulowanej w art. 22a-22o ustawy o PIT. Chodzi tu więc o składniki majątku, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie oraz o podlegające również amortyzacji, niezależnie od przewidywanego okresu używania. Mogą nimi być przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, a także składniki majątku niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, pozyskane na podstawie umowy leasingu.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »