REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na szybkiej amortyzacji można zyskać

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą oraz mali podatnicy mogą jednorazowo zaliczyć do kosztów inwestycje do 169 tys. zł. Ponosząc takie wydatki, można w ogólne nie płacić podatku, a środki przeznaczyć na inne cele inwestycyjne.

Przy zakupie środków trwałych możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji. Prawo takie zostało przewidziane dla środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Trzeba jednak pamiętać, że z preferencyjnych zasad amortyzowania wyłączone zostały samochody osobowe.

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę, że łączna kwota odpisów dokonana tą metodą w danym roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości 50 tys. euro. W 2009 roku limit ten wynosi 169 tys. zł. Do jego wartości nie wlicza się jednak odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł.

Korzystne odpisy

REKLAMA

Skorzystanie z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych może okazać się korzystne dla podatników dokonujących dużych inwestycji, zwłaszcza w momencie gdy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu uproszczeniu będą oni mogli wygenerować dużą stratę podatkową. Oczywiście przedsiębiorcy mogą odliczyć powstałą stratę w kolejnych latach prowadzonej działalności. Trzeba jednak pamiętać, że w jednym roku nie można odliczyć więcej niż 50 proc. straty oraz że na jej odliczenie podatnik ma pięć lat.

Warto zwrócić uwagę, że prawo do jednorazowej przyśpieszonej amortyzacji przysługuje małemu podatnikowi oraz podatkowi rozpoczynającemu działalność gospodarczą zarówno wtedy, gdy zakup środków trwałych finansowany jest przez niego z przychodów firmy, jak i ze środków obcych. Może to być np. kredyt bankowy, pożyczka czy leasing.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zysk ze straty

Zainwestowanie środków pochodzących przykładowo z kredytu, z możliwością natychmiastowego zaliczenia wydatku w koszty w pełnej wartości (nieprzekraczącej równowartości 50 tys. euro) w formie jednorazowej amortyzacji, może spowodować, że podatnik nie będzie musiał płacić w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Co więcej, doprowadzi to do zakończenia przez niego roku stratą, czego konsekwencją będzie możliwość pomniejszenia dochodu w latach następnych. Zaoszczędzone w ten sposób środki będzie mógł przeznaczyć na inne cele, służące rozwojowi jego firmy.

Formy nabycia

Amortyzację jednorazową można zastosować do środków trwałych, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Obowiązujące przepisy podatkowe nie ograniczają jednak form wprowadzenia ich do ewidencji. Oznacza to zatem, że przyśpieszoną amortyzacją mogą być objęte zarówno środki trwałe, które zostały nabyte i jako takie wprowadzone do ewidencji środków trwałych, jak i takie, które do ewidencji środków trwałych zostały wpisane z każdej innej okazji, uregulowanej w art. 22a-22o ustawy o PIT. Chodzi tu więc o składniki majątku, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie oraz o podlegające również amortyzacji, niezależnie od przewidywanego okresu używania. Mogą nimi być przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, a także składniki majątku niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, pozyskane na podstawie umowy leasingu.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA