REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przejście na działalność gospodarczą będzie korzystne podatkowo

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sporządzam różne ekspertyzy dla przedsiębiorstw w formie umów o dzieło. Doradzono mi, abym założyła działalność gospodarczą i robiła to w ramach tej działalności. Czy taka zmiana będzie mi się opłacać podatkowo?

REKLAMA

Działalność gospodarcza i wykonywanie usług w ramach umów o dzieło są odrębnymi źródłami przychodów (dochodów) na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy wprowadzają również odmienne metody opodatkowania świadczeń otrzymywanych w ramach każdej z tych form. Przy pozarolniczej działalności gospodarczej przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Natomiast kosztem jest każdy wydatek, który został osiągnięty w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła, niewyłączony enumeratywnie przez ustawę (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umów o dzieło na rzecz przedsiębiorców lub właścicieli nieruchomości kwalifikowane jest jako przychód osiągnięty z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o PIT). W tym przypadku przychodem jest wartość wynagrodzenia, a koszty zostały określone w wysokości zryczałtowanej jako odpowiedni procent przychodów. Co do zasady jest to 20 proc., natomiast gdy umowa wiąże się z przeniesieniem praw autorskich, wówczas koszty wzrastają do 50 proc. wartości przychodu (art. 22 ust. 8 ustawy o PIT). Ustawodawca umożliwia podwyższenie wskazanych kosztów ryczałtowych do wartości faktycznie poniesionych, pod warunkiem ich udokumentowania przez podatnika. Ponadto w ramach działalności gospodarczej można wybrać opodatkowanie 19-proc. stawką liniową, podczas gdy dochód z umowy o dzieło objęty jest zawsze progresywną skalą podatkową.

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie czytelniczki sprowadza się do optymalizacji opodatkowania wynagrodzenia, które otrzymuje za świadczone usługi. Mając na uwadze, iż ostatecznie na wysokość podatku pomiędzy tymi dwiema formami świadczenia usług wpływają dwa czynniki: koszty uzyskania przychodu i skala podatku, optymalizacja powinna opierać się na symulacji wysokości zapłaconego podatku przy zmianie tych parametrów w ramach tej samej wartości przychodu. Jeżeli założymy, iż czytelniczka świadczy umowy o dzieło dające prawo do korzystania z 50 proc. zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, a alternatywą jest pozarolnicza działalność gospodarczą objęta stawką 19 proc., wówczas opłacalność tego drugiego rozwiązania uzależniona jest od wielkości prognozowanych wydatków, które mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu. Jeżeli ich wartość jest znikoma lub bliska zeru, podjęcie świadczenia usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie się opłacało nawet przy rocznym przychodzie w wysokości 1 mln zł. Jednak zwiększenie kwoty kosztów uzyskania przychodów do 10 proc. wartości tego przychodu pozwoli zmniejszyć podatek w ramach działalności gospodarczej przy przekroczeniu kwoty 480 tys. zł przychodu rocznie. Przy zwiększaniu procentowego udziału kosztów w przychodach w ramach działalności gospodarczej graniczna wartość przychodu pozwalającego zapłacić niższy podatek będzie się obniżać. Zrównanie kosztów w ramach działalności z kosztami umowy o dzieło (tj. 50 proc. wartości przychodu) pozwoli na zmniejszenie zapłaconego podatku przy wyborze działalności gospodarczej już przy rocznym przychodzie w wysokości 100 tys. zł.

Podsumowując, zmiana dotychczasowej formy świadczenia usług na pozarolniczą działalność gospodarczą powinna być poprzedzona prognozą rocznych przychodów oraz potencjalnych wydatków, które mogą być uznane za koszty działalności gospodarczej. Im wyższy przychód oraz im większy udział kosztów w ogólnej wartości przychodu, tym przy coraz mniejszej wartości przychodów rocznych bardziej opłacalna staje się pozarolnicza działalność gospodarcza objęta stawką 19 proc. podatku.


dr KRZYSZTOF BIERNACKI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 

(MGM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA