REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wycofując komputer z działalności, należy zapłacić VAT

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością przed kilku laty zakupiłem komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie chciałem komputer wycofać z działalności. Czy wycofując komputer z działalności, powinienem zapłacić VAT?

RADA

REKLAMA

Tak, wycofując sprzęt z działalności gospodarczej i przekazując go na cele osobiste, należy zapłacić VAT. Przekazanie na cele osobiste składników majątku (np. komputera) stanowi nieodpłatną dostawę towarów. Nieodpłatna dostawa podlega VAT, jeżeli przy wytworzeniu lub nabyciu towaru (np. komputera) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlegają nie tylko odpłatne dostawy towarów, ale również czynności nieodpłatne. Czynności nieodpłatne podlegają jednak opodatkowaniu warunkowo. Nieodpłatne czynności podlegają opodatkowaniu VAT tylko wtedy, gdy spełniają łącznie dwa warunki:

• dotyczą towarów należących do przedsiębiorstwa i nieodpłatne przekazanie nastąpiło na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od tych czynności w całości lub w części (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

REKLAMA

W pytaniu jest mowa o wycofaniu składników majątku z działalności gospodarczej. Wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej polega w rezultacie na jego przekazaniu na cele osobiste, prywatne podatnika. Czynność przekazania towarów na cele osobiste jest wymienionym wprost w przepisach sposobem przekazania na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy). W konsekwencji wycofanie z działalności gospodarczej (przekazanie na cele osobiste) składników majątku (np. komputera), przy których nabyciu lub wytworzeniu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, podlega VAT. Nie ma przy tym znaczenia to, czy przekazywany składnik majątku (np. komputer) jest, czy nie jest środkiem trwałym podatnika. Nie ma również znaczenia, jaka jest przyczyna wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej (np. zużycie komputera).

W większości przypadków niekorzystny jest również sposób ustalania podstawy opodatkowania przy nieodpłatnych dostawach towarów. Podstawę stanowi bowiem cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy towarów (art. 29 ust. 10 ustawy). Na gruncie tego przepisu nie wchodzi w grę przyjęcie za podstawę opodatkowania wartości rynkowej przekazywanego na cele osobiste towaru. W konsekwencji podstawa opodatkowania VAT przy nieodpłatnej dostawie przedmiotowego komputera będzie zapewne znacznie wyższa niż jego wartość rynkowa.

Należy dodać, że art. 29 ust. 10 ustawy o VAT od 1 stycznia 2008 r. został przez ustawodawcę nieznacznie zmieniony. Z uzasadnienia projektu wynikało, że celem zmiany miało być zmniejszenie podstawy opodatkowania towarów, których wartość zmalała ze względu na stan i stopień zużycia. Niestety, ustawodawca nie zmienił w ustawie zapisu dotyczącego podstawy opodatkowania. Jest to więc nadal cena nabycia. Ta zaś jest stała i nie ulega zmianie z upływem czasu. Literalna treść przepisu art. 29 ust. 10 ustawy o VAT nie pozwala na przyjęcie liberalnego stanowiska i „urealnienie” podstawy opodatkowania. Brak jest również na dzień dzisiejszy interpretacji organów podatkowych, które potwierdzałyby prawo podatnika do zmniejszenia podstawy opodatkowania w takich przypadkach jak opisane w pytaniu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik powinien zatem ustalić podstawę opodatkowania według ceny nabycia netto i wystawić fakturę wewnętrzną VAT (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Zdecydowanie korzystniejszym sposobem pozbycia się przedmiotowego komputera będzie jego sprzedaż (w tym sprzedaż członkowi rodziny). Można bowiem do tej czynności zastosować cenę rynkową sprzedaży. Takie rozwiązanie pozwoli na naliczenie VAT od niższej (a nawet znacznie niższej) podstawy opodatkowania.

PRZYKŁAD

Podatnik nabył komputer za 2000 zł netto plus VAT 440 zł. Komputer służył wykonywaniu działalności opodatkowanej VAT. Podatnik odliczył więc w całości VAT naliczony. Po 3 latach podatnik wycofał komputer na cele osobiste. Wartość rynkowa tego komputera na dzień wycofania go z działalności gospodarczej wynosi 200 zł. Mimo to podatnik ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną na kwotę 2000 zł (cena nabycia netto) i wykazać VAT należny w kwocie 440 zł. Fakturę powinien uwzględnić w deklaracji VAT składanej za miesiąc, w którym wycofał komputer z działalności gospodarczej. W przypadku gdyby podatnik sprzedał komputer, zapłaciłby VAT należny od kwoty 200 zł, czyli 44 zł.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 oraz art. 29 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Tomasz Krywan

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  REKLAMA

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA