REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składki należy opłacać za członka rodziny zatrudnionego we własnej firmie

Jakie składki należy opłacać za członka rodziny zatrudnionego we własnej firmie /Fot. Fotolia
Jakie składki należy opłacać za członka rodziny zatrudnionego we własnej firmie /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2000 r. prowadzę własną działalność - sklep komputerowy. Zamierzam zatrudnić do pomocy moją żonę (która dotychczas nigdzie nie pracowała), na podstawie umowy o pracę ewentualnie umowy zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem 2100 zł. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegać z tego tytułu?

Jeżeli pozostaje Pan z żoną we wspólnym gospodarstwie domowym, wówczas w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę będzie ona podlegała ubezpieczeniom jako osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Natomiast w przypadku zawarcia z żoną umowy zlecenia ubezpieczeniom będzie podlegać jako zleceniobiorca. W zależności od rodzaju umowy podstawa wymiaru składek ustalana będzie na odmiennych zasadach. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Zasada ta nie dotyczy osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej).

Dla prawidłowego ustalenia zakresu ubezpieczeń członka rodziny pomagającego przy prowadzeniu działalności gospodarczej istotne znaczenie ma forma, w jakiej jest realizowana ta współpraca. Jeżeli z członkiem rodziny zostanie zawarta umowa o pracę lub pomoc przy działalności będzie odbywała się bezumownie - będzie on traktowany jako osoba współpracująca. Jeżeli natomiast zostanie zawarta umowa zlecenia, wówczas zakres ubezpieczeń i podstawa wymiaru składek zostaną określone na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

W ustawie systemowej nie ma definicji pojęcia "współpraca przy prowadzeniu działalności". Trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku wykonywania przez członka rodziny jakichkolwiek czynności na rzecz przedsiębiorcy członek rodziny będzie uznawany za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności. Będzie to zależało przede wszystkim od rodzaju, charakteru i częstotliwości wykonywania tych czynności.

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z wyrokiem SN z 20 maja 2008 r. (II UK 286/07, OSNP 2009/17-18/241):

(….) za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu.

Z kolei w wyroku z 21 czerwca 2016 r. (I UK 272/15) SN stwierdził, że:

REKLAMA

(…) istnienie formalnie zawartej umowy o pracę między osobą prowadzącą działalność pozarolniczą a małżonką tej osoby, wykonującą czynności pracownicze w faktycznych warunkach współpracy przy prowadzaniu pozarolniczej działalności, określonych w art. 8 ust. 11 ustawy systemowej, powoduje objęcie tej małżonki ubezpieczeniami społecznymi z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności.

Oznacza to, że gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zatrudni na podstawie umowy o pracę członka rodziny (np. swojego współmałżonka), z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, to dla celów ubezpieczeń społecznych będzie on traktowany jako osoba współpracująca. Analogicznie będzie traktowany członek rodziny także w sytuacji, gdy współpraca odbywa się bezumownie - przedsiębiorca nie zawiera z nim żadnej umowy, ale współpraca faktycznie jest realizowana na omówionych powyżej zasadach.

Osoba współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, natomiast dobrowolnie - ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca opłaca za nią także, pod ustawowymi warunkami, składki na Fundusz Pracy i FGŚP (składka na FGŚP za osoby współpracujące jest obowiązkowa od 5 września 2017 r.).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie składki należy opłacać za członka rodziny zatrudnionego we własnej firmie

W artykule przedstawiono również minimalne podstawy wymiaru składek za osoby współpracujące.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA