reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Udział kobiet na rynku pracy

Udział kobiet na rynku pracy

Komisja Europejska pracuje nad nowymi dyrektywami, które zwiększyłyby udział kobiet na rynku pracy. Zdaniem Komisji, udział kobiet na rynku pracy jest mały i spowodowany jest brakiem możliwości pogodzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

„W całej Unii Europejskiej trzy czwarte ludzi jest zatrudnionych, podczas gdy tylko nieco ponad 60 proc. wszystkich kobiet ma pracę. Jest to problem moralny i społeczny, ponieważ kobiety – bardziej niż mężczyźni – są narażone na ubóstwo” – stwierdził pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Zobacz: Wypadek przy pracy czy w drodze z pracy - orzeczenie SN

Zdaniem Komisji, udział kobiet w rynku pracy pozostaje w większości krajów znacznie poniżej swojego potencjału ze względu na brak możliwości równoważenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Według KE, istotnym czynnikiem, który pomógłby taką równowagę zachować, jest odpowiednio długi urlop macierzyński. Minimalna długość urlopu w UE wynosi w tej chwili 14 tygodni (w tym dwa tygodnie obowiązkowe). W państwach członkowskich czas trwania urlopu macierzyńskiego trwa zaś od 14 do 28 tygodni, choć – w określonych przypadkach – może zostać wydłużony nawet do 52 tygodni.

W 2008 r. Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie pełnopłatnego zasiłku oraz podniesienie minimalnej długości urlopu do 18 tygodni, w tym 6 obowiązkowych. W 2010 r. europosłowie zagłosowali jednak za tym, by urlop trwał co najmniej 20 tygodni (w tym 6 tygodni obowiązkowo). W związku z tym, że nie udało się wypracować porozumienia, sprawa od tamtego czasu stanęła w miejscu. W lipcu br. Komisja podjęła decyzję o wycofaniu swojej propozycji w związku z tym, że – jej zdaniem – nie miała szansy na przejście i była powodem niepotrzebnego zastoju. 

Zobacz również: Zakaz konkurencji po przejęciu zakładu pracy

Wyjście z impasu

Komisja opublikowała alternatywny plan działania, określający pierwsze pomysły na wyjście z impasu. „To początek procesu  refleksji i konsultacji, w celu przygotowania nowej, kompleksowej inicjatywy w 2016 roku” -  zapowiedział Timmermans.

Zobacz: Sytuacja na rynku pracy 2015 r.

Mimo że niektóre państwa członkowskie są niechętne, aby otrzymać nowe dyrektywy, Bruksela jest przekonana, że podjęcie takich działać przez UE jest niezbędne, aby zagwarantować równe szanse i uniknąć negatywnego wpływu  na konkurencyjność w całym bloku 28 państw.

Wstępne propozycje Komisji Europejskiej dotyczą przede wszystkim promowania elastycznych form pracy   przy jednoczesnym zmniejszeniu różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Istotne jest również egzekwowanie i dalsze zachęcanie do urlopu wychowawczego oraz wprowadzenie urlopu dla opiekunów osób starszych i chorych. Swoje nowe inicjatywy Bruksela zamierza przedstawić w ramach Programu Pracy na 2016 r.

Zobacz: Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Nowy plan Komisji Europejskiej skupia się więc nie tylko na urlopie macierzyńskim. „Potrzebujemy kompleksowego podejścia. Jest to w interesie każdego państwa członkowskiego, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie” – stwierdził Timmermans i dodał, że „jest to słuszne, mądre posunięcie”.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama