reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie warunki musi spełniać obcokrajowiec ubiegający się o zaświadczenie A1?

Jakie warunki musi spełniać obcokrajowiec ubiegający się o zaświadczenie A1?

2 maja 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej oficjalnej stronie zamieścił nowe wytyczne dla osób wyrażających chęć zdobycia zaświadczenia A1.

Czym jest zaświadczenie A1?

Jest to dokument stanowiący potwierdzenie, któremu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego osoba ubiegająca się o nie podlega oraz zatwierdza, że osoba ta nie jest zobowiązana do płacenia składek w innym państwie. Temat dotyczy zwłaszcza Agencji Pracy Tymczasowej oraz pracowników delegowanych za granicę.

Kto może złożyć wniosek o jego wydanie?

Wśród uprawnionych do złożenia wniosku można wymienić:

 • pracodawcę,
 • osobę wykonującą pracę na własny rachunek,
 • pracownika.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Niezbędne dokumenty

Dla osób pochodzących z państw trzecich, ZUS na swojej oficjalnej stronie, wskazuje szereg dokumentów, na które warto się powołać ubiegając się o „A1”, są to zaświadczenia, zezwalające na legalny pobyt w Polsce, takie jak:

 • zezwolenie na pobyt stały,
 • zezwolenie na pobyt czasowy oraz pracę,
 • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
 • wiza Schengen lub wiza krajowa wydana w celu:

- wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, na podstawie wpisanego do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – art. 60 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2017 r. poz. 2206, z późn.zm.),

- wykonywania pracy, o której mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w okresie nieprzekraczającym 9 miesięcy w roku kalendarzowym – art. 60 ust. 1 pkt 5a ustawy o cudzoziemcach,

- wykonywania pracy innej niż określona w art. 60 pkt 5 i 5a ustawy o cudzoziemcach – art. 60 ust. 1 pkt 6 tej ustawy.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Warto podkreślić, że dla potencjalnego posiadacza opisywanego zaświadczenia niezbędne jest dysponowanie jednym z powyższych dokumentów jak również władanie certyfikatem rezydencji podatkowej w Polsce.

Są to bezwzględnie obowiązujące kryteria brane pod uwagę przy ocenie zasadności wniosku oraz jedyne wytyczne obok kryterium legalnego zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Do wniosku należy dołączyć formularz US-54 (,,Informacja o legalności zamieszkania obywatela państwa trzeciego”) dostępny na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz „Zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych” wydawany przez organ podatkowy.

ZUS szacuje okres oczekiwania na poświadczony formularz od 7 dni do nawet jednego miesiąca. Teoretycznie trwa to dłużej w momencie kiedy osoba ubiega się o zaświadczenie po raz pierwszy, ale nie koniecznie.

Podstawa prawna:

 • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1231/2010 z 24 listopada 2010 r. rozszerzające rozporządzenie (WE) nr 883/2004
  i rozporządzenie (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo (Dz. Urz. UE L 344 z 29.12.2010 r., str. 1).
 • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r.w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 166 z 30.04.2004 r. str. 1, z późn. zm.).
 • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004
  w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 284 z 30.10.2009 r., str. 1, z późn. zm.).

Opracowano na podstawie materiałów ZUS.

Autor: Kaja Żmijewska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama