| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji

Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji

Zgodę na przeprowadzenie koncentracji, w następstwie której konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, wydaje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKIK wydaje w drodze decyzji zgodę, aby dokonać można było koncentracji, w sytuacji gdy konkurencja na danym rynku nie zostanie w dużym stopniu ograniczona (ustawa używa terminu „istotnie”). Koncentracja nie może w szczególności doprowadzić do powstania lub umocnienia pozycji dominującej.

Prezes Urzędu może uchylić decyzję jeżeli została ona wydana na podstawie nierzetelnych informacji, za które odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji, lub jeżeli przedsiębiorcy nie spełnili określonych warunków. W sytuacji, gdy decyzja zostaje uchylona Prezes UOKIK orzeka w sprawie co do jej istoty.

Jeżeli koncentracja została już przeprowadzona, w związku z czym, przywrócenie konkurencji nie jest możliwe Prezes UOKIK w drodze decyzji, wraz ze wskazaniem terminu do jej wykonania, może nakazać podział połączonego przedsiębiorcy, zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, zbycie udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą (przedsiębiorcami) albo rozwiązanie kontrolowanej spółki.

Polecamy: O czym powinien pamiętać przedsiębiorca sprzedający towary konsumentom?

Decyzja w przedmiocie uchylenia nie może być wydana po upływie 5 lat od dnia koncentracji.

Analogiczne rozwiązania dotyczące możliwości uchylenia stosuje się w przypadku niezgłoszenia Prezesowi UOKIK zamiaru koncentracji oraz niewykonania decyzji o zakazie koncentracji.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji
Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »