Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji
REKLAMA
REKLAMA
Prezes UOKIK wydaje w drodze decyzji zgodę, aby dokonać można było koncentracji, w sytuacji gdy konkurencja na danym rynku nie zostanie w dużym stopniu ograniczona (ustawa używa terminu „istotnie”). Koncentracja nie może w szczególności doprowadzić do powstania lub umocnienia pozycji dominującej.
REKLAMA
REKLAMA
Prezes Urzędu może uchylić decyzję jeżeli została ona wydana na podstawie nierzetelnych informacji, za które odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji, lub jeżeli przedsiębiorcy nie spełnili określonych warunków. W sytuacji, gdy decyzja zostaje uchylona Prezes UOKIK orzeka w sprawie co do jej istoty.
Jeżeli koncentracja została już przeprowadzona, w związku z czym, przywrócenie konkurencji nie jest możliwe Prezes UOKIK w drodze decyzji, wraz ze wskazaniem terminu do jej wykonania, może nakazać podział połączonego przedsiębiorcy, zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, zbycie udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą (przedsiębiorcami) albo rozwiązanie kontrolowanej spółki.
Polecamy: O czym powinien pamiętać przedsiębiorca sprzedający towary konsumentom?
Decyzja w przedmiocie uchylenia nie może być wydana po upływie 5 lat od dnia koncentracji.
Analogiczne rozwiązania dotyczące możliwości uchylenia stosuje się w przypadku niezgłoszenia Prezesowi UOKIK zamiaru koncentracji oraz niewykonania decyzji o zakazie koncentracji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.