| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy wynagrodzenie za pracę żony i dzieci można zaliczyć do kosztów działalności?

Czy wynagrodzenie za pracę żony i dzieci można zaliczyć do kosztów działalności?

Prowadzę sklep spożywczy. Pomaga mi w tym moja żona i dzieci. Czy kwoty płacone moim bliskim za pomoc w prowadzeniu rodzinnego biznesu mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?

NIE

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23 ust. 1 pkt 10) zawiera wyraźny zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej (jawna, komandytowa lub partnerska) do kosztów podatkowych nie można zaliczyć również wartości pracy małżonków i małoletnich dzieci pozostałych wspólników.

Zobacz: Czy garnitur przedsiębiorcy to koszt podatkowy?

Nie ma przy tym znaczenia, czy zawarliśmy z naszymi najbliższymi jakąś umowę. Nawet jeżeli żona i małoletnie dzieci wydatnie pomagają w prowadzeniu działalności i przedsiębiorca płaci im wynagrodzenie – nie może tego wynagrodzenia „wpisać w koszty”.

Natomiast jeżeli mamy do czynienia z dziećmi pełnoletnimi, to wartość ich pracy może stanowić dla przedsiębiorcy koszt, o który mogą pomniejszyć przychody z działalności gospodarczej.

Podstawa prawna

Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 211, poz. 1549

Paweł Huczko

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK