Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, Wiążąca Informacja Akcyzowa (dalej: WIA) jest specyficzną decyzją wydawaną przez wyznaczonego Dyrektora Izby Celnej (obecnie przez Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu). Podobnie jak Wiążąca Informacja Taryfowa (dalej: WIT) oraz indywidualne interpretacje prawa podatkowego potwierdza (lub nie) prawidłowość stanowiska prezentowanego przez wnioskodawcę, jak też wiąże właściwe organy podatkowe, które nie mogą „ukarać” właściciela WIA za zastosowanie się do jej zapisów, nawet gdyby była ona błędna.
REKLAMA
WIA miała, w zamyśle jej twórców, wypełnić swoistą lukę między WIT-ami a interpretacjami indywidualnymi. Przed 1 stycznia 2015 r. nie wszyscy podatnicy podatku akcyzowego mogli bowiem uzyskać dokument dający im jakąś formę „gwarancji” w kontaktach z organami podatkowymi, gdyż problem stanowiła stosowana w akcyzie klasyfikacja CN, czyli znana z cła tzw. klasyfikacja taryfowa. Gdy podatnik składał wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, właściwy Dyrektor Izby Skarbowej wydając ją, zawsze zastrzegał, że nie jest uprawniony do potwierdzania prawidłowości wskazywanych we wnioskach kodów CN. Wydawał wtedy interpretację przy założeniu (i zastrzeżeniu), że dany kod CN jest prawidłowy i tylko wtedy dana interpretacja ma zastosowanie (posiada moc prawną). Skutkiem było to, że w przypadku błędnej klasyfikacji CN taką interpretację można było od razu wyrzucić do kosza.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie WIA
w artykule m.in.:
- Czym są Wiążące Informacje Akcyzowe
- Ile i jakich WIA wydano do tej pory
- Czy WIA spełniają swoje zadanie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA