| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej

Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej

Funkcjonujące od 1 stycznia 2015 r. Wiążące Informacje Akcyzowe, które miały stać się lekiem na niedostosowanie Wiążących Informacji Taryfowych i indywidualnych interpretacji prawa podatkowego do specyfiki podatku akcyzowego, nie spełniły pokładanych w nich nadziei. WIA służą raczej utwierdzaniu fiskalizmu niż wyjaśnianiu wątpliwości klasyfikacyjnych. Nie pomagają także podatnikom, co było jednym z argumentów za ich wprowadzeniem. Stanowią za to mocne narzędzie w ręku organu celnego.

Przypomnijmy, Wiążąca Informacja Akcyzowa (dalej: WIA) jest specyficzną decyzją wydawaną przez wyznaczonego Dyrektora Izby Celnej (obecnie przez Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu). Podobnie jak Wiążąca Informacja Taryfowa (dalej: WIT) oraz indywidualne interpretacje prawa podatkowego potwierdza (lub nie) prawidłowość stanowiska prezentowanego przez wnioskodawcę, jak też wiąże właściwe organy podatkowe, które nie mogą „ukarać” właściciela WIA za zastosowanie się do jej zapisów, nawet gdyby była ona błędna.

WIA miała, w zamyśle jej twórców, wypełnić swoistą lukę między WIT-ami a interpretacjami indywidualnymi. Przed 1 stycznia 2015 r. nie wszyscy podatnicy podatku akcyzowego mogli bowiem uzyskać dokument dający im jakąś formę „gwarancji” w kontaktach z organami podatkowymi, gdyż problem stanowiła stosowana w akcyzie klasyfikacja CN, czyli znana z cła tzw. klasyfikacja taryfowa. Gdy podatnik składał wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, właściwy Dyrektor Izby Skarbowej wydając ją, zawsze zastrzegał, że nie jest uprawniony do potwierdzania prawidłowości wskazywanych we wnioskach kodów CN. Wydawał wtedy interpretację przy założeniu (i zastrzeżeniu), że dany kod CN jest prawidłowy i tylko wtedy dana interpretacja ma zastosowanie (posiada moc prawną). Skutkiem było to, że w przypadku błędnej klasyfikacji CN taką interpretację można było od razu wyrzucić do kosza.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie WIA

w artykule m.in.:

  • Czym są Wiążące Informacje Akcyzowe
  • Ile i jakich WIA wydano do tej pory
  • Czy WIA spełniają swoje zadanie

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Tagi

akcyza

Zdjęcia

Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej. /fot. Fotolia
Czy warto wystąpić do organu celnego o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej. /fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »