REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE

Subskrybuj nas na Youtube
Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE
Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz administracja mogą ubiegać się o granty na ochronę środowiska z unijnego Programu LIFE. Pozostały trzy działania, w ramach tzw. projektów tradycyjnych (traditional projects), w których wyżej wymienione podmioty mogą starać się o dofinansowanie w 2020 roku.

Program LIFE ...

... to jedyny instrument finansowy UE poświęcony współfinansowaniu projektów z dziedzin ochrony środowiska oraz klimatu. Jego głównym celem jest wsparcie wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja, promocja oraz wdrażanie nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i przyrody.

REKLAMA

LIFE składa się z dwóch podprogramów: podprogramu Environment (dotacje na rzecz środowiska) oraz podprogramu Climate Actions (dotacje na rzecz klimatu). Budżet programu na lata 2014-2020 został oszacowany na nieco ponad 3,4 mld EUR, z czego 75 proc. przypadło na działania dotyczące środowiska, natomiast pozostałą część przeznaczono na działania klimatyczne.

Z dofinansowania w programie LIFE mogą skorzystać:

  • podmioty wchodzące w skład administracji centralnej i samorządowej
  • prywatne organizacje komercyjne (np. firmy)
  • prywatne organizacje non-profit (np. NGO)

REKLAMA

W przeciwieństwie do większości programów grantowych, LIFE daje beneficjentom dużą swobodę w sposobie realizacji projektów. Po granty można aplikować zarówno samodzielnie, i być jedynym wykonawcą projektu, jak i wspólnie z partnerami, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. O tym, jak poznać partnera do realizacji projektu, dowiesz się ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jest Krajowym Punktem Kontaktowym (KPK) dla Programu LIFE.

W przypadku samodzielnego zgłoszenia lub w charakterze lidera projektu konsorcjum, podmiot zgłaszający otrzymuje status beneficjenta koordynującego, natomiast partnerzy – beneficjentów stowarzyszonych. Ci ostatni powinni być zaangażowani w co najmniej jedno lub więcej działań w ramach projektu i mieć również swój wkład finansowy w projekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2020 roku zostaną otwarte ostatnie nabory do składania wniosków o dofinansowanie z LIFE w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Finansowanie dotyczy wyłącznie realizacji tzw. projektów tradycyjnych, do których należą:

  • Nature and biodiversity (Natura i bioróżnorodność)
  • Enivronment and resource efficiency (Środowisko i wydajność zasobów)
  • Enivronmental governance and information (Wiedza i zarządzanie środowiskiem)

Nature and biodiversity (Natura i bioróżnorodność)

REKLAMA

Przedmiotem dofinansowania mogą być projekty wspierające bioróżnorodność, zachowanie siedlisk oraz ochronę gatunków zwierząt i roślin. Granty można przeznaczyć na realizację najlepszych praktyk, programów pilotażowych oraz demonstracyjnych, które przyczyniają się do wdrożenia dyrektyw UE – ptasiej i siedliskowej (habitatowej) – oraz strategii bioróżnorodności UE do 2020 roku, a także będą mieć wkład w rozwój sieci Natura 2000.

Projekty mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 60 proc. ich wartości. Niemniej, odsetek ten może być podwyższony nawet do 75 proc., jeśli co najmniej połowa środków przeznaczonych na realizację projektu dotyczy działań służących ochronie i zachowaniu siedlisk oraz gatunków wymienionych jako priorytetowe w dyrektywach UE traktujących o ptactwie i siedliskach.

Environment and resource efficiency (Środowisko i wydajność zasobów)

Finansowanie obejmuje realizację projektów środowiskowych w takich obszarach jak: powietrze, chemikalia, gospodarka obiegu zamkniętego, awarie przemysłowe, zarządzanie obszarami morskimi oraz przybrzeżnymi, hałas, gleba, odpady, woda oraz środowisko miejskie.

Program zapewnia wsparcie grantowe na projekty pilotażowe, implementację, monitoring oraz ewaluację polityk środowiskowych UE oraz prawa w tym zakresie, a także najlepszych praktyk i rozwiązań.

Oprócz tego środki można przeznaczyć na rozwój i przetestowanie innowacyjnych technologii. Największe szanse na otrzymanie grantów mają te technologie i rozwiązania, które znajdują się blisko fazy wejścia na rynek (close to market) i mogą być skomercjalizowane w okresie trwania projektu. Na tej stronie internetowej znajdziecie wskazówki (w języku angielskim) przydatne przy aplikowaniu do projektów typu close to market.

Projekty mogą liczyć na współfinansowanie do 55 proc.

Enivronmental governance and information (Wiedza i zarządzanie środowiskiem)

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację projektów podnoszących świadomość na rzecz środowiska i klimatu, służących budowaniu potencjału (capacity building) oraz rozwojowi wiedzy, a także wzmocnieniu prawa i wdrażaniu tzw. compliance. Granty obejmują też m.in. tworzenie specjalnych platform wymiany informacji oraz dzielenia się wiedzą w zakresie najlepszych praktyk dotyczących rozwiązywania problemów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu.

Projekty mogą liczyć na współfinansowanie do 55 proc.

Terminy

Zgodnie z tym, co można przeczytać na stronie internetowej The Executive Agency for Small and Medium-sized Entreprises (agencja wykonawcza Komisji Europejskiej ds. małych i średnich przedsiębiorstw – skrót z ang. EASME) w zakładce dotyczącej Programu LIFE, harmonogram naborów dla dotacji na rzecz środowiska oraz dotacji na rzecz klimatu wygląda następująco:

Dotacje w podprogramie na rzecz środowiska (dwuetapowy proces składania aplikacji):

  • Kwiecień 2020 (2 kwietnia) – otwarcie naboru do tzw. projektów tradycyjnych
  • Czerwiec 2020 – termin składania tzw. not koncepcyjnych (pre-selekcja)
  • Październik 2020 – wybór not koncepcyjnych i zaproszenie do złożenia wniosku
  • Luty 2020 – termin złożenia wniosku
  • Czerwiec 2021 – informacja o przyznaniu dofinansowania
  • Wrzesień 2021 – rozpoczęcie realizacji projektów.

Dotacje w podprogramie na rzecz klimatu (uproszczony proces składania aplikacji):

  • Kwiecień 2020 (2 kwietnia) – otwarcie naboru do tzw. projektów tradycyjnych
  • Wrzesień 2020 – termin złożenia wniosku
  • Luty 2021 – informacja o przyznaniu dofinansowania
  • Czerwiec 2021 – rozpoczęcie realizacji projektów.

Wnioski o przyznanie dotacji w Programie LIFE można składać wyłącznie za pośrednictwem portalu internetowego eProposals. Tak jak w przypadku innych programów Komisji Europejskiej, aby skorzystać z funkcjonalności portalu, trzeba najpierw się zarejestrować w bazie ECAS.

Wszystkich zainteresowanych grantami z Programu LIFE zachęcamy do kontaktu z NFOŚiGW, który pełni rolę tzw. Krajowego Punktu Kontaktowego Programu LIFE w Polsce.

Źródło: Komisja Europejska, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu LIFE przy NFOŚiGW

Opracowanie: Departament Wsparcia Przedsiębiorczości PARP

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA