Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE

Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE
Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE
Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz administracja mogą ubiegać się o granty na ochronę środowiska z unijnego Programu LIFE. Pozostały trzy działania, w ramach tzw. projektów tradycyjnych (traditional projects), w których wyżej wymienione podmioty mogą starać się o dofinansowanie w 2020 roku.

Program LIFE ...

... to jedyny instrument finansowy UE poświęcony współfinansowaniu projektów z dziedzin ochrony środowiska oraz klimatu. Jego głównym celem jest wsparcie wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja, promocja oraz wdrażanie nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i przyrody.

LIFE składa się z dwóch podprogramów: podprogramu Environment (dotacje na rzecz środowiska) oraz podprogramu Climate Actions (dotacje na rzecz klimatu). Budżet programu na lata 2014-2020 został oszacowany na nieco ponad 3,4 mld EUR, z czego 75 proc. przypadło na działania dotyczące środowiska, natomiast pozostałą część przeznaczono na działania klimatyczne.

Z dofinansowania w programie LIFE mogą skorzystać:

 • podmioty wchodzące w skład administracji centralnej i samorządowej
 • prywatne organizacje komercyjne (np. firmy)
 • prywatne organizacje non-profit (np. NGO)

W przeciwieństwie do większości programów grantowych, LIFE daje beneficjentom dużą swobodę w sposobie realizacji projektów. Po granty można aplikować zarówno samodzielnie, i być jedynym wykonawcą projektu, jak i wspólnie z partnerami, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. O tym, jak poznać partnera do realizacji projektu, dowiesz się ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jest Krajowym Punktem Kontaktowym (KPK) dla Programu LIFE.

W przypadku samodzielnego zgłoszenia lub w charakterze lidera projektu konsorcjum, podmiot zgłaszający otrzymuje status beneficjenta koordynującego, natomiast partnerzy – beneficjentów stowarzyszonych. Ci ostatni powinni być zaangażowani w co najmniej jedno lub więcej działań w ramach projektu i mieć również swój wkład finansowy w projekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2020 roku zostaną otwarte ostatnie nabory do składania wniosków o dofinansowanie z LIFE w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Finansowanie dotyczy wyłącznie realizacji tzw. projektów tradycyjnych, do których należą:

 • Nature and biodiversity (Natura i bioróżnorodność)
 • Enivronment and resource efficiency (Środowisko i wydajność zasobów)
 • Enivronmental governance and information (Wiedza i zarządzanie środowiskiem)

Nature and biodiversity (Natura i bioróżnorodność)

Przedmiotem dofinansowania mogą być projekty wspierające bioróżnorodność, zachowanie siedlisk oraz ochronę gatunków zwierząt i roślin. Granty można przeznaczyć na realizację najlepszych praktyk, programów pilotażowych oraz demonstracyjnych, które przyczyniają się do wdrożenia dyrektyw UE – ptasiej i siedliskowej (habitatowej) – oraz strategii bioróżnorodności UE do 2020 roku, a także będą mieć wkład w rozwój sieci Natura 2000.

Projekty mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 60 proc. ich wartości. Niemniej, odsetek ten może być podwyższony nawet do 75 proc., jeśli co najmniej połowa środków przeznaczonych na realizację projektu dotyczy działań służących ochronie i zachowaniu siedlisk oraz gatunków wymienionych jako priorytetowe w dyrektywach UE traktujących o ptactwie i siedliskach.

Environment and resource efficiency (Środowisko i wydajność zasobów)

Finansowanie obejmuje realizację projektów środowiskowych w takich obszarach jak: powietrze, chemikalia, gospodarka obiegu zamkniętego, awarie przemysłowe, zarządzanie obszarami morskimi oraz przybrzeżnymi, hałas, gleba, odpady, woda oraz środowisko miejskie.

Program zapewnia wsparcie grantowe na projekty pilotażowe, implementację, monitoring oraz ewaluację polityk środowiskowych UE oraz prawa w tym zakresie, a także najlepszych praktyk i rozwiązań.

Oprócz tego środki można przeznaczyć na rozwój i przetestowanie innowacyjnych technologii. Największe szanse na otrzymanie grantów mają te technologie i rozwiązania, które znajdują się blisko fazy wejścia na rynek (close to market) i mogą być skomercjalizowane w okresie trwania projektu. Na tej stronie internetowej znajdziecie wskazówki (w języku angielskim) przydatne przy aplikowaniu do projektów typu close to market.

Projekty mogą liczyć na współfinansowanie do 55 proc.

Enivronmental governance and information (Wiedza i zarządzanie środowiskiem)

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację projektów podnoszących świadomość na rzecz środowiska i klimatu, służących budowaniu potencjału (capacity building) oraz rozwojowi wiedzy, a także wzmocnieniu prawa i wdrażaniu tzw. compliance. Granty obejmują też m.in. tworzenie specjalnych platform wymiany informacji oraz dzielenia się wiedzą w zakresie najlepszych praktyk dotyczących rozwiązywania problemów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu.

Projekty mogą liczyć na współfinansowanie do 55 proc.

Terminy

Zgodnie z tym, co można przeczytać na stronie internetowej The Executive Agency for Small and Medium-sized Entreprises (agencja wykonawcza Komisji Europejskiej ds. małych i średnich przedsiębiorstw – skrót z ang. EASME) w zakładce dotyczącej Programu LIFE, harmonogram naborów dla dotacji na rzecz środowiska oraz dotacji na rzecz klimatu wygląda następująco:

Dotacje w podprogramie na rzecz środowiska (dwuetapowy proces składania aplikacji):

 • Kwiecień 2020 (2 kwietnia) – otwarcie naboru do tzw. projektów tradycyjnych
 • Czerwiec 2020 – termin składania tzw. not koncepcyjnych (pre-selekcja)
 • Październik 2020 – wybór not koncepcyjnych i zaproszenie do złożenia wniosku
 • Luty 2020 – termin złożenia wniosku
 • Czerwiec 2021 – informacja o przyznaniu dofinansowania
 • Wrzesień 2021 – rozpoczęcie realizacji projektów.

Dotacje w podprogramie na rzecz klimatu (uproszczony proces składania aplikacji):

 • Kwiecień 2020 (2 kwietnia) – otwarcie naboru do tzw. projektów tradycyjnych
 • Wrzesień 2020 – termin złożenia wniosku
 • Luty 2021 – informacja o przyznaniu dofinansowania
 • Czerwiec 2021 – rozpoczęcie realizacji projektów.

Wnioski o przyznanie dotacji w Programie LIFE można składać wyłącznie za pośrednictwem portalu internetowego eProposals. Tak jak w przypadku innych programów Komisji Europejskiej, aby skorzystać z funkcjonalności portalu, trzeba najpierw się zarejestrować w bazie ECAS.

Wszystkich zainteresowanych grantami z Programu LIFE zachęcamy do kontaktu z NFOŚiGW, który pełni rolę tzw. Krajowego Punktu Kontaktowego Programu LIFE w Polsce.

Źródło: Komisja Europejska, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu LIFE przy NFOŚiGW

Opracowanie: Departament Wsparcia Przedsiębiorczości PARP

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PARP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.