REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE

Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE
Fundusze unijne na ochronę środowiska w 2020 roku - Program LIFE

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz administracja mogą ubiegać się o granty na ochronę środowiska z unijnego Programu LIFE. Pozostały trzy działania, w ramach tzw. projektów tradycyjnych (traditional projects), w których wyżej wymienione podmioty mogą starać się o dofinansowanie w 2020 roku.

Program LIFE ...

... to jedyny instrument finansowy UE poświęcony współfinansowaniu projektów z dziedzin ochrony środowiska oraz klimatu. Jego głównym celem jest wsparcie wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja, promocja oraz wdrażanie nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i przyrody.

REKLAMA

LIFE składa się z dwóch podprogramów: podprogramu Environment (dotacje na rzecz środowiska) oraz podprogramu Climate Actions (dotacje na rzecz klimatu). Budżet programu na lata 2014-2020 został oszacowany na nieco ponad 3,4 mld EUR, z czego 75 proc. przypadło na działania dotyczące środowiska, natomiast pozostałą część przeznaczono na działania klimatyczne.

Z dofinansowania w programie LIFE mogą skorzystać:

  • podmioty wchodzące w skład administracji centralnej i samorządowej
  • prywatne organizacje komercyjne (np. firmy)
  • prywatne organizacje non-profit (np. NGO)

REKLAMA

W przeciwieństwie do większości programów grantowych, LIFE daje beneficjentom dużą swobodę w sposobie realizacji projektów. Po granty można aplikować zarówno samodzielnie, i być jedynym wykonawcą projektu, jak i wspólnie z partnerami, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. O tym, jak poznać partnera do realizacji projektu, dowiesz się ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jest Krajowym Punktem Kontaktowym (KPK) dla Programu LIFE.

W przypadku samodzielnego zgłoszenia lub w charakterze lidera projektu konsorcjum, podmiot zgłaszający otrzymuje status beneficjenta koordynującego, natomiast partnerzy – beneficjentów stowarzyszonych. Ci ostatni powinni być zaangażowani w co najmniej jedno lub więcej działań w ramach projektu i mieć również swój wkład finansowy w projekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2020 roku zostaną otwarte ostatnie nabory do składania wniosków o dofinansowanie z LIFE w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Finansowanie dotyczy wyłącznie realizacji tzw. projektów tradycyjnych, do których należą:

  • Nature and biodiversity (Natura i bioróżnorodność)
  • Enivronment and resource efficiency (Środowisko i wydajność zasobów)
  • Enivronmental governance and information (Wiedza i zarządzanie środowiskiem)

Nature and biodiversity (Natura i bioróżnorodność)

REKLAMA

Przedmiotem dofinansowania mogą być projekty wspierające bioróżnorodność, zachowanie siedlisk oraz ochronę gatunków zwierząt i roślin. Granty można przeznaczyć na realizację najlepszych praktyk, programów pilotażowych oraz demonstracyjnych, które przyczyniają się do wdrożenia dyrektyw UE – ptasiej i siedliskowej (habitatowej) – oraz strategii bioróżnorodności UE do 2020 roku, a także będą mieć wkład w rozwój sieci Natura 2000.

Projekty mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 60 proc. ich wartości. Niemniej, odsetek ten może być podwyższony nawet do 75 proc., jeśli co najmniej połowa środków przeznaczonych na realizację projektu dotyczy działań służących ochronie i zachowaniu siedlisk oraz gatunków wymienionych jako priorytetowe w dyrektywach UE traktujących o ptactwie i siedliskach.

Environment and resource efficiency (Środowisko i wydajność zasobów)

Finansowanie obejmuje realizację projektów środowiskowych w takich obszarach jak: powietrze, chemikalia, gospodarka obiegu zamkniętego, awarie przemysłowe, zarządzanie obszarami morskimi oraz przybrzeżnymi, hałas, gleba, odpady, woda oraz środowisko miejskie.

Program zapewnia wsparcie grantowe na projekty pilotażowe, implementację, monitoring oraz ewaluację polityk środowiskowych UE oraz prawa w tym zakresie, a także najlepszych praktyk i rozwiązań.

Oprócz tego środki można przeznaczyć na rozwój i przetestowanie innowacyjnych technologii. Największe szanse na otrzymanie grantów mają te technologie i rozwiązania, które znajdują się blisko fazy wejścia na rynek (close to market) i mogą być skomercjalizowane w okresie trwania projektu. Na tej stronie internetowej znajdziecie wskazówki (w języku angielskim) przydatne przy aplikowaniu do projektów typu close to market.

Projekty mogą liczyć na współfinansowanie do 55 proc.

Enivronmental governance and information (Wiedza i zarządzanie środowiskiem)

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację projektów podnoszących świadomość na rzecz środowiska i klimatu, służących budowaniu potencjału (capacity building) oraz rozwojowi wiedzy, a także wzmocnieniu prawa i wdrażaniu tzw. compliance. Granty obejmują też m.in. tworzenie specjalnych platform wymiany informacji oraz dzielenia się wiedzą w zakresie najlepszych praktyk dotyczących rozwiązywania problemów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu.

Projekty mogą liczyć na współfinansowanie do 55 proc.

Terminy

Zgodnie z tym, co można przeczytać na stronie internetowej The Executive Agency for Small and Medium-sized Entreprises (agencja wykonawcza Komisji Europejskiej ds. małych i średnich przedsiębiorstw – skrót z ang. EASME) w zakładce dotyczącej Programu LIFE, harmonogram naborów dla dotacji na rzecz środowiska oraz dotacji na rzecz klimatu wygląda następująco:

Dotacje w podprogramie na rzecz środowiska (dwuetapowy proces składania aplikacji):

  • Kwiecień 2020 (2 kwietnia) – otwarcie naboru do tzw. projektów tradycyjnych
  • Czerwiec 2020 – termin składania tzw. not koncepcyjnych (pre-selekcja)
  • Październik 2020 – wybór not koncepcyjnych i zaproszenie do złożenia wniosku
  • Luty 2020 – termin złożenia wniosku
  • Czerwiec 2021 – informacja o przyznaniu dofinansowania
  • Wrzesień 2021 – rozpoczęcie realizacji projektów.

Dotacje w podprogramie na rzecz klimatu (uproszczony proces składania aplikacji):

  • Kwiecień 2020 (2 kwietnia) – otwarcie naboru do tzw. projektów tradycyjnych
  • Wrzesień 2020 – termin złożenia wniosku
  • Luty 2021 – informacja o przyznaniu dofinansowania
  • Czerwiec 2021 – rozpoczęcie realizacji projektów.

Wnioski o przyznanie dotacji w Programie LIFE można składać wyłącznie za pośrednictwem portalu internetowego eProposals. Tak jak w przypadku innych programów Komisji Europejskiej, aby skorzystać z funkcjonalności portalu, trzeba najpierw się zarejestrować w bazie ECAS.

Wszystkich zainteresowanych grantami z Programu LIFE zachęcamy do kontaktu z NFOŚiGW, który pełni rolę tzw. Krajowego Punktu Kontaktowego Programu LIFE w Polsce.

Źródło: Komisja Europejska, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu LIFE przy NFOŚiGW

Opracowanie: Departament Wsparcia Przedsiębiorczości PARP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA