REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin

 ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin
Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Import z Chin. Jeśli planujemy sprowadzanie towaru z Chin w okresie jesiennym warto wziąć pod uwagę przypadające na ten okres święta obchodzone przez Chińczyków.

Święta i dni wolne w Chinach

Ze względu na to, że powszechnie uważamy Chiny za potęgę w zakresie eksportu, nie myślimy o tym, że obywatele tego kraju również potrzebują czasu na odpoczynek, a tym bardziej, o tym w jaki sposób wpływa to na chińską gospodarkę, jak również import i transport z Chin. Święta oraz dni wolne w Chinach są jednak rozłożone zupełnie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Przy okazji świąt najważniejszych dla narodu chińskiego, Chińczycy otrzymują nawet do 10 dni przerwy. Staje się wówczas oczywistym, że w tym okresie następuje zastój w chińskich fabrykach i portach.

REKLAMA

Na okres jesieni przypadają dwa właśnie tego rodzaju święta; Święto Środka Jesieni, obchodzone piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, czyli mniej-więcej w terminie od połowy września do początku października (w tym roku 21 września) oraz Święto Narodowe przypadające zawsze na dzień pierwszego października.

Święto Środka Jesieni

REKLAMA

Drugie najważniejsze tradycyjne święto dla Chińczyków, zaraz po Chińskim Nowym Roku, którego obchody przypadają zawsze na noc pełni księżyca i to właśnie wokół niego obraca się cała uroczystość. Tego dnia Chińczycy składają ofiary księżycowi, na którym, zgodnie z legendą, mieszka kobieta o imieniu Chang’e, oddzielona od swojego męża, który to w rozpaczy po stracie ukochanej rozpoczął ową tradycję. Jednym z najważniejszych punktów obchodów jest uroczysta kolacja spożywana z rodziną. Właśnie z tego względu w okresie poprzedzającym Święto Środka Jesieni Chińczycy otrzymują nawet do 10 dni wolnych od pracy.

Ponieważ Chiny obejmują obszar ponad 9,5 mln kilometrów kwadratowych, a większość pracowników fabryk to migranci z oddalonych nawet o 5 tys. kilometrów regionów wiejskich, podróż z obszarów zurbanizowanych do rodzinnych miast może zajmować nawet około 4-5 dni. Zdarzają się również sytuacje, w których robotnicy podczas przerwy podejmują decyzję o rezygnacji z pracy i nigdy nie wracają do fabryk. W związku z ilością podróżnych nie zaleca się również odbywania podróży służbowych w tym okresie z powodu przepełnionych dworców i problemów z nabywaniem biletów, zarówno kolejowych, jak i lotniczych.

Święto Narodowe w Chinach

REKLAMA

Jedno z najważniejszych świąt publicznych w Państwie Środka, upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku, po wygraniu wojny domowej i przejęciu władzy przez komunistów. Choć przypada tylko na dzień 1 października, obchodzone jest aż do 7, a okres ten nazywa się „Złotym Tygodniem”, podczas którego chińskie fabryki nie pracują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć najważniejszym punktem celebracji jest uroczysta parada Chińskich Sił Zbrojnych i przegląd wojsk, mieszkańcy Chin chętnie korzystają z wolnego tygodnia podróżując i odwiedzając wszelkiego rodzaju atrakcje, co znacząco wpływa na wzrastające w tym okresie ceny hoteli, jak również popularność miejsc turystycznych. Należy również liczyć się ze znacznymi opóźnieniami w transporcie morskim, przede wszystkim ze względu na przygotowania importerów na kolejny rok, co oznacza ogromne zamówienia i natłok towarów, a co za tym idzie, wzrastające ceny przewozu. Ponadto, chińskie fabryki przed świątecznym przestojem często działają ze zmniejszoną liczbą pracowników lub wykonują zamówienia pospiesznie, aby zdążyć przed świętami. Z tego względu w okresie natężonych zamówień zawsze należy pamiętać o szczególnej ostrożności i przeprowadzaniu kontroli jakości towaru, aby upewnić się, że towar nie jest wadliwy lub niezgodny z zamówieniem.

Chińskie święta jesienne a transport z Chin

Planując transport z Chin należy planować dostawy z dużym wyprzedzeniem. Sama dostawa bez opóźnień zajmuje około dwóch miesięcy, a w okresach świątecznych ten czas może wydłużyć się nawet dwu- lub trzykrotnie, szczególnie przed komercyjnymi świętami, kiedy to Chiny zwiększają własny eksport, aby pozbyć się wyprodukowanych wcześniej towarów, co wpływa również na zwiększenie kosztów transportu. Dlatego właśnie planując zamówienia na lato należy wziąć pod uwagę, że najprawdopodobniej otrzymamy je zimą, a zamawiając zimą (Chińczycy obchodzą wtedy Nowy Rok) lub jesienią musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami transportu. Warto również pamiętać o dobraniu odpowiednich warunków Incoterms 2020, aby mieć kontrolę nad procesem transportu towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA