REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin

 ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin
Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Import z Chin. Jeśli planujemy sprowadzanie towaru z Chin w okresie jesiennym warto wziąć pod uwagę przypadające na ten okres święta obchodzone przez Chińczyków.

Święta i dni wolne w Chinach

Ze względu na to, że powszechnie uważamy Chiny za potęgę w zakresie eksportu, nie myślimy o tym, że obywatele tego kraju również potrzebują czasu na odpoczynek, a tym bardziej, o tym w jaki sposób wpływa to na chińską gospodarkę, jak również import i transport z Chin. Święta oraz dni wolne w Chinach są jednak rozłożone zupełnie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Przy okazji świąt najważniejszych dla narodu chińskiego, Chińczycy otrzymują nawet do 10 dni przerwy. Staje się wówczas oczywistym, że w tym okresie następuje zastój w chińskich fabrykach i portach.

REKLAMA

Na okres jesieni przypadają dwa właśnie tego rodzaju święta; Święto Środka Jesieni, obchodzone piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, czyli mniej-więcej w terminie od połowy września do początku października (w tym roku 21 września) oraz Święto Narodowe przypadające zawsze na dzień pierwszego października.

Święto Środka Jesieni

REKLAMA

Drugie najważniejsze tradycyjne święto dla Chińczyków, zaraz po Chińskim Nowym Roku, którego obchody przypadają zawsze na noc pełni księżyca i to właśnie wokół niego obraca się cała uroczystość. Tego dnia Chińczycy składają ofiary księżycowi, na którym, zgodnie z legendą, mieszka kobieta o imieniu Chang’e, oddzielona od swojego męża, który to w rozpaczy po stracie ukochanej rozpoczął ową tradycję. Jednym z najważniejszych punktów obchodów jest uroczysta kolacja spożywana z rodziną. Właśnie z tego względu w okresie poprzedzającym Święto Środka Jesieni Chińczycy otrzymują nawet do 10 dni wolnych od pracy.

Ponieważ Chiny obejmują obszar ponad 9,5 mln kilometrów kwadratowych, a większość pracowników fabryk to migranci z oddalonych nawet o 5 tys. kilometrów regionów wiejskich, podróż z obszarów zurbanizowanych do rodzinnych miast może zajmować nawet około 4-5 dni. Zdarzają się również sytuacje, w których robotnicy podczas przerwy podejmują decyzję o rezygnacji z pracy i nigdy nie wracają do fabryk. W związku z ilością podróżnych nie zaleca się również odbywania podróży służbowych w tym okresie z powodu przepełnionych dworców i problemów z nabywaniem biletów, zarówno kolejowych, jak i lotniczych.

Święto Narodowe w Chinach

REKLAMA

Jedno z najważniejszych świąt publicznych w Państwie Środka, upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku, po wygraniu wojny domowej i przejęciu władzy przez komunistów. Choć przypada tylko na dzień 1 października, obchodzone jest aż do 7, a okres ten nazywa się „Złotym Tygodniem”, podczas którego chińskie fabryki nie pracują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć najważniejszym punktem celebracji jest uroczysta parada Chińskich Sił Zbrojnych i przegląd wojsk, mieszkańcy Chin chętnie korzystają z wolnego tygodnia podróżując i odwiedzając wszelkiego rodzaju atrakcje, co znacząco wpływa na wzrastające w tym okresie ceny hoteli, jak również popularność miejsc turystycznych. Należy również liczyć się ze znacznymi opóźnieniami w transporcie morskim, przede wszystkim ze względu na przygotowania importerów na kolejny rok, co oznacza ogromne zamówienia i natłok towarów, a co za tym idzie, wzrastające ceny przewozu. Ponadto, chińskie fabryki przed świątecznym przestojem często działają ze zmniejszoną liczbą pracowników lub wykonują zamówienia pospiesznie, aby zdążyć przed świętami. Z tego względu w okresie natężonych zamówień zawsze należy pamiętać o szczególnej ostrożności i przeprowadzaniu kontroli jakości towaru, aby upewnić się, że towar nie jest wadliwy lub niezgodny z zamówieniem.

Chińskie święta jesienne a transport z Chin

Planując transport z Chin należy planować dostawy z dużym wyprzedzeniem. Sama dostawa bez opóźnień zajmuje około dwóch miesięcy, a w okresach świątecznych ten czas może wydłużyć się nawet dwu- lub trzykrotnie, szczególnie przed komercyjnymi świętami, kiedy to Chiny zwiększają własny eksport, aby pozbyć się wyprodukowanych wcześniej towarów, co wpływa również na zwiększenie kosztów transportu. Dlatego właśnie planując zamówienia na lato należy wziąć pod uwagę, że najprawdopodobniej otrzymamy je zimą, a zamawiając zimą (Chińczycy obchodzą wtedy Nowy Rok) lub jesienią musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami transportu. Warto również pamiętać o dobraniu odpowiednich warunków Incoterms 2020, aby mieć kontrolę nad procesem transportu towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA