REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin

 ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin
Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Import z Chin. Jeśli planujemy sprowadzanie towaru z Chin w okresie jesiennym warto wziąć pod uwagę przypadające na ten okres święta obchodzone przez Chińczyków.

Święta i dni wolne w Chinach

Ze względu na to, że powszechnie uważamy Chiny za potęgę w zakresie eksportu, nie myślimy o tym, że obywatele tego kraju również potrzebują czasu na odpoczynek, a tym bardziej, o tym w jaki sposób wpływa to na chińską gospodarkę, jak również import i transport z Chin. Święta oraz dni wolne w Chinach są jednak rozłożone zupełnie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Przy okazji świąt najważniejszych dla narodu chińskiego, Chińczycy otrzymują nawet do 10 dni przerwy. Staje się wówczas oczywistym, że w tym okresie następuje zastój w chińskich fabrykach i portach.

REKLAMA

Na okres jesieni przypadają dwa właśnie tego rodzaju święta; Święto Środka Jesieni, obchodzone piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, czyli mniej-więcej w terminie od połowy września do początku października (w tym roku 21 września) oraz Święto Narodowe przypadające zawsze na dzień pierwszego października.

Święto Środka Jesieni

REKLAMA

Drugie najważniejsze tradycyjne święto dla Chińczyków, zaraz po Chińskim Nowym Roku, którego obchody przypadają zawsze na noc pełni księżyca i to właśnie wokół niego obraca się cała uroczystość. Tego dnia Chińczycy składają ofiary księżycowi, na którym, zgodnie z legendą, mieszka kobieta o imieniu Chang’e, oddzielona od swojego męża, który to w rozpaczy po stracie ukochanej rozpoczął ową tradycję. Jednym z najważniejszych punktów obchodów jest uroczysta kolacja spożywana z rodziną. Właśnie z tego względu w okresie poprzedzającym Święto Środka Jesieni Chińczycy otrzymują nawet do 10 dni wolnych od pracy.

Ponieważ Chiny obejmują obszar ponad 9,5 mln kilometrów kwadratowych, a większość pracowników fabryk to migranci z oddalonych nawet o 5 tys. kilometrów regionów wiejskich, podróż z obszarów zurbanizowanych do rodzinnych miast może zajmować nawet około 4-5 dni. Zdarzają się również sytuacje, w których robotnicy podczas przerwy podejmują decyzję o rezygnacji z pracy i nigdy nie wracają do fabryk. W związku z ilością podróżnych nie zaleca się również odbywania podróży służbowych w tym okresie z powodu przepełnionych dworców i problemów z nabywaniem biletów, zarówno kolejowych, jak i lotniczych.

Święto Narodowe w Chinach

REKLAMA

Jedno z najważniejszych świąt publicznych w Państwie Środka, upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku, po wygraniu wojny domowej i przejęciu władzy przez komunistów. Choć przypada tylko na dzień 1 października, obchodzone jest aż do 7, a okres ten nazywa się „Złotym Tygodniem”, podczas którego chińskie fabryki nie pracują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć najważniejszym punktem celebracji jest uroczysta parada Chińskich Sił Zbrojnych i przegląd wojsk, mieszkańcy Chin chętnie korzystają z wolnego tygodnia podróżując i odwiedzając wszelkiego rodzaju atrakcje, co znacząco wpływa na wzrastające w tym okresie ceny hoteli, jak również popularność miejsc turystycznych. Należy również liczyć się ze znacznymi opóźnieniami w transporcie morskim, przede wszystkim ze względu na przygotowania importerów na kolejny rok, co oznacza ogromne zamówienia i natłok towarów, a co za tym idzie, wzrastające ceny przewozu. Ponadto, chińskie fabryki przed świątecznym przestojem często działają ze zmniejszoną liczbą pracowników lub wykonują zamówienia pospiesznie, aby zdążyć przed świętami. Z tego względu w okresie natężonych zamówień zawsze należy pamiętać o szczególnej ostrożności i przeprowadzaniu kontroli jakości towaru, aby upewnić się, że towar nie jest wadliwy lub niezgodny z zamówieniem.

Chińskie święta jesienne a transport z Chin

Planując transport z Chin należy planować dostawy z dużym wyprzedzeniem. Sama dostawa bez opóźnień zajmuje około dwóch miesięcy, a w okresach świątecznych ten czas może wydłużyć się nawet dwu- lub trzykrotnie, szczególnie przed komercyjnymi świętami, kiedy to Chiny zwiększają własny eksport, aby pozbyć się wyprodukowanych wcześniej towarów, co wpływa również na zwiększenie kosztów transportu. Dlatego właśnie planując zamówienia na lato należy wziąć pod uwagę, że najprawdopodobniej otrzymamy je zimą, a zamawiając zimą (Chińczycy obchodzą wtedy Nowy Rok) lub jesienią musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami transportu. Warto również pamiętać o dobraniu odpowiednich warunków Incoterms 2020, aby mieć kontrolę nad procesem transportu towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA