REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa filia sp. z o.o. w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jak działa filia sp. z o.o. w Rosji
Jak działa filia sp. z o.o. w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twoja firma w Polsce dynamicznie się rozwija i planujesz rozszerzyć zakres swojej działalności, możesz założyć filię w Rosji. Jak to zrobić?

REKLAMA

Wydzielenie takiego podmiotu prawnego jak filia, uwarunkowane jest tym, że jest on oddzielony pod względem terytorialnym od głównego podmiotu prawnego. Jednocześnie, takie pododdziały nie są oddzielone od podmiotu, który je utworzył pod względem prawnym. Filia pozostaje częścią jego struktury, tak wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Należy podkreślić jednak, że zakres kompetencji fi lii do tworzenia praw i obowiązków cywilnych jest w pewnym stopniu zawężony. To jednak nie oznacza, że jest ona oddzielnym podmiotem prawnym, a tylko ustala te dziedziny, które firma zagraniczna prowadzi przez swój pododdział.

REKLAMA

I chociaż filia nie jest samodzielnym podmiotem w stosunkach cywilno-prawnych, może uczestniczyć w nich na takich samych warunkach, jak osoby prawne. Filia jest częścią zagranicznego podmiotu prawnego, zatem może wstępować w stosunki cywilno-prawne z osobami trzecimi w imieniu swojego podmiotu prawnego, tworząc dla niego prawa i obowiązki cywilnoprawne.

Wydzielony pododdział, pełniący wszystkie funkcje zagranicznego podmiotu prawnego, będzie również posiadać wszystkie zdolności do czynności prawnych takie, jak i podmiot prawny, którego jest częścią. To znaczy, że dotyczą go również te normy, które są stosowane w przypadku głównego, zagranicznego podmiotu prawnego.

Zagraniczne osoby prawne mają prawo prowadzić na terytorium Federacji Rosyjskiej działalność gospodarczą, zawierać umowy, tworzyć nowe przedsiębiorstwa. Jednak w praktyce istnieje wiele ograniczeń. Na przykład, prawo rosyjskie nie wymaga od zagranicznych organizacji otrzymania zgody na dokonywanie wewnętrznych operacji na terytorium Rosji. Jednak deklarującym przy wwozie towarów na terytorium celne może być tylko i wyłącznie rosyjska osoba prawna lub fizyczna (p. 2 art. 126 Kodeksu celnego).

Polecamy: Jak przebiega likwidacja osoby prawnej w Rosji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przy tym należy również pamiętać, że filia podmiotu prawnego, sama nie jest podmiotem prawnym. Nie posiada też własnego majątku. Majątek jest jej przydzielany przez główny podmiot. On też ponosi bezpośrednią odpowiedzialność majątkową za zobowiązania przyjęte przez nią w związku z prowadzeniem działalności komercyjnej na terytorium Federacji Rosyjskiej (p. 3 art. 4 Ustawa N 160-FЗ). Z jednej strony ta okoliczność ogranicza zdolność do czynności prawnych samej fi lii. Jednak z drugiej strony zabezpiecza dodatkowe gwarancje głównego podmiotu prawnego. Lokując środki w podstawowe fundusze fi lii, zagraniczny podmiot prawny „przerzuca pieniądze” z jednej kieszeni do drugiej. W rezultacie takiego działania rodzaj i struktura jego majątku zmienia się, ale własność zostaje pod „ochroną”.

Wybierając pomiędzy formą organizacyjno-prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i filią podmiotu zagranicznego, należy wziąć pod uwagę różnice w procesie rejestracji tych podmiotów na terenie Federacji Rosyjskiej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością samodzielnie rejestruje się w organach podatkowych (nasz KRS). Dla przedstawicielstw i filii zagranicznych podmiotów prawnych przewidziany został specjalny porządek ustalony w Ustawie Ministerstwa Podatków i Opłat Federacji Rosyjskiej z 7 kwietnia 2000 r. N АP-3–06/124 „O zatwierdzeniu przepisów o szczególnych właściwościach rejestracji w organach podatkowych podmiotów zagranicznych”.

Polecamy: Adres i pieczęć firmy w Rosji - porada

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA