| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak lokować nadwyżki finansowe?

Jak lokować nadwyżki finansowe?

Czasem przedsiębiorcy mają nadmiar gotowki. Są też miesiące, że nie jest najlepiej z płynnością finansową i trzeba korzystać z kredytu. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy nie ryzykując posiadanych pieniędzy?

Specyficznym rodzajem lokat bankowych są lokaty overnight. Ich konstrukcja polega na tym, że firma oddaje do dyspozycji banku określoną kwotę pieniędzy, którą posiada na rachunku. Zwykle jest to minimum 100 000 zł. Środki te są pobierane z rachunku bieżącego w jednym dniu i wracają na niego dzień później. Oprocentowanie lokat overnight jest wyższe niż na rachunku bieżącym, jednak niższe niż na typowej lokacie terminowej. Dodatkowo bank może pobierać opłatę za automatyczny przelew środków na lokatę overnight.

Niektóre banki oferują firmom również konta oszczędnościowe. Usługa ta polega na tym, że możliwe jest przelanie (z rachunku bieżącego) środków na wysoko oprocentowany rachunek oszczędnościowy. Bank wypłaca odsetki za okres, w którym środki faktycznie znajdowały się na tym rachunku. Nie ma określonego czasu, w ciągu którego środki powinny „przebywać” na rachunku oszczędnościowym. W każdym momencie można je przelać z powrotem na rachunek główny.

Usługa ta jest coraz bardziej popularna - zwłaszcza wśród mniejszych podmiotów gospodarczych, które korzystają głównie z usług banków internetowych.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością (również wśród firm) cieszą się fundusze inwestycyjne. Na rynku są zarówno fundusze dedykowane wyłącznie firmom, jak i fundusze, w które mogą inwestować wszyscy.

Ze względu na ryzyko podmioty gospodarcze zainteresowane są przede wszystkim inwestowaniem w fundusze rynku pieniężnego. Oferują one zyski porównywalne z tymi uzyskiwanymi z lokat bankowych, jednak są od nich bardziej elastyczne. Firma nie jest związana terminem zakończenia lokaty bankowej. Generalnie na bardzo krótkie terminy (do miesiąca) bardziej opłaca się zakładać lokaty bankowe. Jeżeli planujemy oszczędzanie przez dłuższy czas, warto zdecydować się na fundusz inwestycyjny.

Wpłata pieniędzy do funduszu inwestycyjnego (założenie rejestru) trwa zwykle około 1-2 dni. Natomiast umorzenie (sprzedaż) jednostek zajmuje 3-4 dni (liczone do momentu zaksięgowania pieniędzy na firmowym rachunku bankowym). Oznacza to, że nie można wycofać środków z funduszu z dnia na dzień. Jest to natomiast możliwe w przypadku lokaty lub konta oszczędnościowego.

Zobacz: Gdzie mogą szukać wsparcia finansowego innowacyjni przedsiębiorcy?

Przy wyborze odpowiedniego funduszu inwestycyjnego (fundusz rynku pieniężnego) powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stopę zwrotu w ostatnim miesiącu, trzech miesiącach oraz nawet roku. Mniejsze znaczenie mają opłaty pobierane za nabycie oraz zarządzanie funduszem. W omawianym przypadku (fundusz rynku pieniężnego) są one zwykle zniesione i wynoszą 0%.

Z praktyki wynika, że podmioty gospodarcze rzadko inwestują w inne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Są one bowiem związane z ryzykiem spadku wartości ich jednostek uczestnictwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK