| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego

Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego

Spółka cywilna prowadząca pełną księgowość posiada firmowy rachunek walutowy. Od wpływających zapłat należności oblicza różnice kursowe i księguje w koszty lub przychody finansowe. Bank pobiera prowizję od wpływu waluty, którą spółka przelicza według kursu średniego NBP z dnia poprzedniego i księguje w koszty usług. Czy trzeba również naliczać i księgować różnice od własnych środków pieniężnych?

Wybierając metodę przeliczania pobranej przez bank prowizji według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego, jednostka musi naliczyć i zaksięgować różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych nie powstają jedynie, gdy spółka stosuje metodę wyceny rozchodu opartą na cenach historycznych, tj. gdyby wyceniała rozchód według kursu, po którym został wyceniony wpływ waluty na rachunek walutowy.

Ustawa o rachunkowości dopuszcza stosowanie dwóch metod wyceny rozchodu z rachunku walutowego w związku z zapłatą zobowiązania w walucie obcej (w tym także w przypadku zapłaty prowizji), tj.:

Stosowanie obu metod daje taki sam efekt ekonomiczny i jest dozwolone przez przepisy prawa bilansowego. Jednakże w przypadku ustalania podatkowych różnic kursowych na podstawie przepisów art. 15a updop lub art. 24c updof (tzw. metodą podatkową) do wyceny rozchodu waluty z tytułu zapłaty zobowiązań, w tym prowizji bankowych, nie można stosować metody kursu historycznego.

Zobacz: Prawo dla firm

Wycena według kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez NBP

Przy tej metodzie wyceny powstaną zawsze (co do zasady) różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Sposób ich ustalania został określony w w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof (oraz analogicznie w art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop). Zgodnie z tymi przepisami, gdy:

  • wartość pieniężna środków w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od ich wartości w dniu ich wypływu, powstają dodatnie różnice kursowe,
  • wartość pieniężna środków w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od ich wartości w dniu ich wypływu, powstają ujemne kursowe.

Należy przy tym wziąć pod uwagę, że rozchód środków pieniężnych z rachunku walutowego może odbywać się (zgodnie z przyjętym w polityce rachunkowości zapisem) według jednej z metod wskazanych w art. 34 ust. 4 pkt 1-3 ustawy o rachunkowości, tj.:

  • według kursów przeciętnych, ustalonych w wysokości średniej ważonej kursów walut,
  • według kursu waluty, która najwcześniej wpłynęła na rachunek walutowy (FIFO),
  • według kursu waluty, która najpóźniej wpłynęła na rachunek walutowy (LIFO).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego

W artykule przedstawiono również przykłady ewidencji w księgach rachunkowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »