REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego

Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna prowadząca pełną księgowość posiada firmowy rachunek walutowy. Od wpływających zapłat należności oblicza różnice kursowe i księguje w koszty lub przychody finansowe. Bank pobiera prowizję od wpływu waluty, którą spółka przelicza według kursu średniego NBP z dnia poprzedniego i księguje w koszty usług. Czy trzeba również naliczać i księgować różnice od własnych środków pieniężnych?

Wybierając metodę przeliczania pobranej przez bank prowizji według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego, jednostka musi naliczyć i zaksięgować różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych nie powstają jedynie, gdy spółka stosuje metodę wyceny rozchodu opartą na cenach historycznych, tj. gdyby wyceniała rozchód według kursu, po którym został wyceniony wpływ waluty na rachunek walutowy.

REKLAMA

Ustawa o rachunkowości dopuszcza stosowanie dwóch metod wyceny rozchodu z rachunku walutowego w związku z zapłatą zobowiązania w walucie obcej (w tym także w przypadku zapłaty prowizji), tj.:

Stosowanie obu metod daje taki sam efekt ekonomiczny i jest dozwolone przez przepisy prawa bilansowego. Jednakże w przypadku ustalania podatkowych różnic kursowych na podstawie przepisów art. 15a updop lub art. 24c updof (tzw. metodą podatkową) do wyceny rozchodu waluty z tytułu zapłaty zobowiązań, w tym prowizji bankowych, nie można stosować metody kursu historycznego.

Zobacz: Prawo dla firm

Wycena według kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez NBP

Przy tej metodzie wyceny powstaną zawsze (co do zasady) różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Sposób ich ustalania został określony w w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof (oraz analogicznie w art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop). Zgodnie z tymi przepisami, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wartość pieniężna środków w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od ich wartości w dniu ich wypływu, powstają dodatnie różnice kursowe,
  • wartość pieniężna środków w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od ich wartości w dniu ich wypływu, powstają ujemne kursowe.

Należy przy tym wziąć pod uwagę, że rozchód środków pieniężnych z rachunku walutowego może odbywać się (zgodnie z przyjętym w polityce rachunkowości zapisem) według jednej z metod wskazanych w art. 34 ust. 4 pkt 1-3 ustawy o rachunkowości, tj.:

  • według kursów przeciętnych, ustalonych w wysokości średniej ważonej kursów walut,
  • według kursu waluty, która najwcześniej wpłynęła na rachunek walutowy (FIFO),
  • według kursu waluty, która najpóźniej wpłynęła na rachunek walutowy (LIFO).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego

W artykule przedstawiono również przykłady ewidencji w księgach rachunkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA