| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy wypadek na imprezie firmowej jest wypadkiem przy pracy?

Czy wypadek na imprezie firmowej jest wypadkiem przy pracy?

Sam fakt, że pracownik uległ wypadkowi na imprezie integracyjnej, nie przesądza o zakwalifikowaniu takiego zdarzenia jako wypadku przy pracy.

Polecenie pracodawcy

Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm. Jest to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia lub w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Jak należy rozliczyć firmowe prezenty i imprezy?

Wyjazd integracyjny, który ma wyłącznie charakter rekreacyjny i dobrowolny, nie będzie mógł być uznany za wyjazd służbowy. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 1998r. (II UKN 80/98, OSNP 1999/11/380) stwierdził, że wypadek jakiemu uległ pracownik podczas podróży na kurs specjalizacyjny, mający na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nie jest wypadkiem podczas podróży służbowej, jeżeli w związku z tym kursem pracodawca nie wydał pracownikowi polecenia wyjazdu służbowego, a jedynie uznał za usprawiedliwioną nieobecność pracownika spowodowaną uczestniczeniem w kursie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cel zachowania pracownika

Ważnym elementem wyjazdów i imprez służbowych jest związek ze służbowym charakterem takiego wyjazdu/imprezy. Wyrok SN z 18 listopada 2011r. (I UK 140/11, OSNP 2012/21-22/268) określił, że przy kwalifikowaniu danego zachowania jako pozostającego w związku z podróżą służbową należy badać, czy w łączności z nią pozostawał cel zachowania pracownika, czy tez miało ono wyłącznie prywatny charakter. Zdaniem SN z wykonaniem powierzonego zadania i sprzecznymi z celami podróży służbowej pozostają  takie zachowania pracownika, które nie były konieczne z punktu widzenia celu i warunków odbywania poroży służbowej.  

Jednak w wyroku z 8 października 1999r. ( II UKN 545/98, OSNP 2001/1/21) SN stwierdził, że wypadek pracownika w trakcie podróży służbowej podlega ochronie, tylko wtedy, gdy zachowanie pracownika nie jest naganne w sposób uzasadniający uznanie, że doszło do zerwania związku z podróżą służbową.

Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK