REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile działalności gospodarczych działa w Polsce? Sprawdzamy w bazie firm

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba firm działających w poszczególnych państwach ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki narodowej oraz kluczowych wskaźników ekonomicznych, chociażby PKB. Jak na sytuację działających w Polsce podmiotów gospodarczych wpłynęła pandemia koronawirusa? Ile firm przestało działać, a ile nowych biznesów otwarto?

COVID-19 zmienił sporo, ale nie zrujnował gospodarki

REKLAMA

Względem 2019 roku, w naszym kraju pojawiło się ponad 400 tysięcy nowych firm. Jak na trudną, „pandemiczną” rzeczywistość, jest to wynik zaskakująco dobry. Należy pamiętać też o tym, że czynnikiem zniechęcającym do przejścia na samozatrudnienie mogło być spowolnienie gospodarcze. Na szczęście, nic takiego się nie wydarzyło.

REKLAMA

-Zgodnie z danymi, jakie można odnaleźć w naszej bazie firm. W Polsce mamy aktywnych ponad 3,7 miliona podmiotów gospodarczych. Pokazuje to dość dobitnie, że mimo wszechobecnych obostrzeń, Polacy nieczęsto rezygnowali z planów założenia własnej działalności gospodarczej - mówi Jarosław Paduszyński z ALEO.com jednej z największych baz firm w Polsce. - Duża część firm, która powstała w 2020 roku, skupiła się na handlu przez Internet. Podczas obowiązkowych lockdownów, które mocno dały się we znaki na przykład branży fitness oraz gastronomii, handel w sieci kwitł, bijąc kolejne rekordy i odpowiada już za ponad 3% krajowego PKB. Szacuje się, że jego udział wciąż będzie wykazywał tendencję rosnącą - dodaje.

Wiele wskazuje na to, że uprzywilejowany model prowadzenia działalności biznesowej on-line zostanie z nami przez dłuższy czas. Zanim na dobre uda się pokonać pandemię koronawirusa, może minąć jeszcze sporo czasu. W Polsce próg 70% zaszczepionych uda się osiągnąć nie szybciej niż w 2022 roku. 

Jest całkiem prawdopodobne, że - wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa - będą pojawiać się nowe obostrzenia, które jeszcze bardziej pchną przedsiębiorców w stronę transakcji bezgotówkowych, które już teraz są preferowane w wielu punktach handlowych, oraz do sprzedaży usług w sieci.

Nie jest źle, ale do ideału brakuje sporo

REKLAMA

Mimo tego, że sytuacja firm w Polsce - zwłaszcza na tle wielu innych gospodarek z południowej części Europy - nie wygląda źle, to trzeba też zauważyć, że nie wszystko działa tak, jak życzyliby sobie tego przedsiębiorcy. Dobrze pokazuje to analiza ilości wznowień i zawieszeń działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska gospodarka notowała wyraźne odbicie po wiosennym lockdownie od czerwca do października. Szczyt odbicia przypadł w naszym kraju na wrzesień, kiedy wznowiono ponad 1600 zawieszonych firm przy jednoczesnym zawieszeniu 942 działalności.

Niestety, ale - zgodnie z danymi przygotowanymi przez ALEO.com - od listopada sytuacja wielu branż znów stała się trudna. W ostatnim kwartale roku uśredniona ilość zawieszeń przedsiębiorstw wyniosła 1060 miesięcznie przy zaledwie 298 wznowieniach. Pokazuje to bardzo dobitnie, jak wprowadzone przez rząd ograniczenia wpłynęły na biznes w kraju. Mimo tego, że marzec 2020 bardzo mocno dał się we znaki polskiej gospodarce i doprowadził do 42 998 zamknięć lub zawieszeń działalności, to zarówno listopad, jak i grudzień były jeszcze gorsze. Kolejno doprowadziły one do wycofania się z rynku aż 47 252 i 45 947 podmiotów.

Sytuację skomplikowały też działania wprowadzone lub zapowiedziane przez rząd. Mimo tego, że z tarczy antykryzysowej skorzystało wielu przedsiębiorców, to problemy z ratyfikacją dokumentu, który przyznałby Polsce ponad 200 miliardów złotych z Funduszu Odbudowy, zniechęciły wiele dużych podmiotów do inwestowania.

Problematyczne jest też wprowadzenie kilku nowych danin. Dzieje się to w czasach, kiedy rządy innych państw - w tym między innymi Republiki Czeskiej oraz Niemiec - obniżają lub zamrażają progi podatkowe, by zwiększyć konsumpcję i na nowo rozpędzić gospodarkę. 

Od czego będzie zależeć siła polskiej gospodarki w bliskiej przyszłości?

Sytuacja gospodarcza naszego kraju jest bardzo trudna w jednoznacznej ocenie. Widać sporo elementów, które mogą budzić uzasadnione obawy, jednak na horyzoncie powoli pojawiają się już pierwsze wiarygodne prognozy PKB na najbliższe lata i są one dla Polski dość optymistyczne.

Nasz rząd duże nadzieje pokłada w KPO, czyli Krajowym Planie Odbudowy, który w dużej mierze opiera się na funduszach z Unii Europejskiej. Kluczowe obszary planu to inwestycje w innowacyjność, zieloną energię, zdrowie, cyfryzację i infrastrukturę, a o jego ostatecznym kształcie zadecyduje parlament.

Narodowy Bank Polski szacuje, że odbicie może nastąpić już w tym roku, kiedy PKB może zanotować nawet 4-procentowy wzrost. Nieco większym sceptycyzmem wykazuje się Unia Europejska, która szacuje, że nasza gospodarka może urosnąć o około 3%.

Wiele zależy też od tego, jak kraj poradzi sobie z inflacją. Wykazuje ona tendencję rosnącą i niebezpiecznie zbliża się do progu 3%. Oznacza to niższą wartość nabywczą pieniądza, a także może pośrednio przyczynić się do jeszcze bardziej odczuwalnego wzrostu poziomu cen produktów pierwszej potrzeby.

Jeśli rządzący poradzą sobie z rosnącą inflacją, a jednocześnie odpowiednio rozdysponują środki pomocowe z Unii Europejskiej, to należy spodziewać się stopniowego wzrostu ilości firm działających w Polsce. Jest też całkiem prawdopodobne, że po zdjęciu obostrzeń, które wciąż mają ogromny wpływ na nasze życie, wielu przedsiębiorców wznowi działalność gospodarczą.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA