REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile działalności gospodarczych działa w Polsce? Sprawdzamy w bazie firm

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba firm działających w poszczególnych państwach ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki narodowej oraz kluczowych wskaźników ekonomicznych, chociażby PKB. Jak na sytuację działających w Polsce podmiotów gospodarczych wpłynęła pandemia koronawirusa? Ile firm przestało działać, a ile nowych biznesów otwarto?

COVID-19 zmienił sporo, ale nie zrujnował gospodarki

REKLAMA

Względem 2019 roku, w naszym kraju pojawiło się ponad 400 tysięcy nowych firm. Jak na trudną, „pandemiczną” rzeczywistość, jest to wynik zaskakująco dobry. Należy pamiętać też o tym, że czynnikiem zniechęcającym do przejścia na samozatrudnienie mogło być spowolnienie gospodarcze. Na szczęście, nic takiego się nie wydarzyło.

REKLAMA

-Zgodnie z danymi, jakie można odnaleźć w naszej bazie firm. W Polsce mamy aktywnych ponad 3,7 miliona podmiotów gospodarczych. Pokazuje to dość dobitnie, że mimo wszechobecnych obostrzeń, Polacy nieczęsto rezygnowali z planów założenia własnej działalności gospodarczej - mówi Jarosław Paduszyński z ALEO.com jednej z największych baz firm w Polsce. - Duża część firm, która powstała w 2020 roku, skupiła się na handlu przez Internet. Podczas obowiązkowych lockdownów, które mocno dały się we znaki na przykład branży fitness oraz gastronomii, handel w sieci kwitł, bijąc kolejne rekordy i odpowiada już za ponad 3% krajowego PKB. Szacuje się, że jego udział wciąż będzie wykazywał tendencję rosnącą - dodaje.

Wiele wskazuje na to, że uprzywilejowany model prowadzenia działalności biznesowej on-line zostanie z nami przez dłuższy czas. Zanim na dobre uda się pokonać pandemię koronawirusa, może minąć jeszcze sporo czasu. W Polsce próg 70% zaszczepionych uda się osiągnąć nie szybciej niż w 2022 roku. 

Jest całkiem prawdopodobne, że - wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa - będą pojawiać się nowe obostrzenia, które jeszcze bardziej pchną przedsiębiorców w stronę transakcji bezgotówkowych, które już teraz są preferowane w wielu punktach handlowych, oraz do sprzedaży usług w sieci.

Nie jest źle, ale do ideału brakuje sporo

REKLAMA

Mimo tego, że sytuacja firm w Polsce - zwłaszcza na tle wielu innych gospodarek z południowej części Europy - nie wygląda źle, to trzeba też zauważyć, że nie wszystko działa tak, jak życzyliby sobie tego przedsiębiorcy. Dobrze pokazuje to analiza ilości wznowień i zawieszeń działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska gospodarka notowała wyraźne odbicie po wiosennym lockdownie od czerwca do października. Szczyt odbicia przypadł w naszym kraju na wrzesień, kiedy wznowiono ponad 1600 zawieszonych firm przy jednoczesnym zawieszeniu 942 działalności.

Niestety, ale - zgodnie z danymi przygotowanymi przez ALEO.com - od listopada sytuacja wielu branż znów stała się trudna. W ostatnim kwartale roku uśredniona ilość zawieszeń przedsiębiorstw wyniosła 1060 miesięcznie przy zaledwie 298 wznowieniach. Pokazuje to bardzo dobitnie, jak wprowadzone przez rząd ograniczenia wpłynęły na biznes w kraju. Mimo tego, że marzec 2020 bardzo mocno dał się we znaki polskiej gospodarce i doprowadził do 42 998 zamknięć lub zawieszeń działalności, to zarówno listopad, jak i grudzień były jeszcze gorsze. Kolejno doprowadziły one do wycofania się z rynku aż 47 252 i 45 947 podmiotów.

Sytuację skomplikowały też działania wprowadzone lub zapowiedziane przez rząd. Mimo tego, że z tarczy antykryzysowej skorzystało wielu przedsiębiorców, to problemy z ratyfikacją dokumentu, który przyznałby Polsce ponad 200 miliardów złotych z Funduszu Odbudowy, zniechęciły wiele dużych podmiotów do inwestowania.

Problematyczne jest też wprowadzenie kilku nowych danin. Dzieje się to w czasach, kiedy rządy innych państw - w tym między innymi Republiki Czeskiej oraz Niemiec - obniżają lub zamrażają progi podatkowe, by zwiększyć konsumpcję i na nowo rozpędzić gospodarkę. 

Od czego będzie zależeć siła polskiej gospodarki w bliskiej przyszłości?

Sytuacja gospodarcza naszego kraju jest bardzo trudna w jednoznacznej ocenie. Widać sporo elementów, które mogą budzić uzasadnione obawy, jednak na horyzoncie powoli pojawiają się już pierwsze wiarygodne prognozy PKB na najbliższe lata i są one dla Polski dość optymistyczne.

Nasz rząd duże nadzieje pokłada w KPO, czyli Krajowym Planie Odbudowy, który w dużej mierze opiera się na funduszach z Unii Europejskiej. Kluczowe obszary planu to inwestycje w innowacyjność, zieloną energię, zdrowie, cyfryzację i infrastrukturę, a o jego ostatecznym kształcie zadecyduje parlament.

Narodowy Bank Polski szacuje, że odbicie może nastąpić już w tym roku, kiedy PKB może zanotować nawet 4-procentowy wzrost. Nieco większym sceptycyzmem wykazuje się Unia Europejska, która szacuje, że nasza gospodarka może urosnąć o około 3%.

Wiele zależy też od tego, jak kraj poradzi sobie z inflacją. Wykazuje ona tendencję rosnącą i niebezpiecznie zbliża się do progu 3%. Oznacza to niższą wartość nabywczą pieniądza, a także może pośrednio przyczynić się do jeszcze bardziej odczuwalnego wzrostu poziomu cen produktów pierwszej potrzeby.

Jeśli rządzący poradzą sobie z rosnącą inflacją, a jednocześnie odpowiednio rozdysponują środki pomocowe z Unii Europejskiej, to należy spodziewać się stopniowego wzrostu ilości firm działających w Polsce. Jest też całkiem prawdopodobne, że po zdjęciu obostrzeń, które wciąż mają ogromny wpływ na nasze życie, wielu przedsiębiorców wznowi działalność gospodarczą.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA