REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile działalności gospodarczych działa w Polsce? Sprawdzamy w bazie firm

Subskrybuj nas na Youtube
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba firm działających w poszczególnych państwach ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki narodowej oraz kluczowych wskaźników ekonomicznych, chociażby PKB. Jak na sytuację działających w Polsce podmiotów gospodarczych wpłynęła pandemia koronawirusa? Ile firm przestało działać, a ile nowych biznesów otwarto?

COVID-19 zmienił sporo, ale nie zrujnował gospodarki

REKLAMA

Względem 2019 roku, w naszym kraju pojawiło się ponad 400 tysięcy nowych firm. Jak na trudną, „pandemiczną” rzeczywistość, jest to wynik zaskakująco dobry. Należy pamiętać też o tym, że czynnikiem zniechęcającym do przejścia na samozatrudnienie mogło być spowolnienie gospodarcze. Na szczęście, nic takiego się nie wydarzyło.

REKLAMA

-Zgodnie z danymi, jakie można odnaleźć w naszej bazie firm. W Polsce mamy aktywnych ponad 3,7 miliona podmiotów gospodarczych. Pokazuje to dość dobitnie, że mimo wszechobecnych obostrzeń, Polacy nieczęsto rezygnowali z planów założenia własnej działalności gospodarczej - mówi Jarosław Paduszyński z ALEO.com jednej z największych baz firm w Polsce. - Duża część firm, która powstała w 2020 roku, skupiła się na handlu przez Internet. Podczas obowiązkowych lockdownów, które mocno dały się we znaki na przykład branży fitness oraz gastronomii, handel w sieci kwitł, bijąc kolejne rekordy i odpowiada już za ponad 3% krajowego PKB. Szacuje się, że jego udział wciąż będzie wykazywał tendencję rosnącą - dodaje.

Wiele wskazuje na to, że uprzywilejowany model prowadzenia działalności biznesowej on-line zostanie z nami przez dłuższy czas. Zanim na dobre uda się pokonać pandemię koronawirusa, może minąć jeszcze sporo czasu. W Polsce próg 70% zaszczepionych uda się osiągnąć nie szybciej niż w 2022 roku. 

Jest całkiem prawdopodobne, że - wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa - będą pojawiać się nowe obostrzenia, które jeszcze bardziej pchną przedsiębiorców w stronę transakcji bezgotówkowych, które już teraz są preferowane w wielu punktach handlowych, oraz do sprzedaży usług w sieci.

Nie jest źle, ale do ideału brakuje sporo

REKLAMA

Mimo tego, że sytuacja firm w Polsce - zwłaszcza na tle wielu innych gospodarek z południowej części Europy - nie wygląda źle, to trzeba też zauważyć, że nie wszystko działa tak, jak życzyliby sobie tego przedsiębiorcy. Dobrze pokazuje to analiza ilości wznowień i zawieszeń działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska gospodarka notowała wyraźne odbicie po wiosennym lockdownie od czerwca do października. Szczyt odbicia przypadł w naszym kraju na wrzesień, kiedy wznowiono ponad 1600 zawieszonych firm przy jednoczesnym zawieszeniu 942 działalności.

Niestety, ale - zgodnie z danymi przygotowanymi przez ALEO.com - od listopada sytuacja wielu branż znów stała się trudna. W ostatnim kwartale roku uśredniona ilość zawieszeń przedsiębiorstw wyniosła 1060 miesięcznie przy zaledwie 298 wznowieniach. Pokazuje to bardzo dobitnie, jak wprowadzone przez rząd ograniczenia wpłynęły na biznes w kraju. Mimo tego, że marzec 2020 bardzo mocno dał się we znaki polskiej gospodarce i doprowadził do 42 998 zamknięć lub zawieszeń działalności, to zarówno listopad, jak i grudzień były jeszcze gorsze. Kolejno doprowadziły one do wycofania się z rynku aż 47 252 i 45 947 podmiotów.

Sytuację skomplikowały też działania wprowadzone lub zapowiedziane przez rząd. Mimo tego, że z tarczy antykryzysowej skorzystało wielu przedsiębiorców, to problemy z ratyfikacją dokumentu, który przyznałby Polsce ponad 200 miliardów złotych z Funduszu Odbudowy, zniechęciły wiele dużych podmiotów do inwestowania.

Problematyczne jest też wprowadzenie kilku nowych danin. Dzieje się to w czasach, kiedy rządy innych państw - w tym między innymi Republiki Czeskiej oraz Niemiec - obniżają lub zamrażają progi podatkowe, by zwiększyć konsumpcję i na nowo rozpędzić gospodarkę. 

Od czego będzie zależeć siła polskiej gospodarki w bliskiej przyszłości?

Sytuacja gospodarcza naszego kraju jest bardzo trudna w jednoznacznej ocenie. Widać sporo elementów, które mogą budzić uzasadnione obawy, jednak na horyzoncie powoli pojawiają się już pierwsze wiarygodne prognozy PKB na najbliższe lata i są one dla Polski dość optymistyczne.

Nasz rząd duże nadzieje pokłada w KPO, czyli Krajowym Planie Odbudowy, który w dużej mierze opiera się na funduszach z Unii Europejskiej. Kluczowe obszary planu to inwestycje w innowacyjność, zieloną energię, zdrowie, cyfryzację i infrastrukturę, a o jego ostatecznym kształcie zadecyduje parlament.

Narodowy Bank Polski szacuje, że odbicie może nastąpić już w tym roku, kiedy PKB może zanotować nawet 4-procentowy wzrost. Nieco większym sceptycyzmem wykazuje się Unia Europejska, która szacuje, że nasza gospodarka może urosnąć o około 3%.

Wiele zależy też od tego, jak kraj poradzi sobie z inflacją. Wykazuje ona tendencję rosnącą i niebezpiecznie zbliża się do progu 3%. Oznacza to niższą wartość nabywczą pieniądza, a także może pośrednio przyczynić się do jeszcze bardziej odczuwalnego wzrostu poziomu cen produktów pierwszej potrzeby.

Jeśli rządzący poradzą sobie z rosnącą inflacją, a jednocześnie odpowiednio rozdysponują środki pomocowe z Unii Europejskiej, to należy spodziewać się stopniowego wzrostu ilości firm działających w Polsce. Jest też całkiem prawdopodobne, że po zdjęciu obostrzeń, które wciąż mają ogromny wpływ na nasze życie, wielu przedsiębiorców wznowi działalność gospodarczą.
 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA