REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy oprocentowanie lokat terminowych rośnie?

Michał Sadrak
Na wypadek zmian w opodatkowaniu depozytów banki wprowadzają coraz trudniejsze zasady obliczania oprocentowania.
Na wypadek zmian w opodatkowaniu depozytów banki wprowadzają coraz trudniejsze zasady obliczania oprocentowania.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które chętnie trzymają swoje oszczędności w banku, mają w czym wybierać. Eksperci zauważyli, że przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat od początku roku wzrosło o 0,5 pkt. proc., osiągając 4,69 proc. Którą ofertę depozytową wybrać?

REKLAMA

Od początku lipca br. 11 banków zaczęło płacić więcej za przyjęcie środków w depozyt. Instytucje finansowe najchętniej podnoszą stawki na lokatach kwartalnych i półrocznych, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,69 i 4,9 proc. brutto. Z kolei wyższe odsetki od rocznych depozytów spowodowały, że ich opłacalność jest już równa dwuletnim lokatom – 5,05 proc. w skali roku. Ostatnim razem takie poziomy dla większości bankowych depozytów można było obserwować na przełomie lat 2009 i 2010. Za wyjątkiem lokat dwuletnich, bo te przynoszą najwyższe zyski od lutego 2009 roku.

REKLAMA

Zdecydowanie najwięcej zmian w ofercie depozytowej wprowadziły ostatnio Alior Bank i Raiffeisen Bank, gdzie wzrosło oprocentowanie większości lokat, zarówno standardowych, jak i antypodatkowych. Banki należące do Getin Holding (Getin, Idea i Noble) podwyższały głównie stawki trzy- i sześciomiesięcznych depozytów. Z kolei Meritum Bank, obok podwyżek, wdrożył również do oferty dwie nowe lokaty. Pierwsza z nich ma za zadanie chronić klientów przed wyeliminowaniem możliwości omijania 19-proc. podatku (w razie zmian w ordynacji podatkowej bank zobowiązuje się podnieść oprocentowanie), a druga zachęcić do założenia rachunku osobistego. Więcej za oszczędności klientów zaczął płacić także ING Bank Śląski. Z kolei Nordea Bank podniósł oprocentowanie lokat, które mają formę polis ubezpieczeniowych.

Obniżki należały w lipcu do rzadkości. FM Bank wycofał się z dwuletniej lokaty z kapitalizacją dzienną. Podobny krok zrobił Bank Millennium, który usunął z oferty sześciomiesięczny depozyt antypodatkowy i dodatkowo zrezygnował na kilka tygodni z oferowania polis lokacyjnych. Mniej za półroczne lokaty w formie ubezpieczenia płaci natomiast Kredyt Bank, gdzie końca dobiegła promocja. Natomiast Bank HSBC wyniku wycofania z rynku bankowości detalicznej zaprzestał przyjmowania nowych środków od klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Czy lokaty antypodatkowe zostaną?

Czołówka najbardziej zyskownych depozytów na rynku pozwala ominąć 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. Podium jednomiesięcznych lokat pozostało bez zmian wobec zeszłego miesiąca. Wciąż najlepszą ofertę ma Bank Pocztowy i internetowa część PKO Banku Polskiego – Inteligo. Pozostałe terminy (kwartał, pół roku, rok i dwa lata) zostały zdominowane przez Idea Bank, który prowadzi agresywną politykę pozyskiwania depozytów. Wprawdzie jeszcze więcej na trzymiesięcznej lokacie daje zarobić Meritum Bank (6,83 proc. netto), ale jego oferta nie została ujęta w porównaniu, ponieważ jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów. Jeśli więc ktoś ma wolne środki i poszukuje nowego konta osobistego, to propozycja Meritum zdecydowanie przebija konkurencję. Choć warto pamiętać, że na promocyjnych warunkach można założyć tylko jedną lokatę na kwotę nie wyższą niż 10 tys. zł.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Za wzrostami oprocentowania średnio- i krótkoterminowych lokat stoi niepewność banków o przyszłe losy antypodatkowych depozytów. Ministerstwo Finansów planowało ich wyeliminowanie od 1 stycznia 2012 roku. Tymczasem, według informacji z końca lipca, resort finansów odłożył zmiany w ordynacji podatkowej na bok, a po projekt sięgnie dopiero po październikowych wyborach parlamentarnych. I to tylko pod warunkiem, że układ sił politycznych zostanie niezmieniony. Już teraz widać, że część banków rezygnuje z podejmowania nadmiernego ryzyka i, nie bacząc na ostatnie doniesienia z Ministerstwa Finansów, tak konstruuje ofertę, jakby zmiany zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania (odsetek) i podatku miały wejść w życie od nowego roku. Dlatego na rynku przybywa lokat dwu-, cztero- i pięciomiesięcznych. A dodatkowo część instytucji, próbując przechytrzyć fiskusa, zaszywa w lokatach coraz bardziej skomplikowane dla klientów mechanizmy, jak na przykład naliczanie wysokich odsetek wyłącznie do końca roku czy możliwość podniesienia oprocentowania w razie zmian przepisów podatkowych. Bez wątpienia są to działania, które dłużej pozwolą zarabiać bez podatku, a bankowi dostarczą więcej klientów. Lecz druga strona medalu to coraz większa trudność w porównywaniu ofert.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w czerwcu br. instytucje finansowe odnotowały największy przyrost depozytów terminowych od grudnia 2009 roku. Istnieje więc szansa, że klienci dali się skusić podwyżkom oprocentowania bankowych lokat. Niepewna przyszłość depozytów antybelkowych i w wyniku tego oferowanie przez banki krótkoterminowych lokat powodują, że amatorzy bezpiecznego oszczędzania co najmniej do końca roku będą mieli wśród czego wybierać.

Bankom co prawda daleko do problemów z płynnością, ale im dłużej notowania franka szwajcarskiego utrzymują się na wysokim poziomie, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że wpłyną one również na oprocentowanie depozytów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA