| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Rekordowo tanie euro

Rekordowo tanie euro

W poniedziałek kurs euro na rynku międzybankowym osiągnął poziom 4,0152 zł - najniższy od dwunastu miesięcy. Narodowy Bank Polski ustalił kurs kupna euro na 4,0019 zł, a sprzedaży na 4,0827 zł. Kurs średni wyniósł 4,0312 zł. Kredytobiorcy czekają na podobny rekord kursu franka. By to osiągnąć, waluta ta musiałaby stanieć o około 7 groszy.

Jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku kurs euro sięgał 4,21 zł. Od tego czasu jednak złoty systematycznie się umacniał w stosunku do europejskiej waluty. Do dziś staniała ona o prawie 20 groszy, czyli o 4,8 proc. W tym samym czasie frank staniał z 2,81 zł do 2,72 zł, czyli zaledwie o 9 groszy (3,2 proc.). Rekordowo niski w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kurs franka wynosił 2,65 zł i został osiągnięty w pierwszej połowie sierpnia ubiegłego roku. Aby to powtórzyć, „szwajcar” musiałby stanieć jeszcze o 7 groszy w porównaniu do dzisiejszego kursu na rynku międzybankowym. Bardzo blisko tego był już w pierwszej połowie grudnia, gdy kosztował 2,67 zł.

Być może niebawem doczekamy przynajmniej wyrównania ubiegłorocznego rekordu dla tej „ulubionej” przez posiadaczy kredytów hipotecznych waluty. Powinna temu sprzyjać polityka szwajcarskiego banku centralnego, którego przedstawiciele zapewniają, że zamierzają dbać, by frank za bardzo się nie umocnił. Na razie łaskawsze dla nas jest euro.

Tendencja umacniania się naszej waluty ma szanse na kontynuację. Taki scenariusz zakłada większość krajowych i zagranicznych ekonomistów. W najnowszej prognozie eksperci z banku Morgan Stanley piszą, że „złoty jest ulubioną walutą w Europie Centralnej” i przewidują, że pod koniec roku kurs euro wyniesie 3,7 zł. Złotemu pomaga spory ostatnio popyt zagranicznych inwestorów na emitowane przez ministerstwo finansów polskie papiery skarbowe. Dziś wsparła go dodatkowo wypowiedź Sławomira Skrzypka, prezes NBP, który zapewnił, że złoty ma wszelkie podstawy, by być walutą stabilną, a bank centralny użyje wszelkich środków by tej stabilności bronić.

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK