REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dolar i dywidenda z PZU mogą zaszkodzić złotemu

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Złoty może stracić przez mocniejszego dolara, opinię Fitcha i oczekiwanie na dywidendę z PZU

Poniedziałkowy handel rozpoczął się od nieznacznego osłabienia złotego. O godz. 9:36 euro było warte 4,15 zł, dolar 2,83 zł, a frank 2,7350 zł. Wyraźnie mocniejszy dolar to wynik zachowania się tej waluty na rynkach światowych. Notowania EUR/USD spadły dzisiaj rano w okolice 1,4660.

REKLAMA

REKLAMA

Część inwestorów woli pozamykać krótkie pozycje na dolarze w kontekście zaplanowanego na środę posiedzenia FED (mogą na nim zapaść pierwsze decyzje odnośnie tzw. strategii wyjścia z ogromnych programów stymulacyjnych dla gospodarki), a także rozpoczynającego się w końcu tygodnia spotkania państw grupy G20. Nie można przecież wykluczyć, iż zostanie tam poruszona kwestia dość słabego dolara w ostatnich tygodniach. W efekcie dolar może dalej się umacniać w nadchodzących dniach (analiza tygodniowa sugeruje spadek EUR/USD do 1,4450-1,4500), co przełoży się na słabość złotego.

Walutom naszego regionu może także zaszkodzić opinia agencji Fitch, która wezwała Polskę, Czechy i Węgry to przedstawienia programów naprawy finansów publicznych. Przestrzegła jednocześnie, iż sytuacja będzie nadal się pogarszać, a dług publiczny Polski już w przyszłym roku może osiągnąć 56,3 proc. PKB, a więc przekroczyć tzw. drugi próg ostrożności owy na poziomie 55 proc. W opinii Fitcha to wszystko wpłynie na opóźnienie przyjęcia euro.

REKLAMA

W kraju dodatkowym czynnikiem, który może szkodzić złotemu będzie oczekiwanie na piątkowe walne PZU, na którym, jak spekuluje rynek, może dojść do ugody pomiędzy Skarbem Państwa, a Eureko. Wynikiem tego kompromisu będzie kilku-kilkunasto miliardowa dywidenda wypłacona w złotych, a dopiero później wymieniona na euro na rynku międzybankowym. W historii rynku tak dużego przepływu jeszcze nie było, więc słuszne wydają się być spekulacje odnośnie jego wpływu na kurs EUR/PLN. Wydaje się jednak, iż rząd zdaje sobie sprawę z tego problemu i nadmierne osłabienie naszej waluty w sposób „sztuczny”, nie byłoby nikomu na rękę. Być może zostanie to powiązane ze środkami jakie pozostają w gestii ministerstwa finansów, albo z dużymi emisjami planowanymi na giełdzie przez PKO BP i PGE (październik –listopad).

Dzisiaj na rynek nie napłynie wiele informacji. O godz. 12:00 odbędzie się przetarg bonów skarbowych za kwotę 0,8-1,0 mld zł, a o godz. 16:00 opublikowane zostaną wskaźnik wyprzedzające w amerykańskiej gospodarce w sierpniu (progn. 0,7 proc. m/m).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA