REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybko rosną długi hipoteczne Polaków

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że na koniec grudnia 2008 wartość zadłużenia Polaków, którzy posiadają kredyty hipoteczne wzrosła do 192,1 mld zł. To o ponad 20 mld zł więcej niż na koniec listopada.

W czasie, gdy rynek kredytów hipotecznych w zasadzie zamarł, niemal cały przyrost zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych to efekt osłabienia złotego. Na koniec listopada średni kurs CHF w NBP sięgał prawie 2,43 zł, a miesiąc później było to już2,80 zł. Rosnące zadłużenie ma oczywiście poważne indywidualne skutki.Posiadacz mieszkania kupionego za kredyt walutowy może mieć terazproblem z jego sprzedażą, bo zadłużenie policzone po wyższym kursiemoże się okazać wyższe niż wartość nieruchomości. To także rodziryzyko, że bank upomni się o dodatkowe zabezpieczenie, skoro obecnemieszkanie nie wystarcza już na pokrycie kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Osłabieniezłotego ma też poważne znaczenie dla wysokości miesięcznych ratkredytowych. Zmiana kursu jaka dokonała się w grudniu tego rokuoznacza, że rata przeciętnego kredytu w CHF na 300 tys. na 30 lat (zaciągniętego po kursie CHF=2 PLN) wzrosła z ok. 1740 zł do 2 tys. zł.

Na szczęście w międzyczasie Bank Szwajcarii obniżył znacząco stopy procentowe, co spowodowało spadek stopy LIBOR3M dla szwajcarskiej waluty, a to właśnie od niej zależy oprocentowaniewiększości kredytów we frankach. Spadła ona z ponad 3% do nieco ponad0,5%. Jeśli bank zaktualizował już oprocentowanie swoich kredytów(zazwyczaj zajmuje mu to trzy miesiące), to rata naszego przykładowegokredytu spadnie do ok. 1630 zł, i to mimo tego, że kurs CHF zbliża sięjuż do 3 zł.

REKLAMA

Grudniowe dane NBP pokazują teżco stało się z innymi instrumentami finansowymi. Zadłużenie z tytułukart kredytowych wzrosło w grudniu o 0,5 mld zł i sięga już 12,5 mldzł. W ciągu roku kredyty zaciągnięte za pośrednictwem plastikowychpieniędzy zwiększyły się o zaś o 3,7 mld zł. Widać też, że kryzys niewystraszył Polaków, i chętnie wydawali oni pieniądze na świątecznezakupy. Zadłużenie z tytułu pożyczek konsumpcyjnych (kredyty gotówkowe,ratalne i samochodowe) zwiększyło się bowiem o prawie 2,5 mld zł, czylio niemal 1 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Wtym roku można spodziewać się dalszego, podobnego przyrostu zadłużeniaz tytułu kart kredytowych do poziomu 16-17 mld zł. Trudno bowiemzakładać, by banki zrezygnowały łatwo z tak dochodowego produktu jakimsą karty. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, to tu można się spodziewaćwyhamowania tempa ich przyrostu. Po pierwsze banki mogą niecoostrożniej udzielać tych pożyczek w obawie o zdolność do ich spłacania.Nadciągające spowolnienie gospodarcze zaowocuje przecież rosnącymbezrobociem. Po drugie mniejszy może też być popytna kredyty gotówkowe. Słabnący optymizm konsumentów skłoni ich doograniczania pewnych wydatków, szczególnie tych czynionych na kredyt. Zadłużenie z tytułu pożyczek konsumpcyjnych może więc sięgnąć 120 mld zł na koniec roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprzypadku kredytów hipotecznych wiele będzie zależało od zachowaniazłotego. Zgodnie z tym co prognozuje większość ekonomistów, w drugiejpołowie roku można spodziewać się umacniania złotego. To spowodujeniższą wycenę stanu zadłużenia z tyłu walutowych kredytów hipotecznych.Oczywiście sprzedaż nowych kredytów hipotecznych będzie kontynuowana,choć może być ona nawet o 40 proc. niższa, i w tym roku będą to główniekredyty złotowe. Można się więc spodziewać, że na koniec 2009 rokustan zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych ogółem, nie będzieznacznie wyższy niż to, co obserwujemy obecnie i sięgnie ok. 220 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA