REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredytobiorcy nie wiedzieli, że spekulowali na walutach

Bartosz Michałek
Bartosz Michałek
Ekspert w zakresie finansów osobistych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rynek walutowy, a więc miejsce wymiany miliardów wyrażonych w jednej walucie na inną, jest uważany za najbardziej nieprzewidywalny.

Sondowanie przyszłych kursów walut jest obarczone tak dużym ryzykiem popełnienia błędu, że każdy kto się tego podejmuje jest niewiarygodny. Osoby zaciągające kredyty hipoteczne w walucie obcej nie dostrzegały tego problemu. Często nieświadomie stały się spekulantami walutowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Kurs franka szwajcarskiego, w którym wyrażonych jest około 70 proc. wartości udzielonych w Polsce kredytów hipotecznych, dziennie waha się przeciętnie o kilka procent. Rano może być wyceniany na 3 zł, a wieczorem na 2,9 zł. Zmiana wyceny franka o 10 groszy przekłada się na zmianę wartości hipotecznego zadłużenia Polaków o bagatela 4,5 mld zł! Z kolei z punktu widzenia przeciętnej wysokości kredytu hipotecznego, szacowanej przez porównywarkę finansową Comperia.pl na poziomie około 270 tys. zł, wahnięcie kursu przełoży się na zmianę wartości kredytu o około 9 tys. zł.

Większość kredytobiorców nie analizuje jednak codziennie złotowej wartości walutowego zadłużenia. Myśli bowiem o kredycie w kategoriach długoterminowych. Rachuje jedynie wysokość comiesięcznej raty, a ta z uwagi na towarzyszący osłabieniu złotego spadek stóp procentowych w Szwajcarii w większości przypadków pozostaje stabilna. Problem mają jedynie ci, którzy planowali sprzedać finansowaną z kredytu nieruchomość. Nieświadomi uczestnictwa w walutowej rozgrywce, wpadli w sidła słabszego o połowę - w porównaniu z ubiegłorocznym - stanem złotego. W efekcie kredyt przewyższył wartość taniejącej nieruchomości. Nie zadziałało funkcjonujące na walutowych rynkach tzw. zlecenie stop loss, umożliwiające natychmiastowe wyjście z inwestycji. Ta musi czekać na lepsze czasy. Mocniejszej polskiej waluty i droższych mieszkań.

REKLAMA

Kupowanie nieruchomości w czasie gorączki lat 2005 - 2007 odbywało się często właściwie na oślep. Dotyczyło to nie tylko samego przedmiotu transakcji, ale często decyzji w zakresie jej finansowania. Nikt nie spodziewał się, że karta może aż tak się odwrócić. Tak samo jak nikt nie spodziewa się szybkiego powrotu lepszych czasów. Może to dobrze, że rynki bywają nieprzewidywalne. Jest w takim razie zawsze szansa na pozytywne zaskoczenie.

Większość kredytów na zakup nieruchomości została zaciągnięta nie w celach inwestycyjnych, a raczej dla spełnienia indywidualnych potrzeb. Wybór kredytu walutowego w tym przypadku wcale nie był złą decyzją. Pod warunkiem jednak, że dany kredytobiorca pamiętał, ile kosztował miesięcznie alternatywny kredyt w złotych. Czasami nawet 40 proc. więcej. Jeżeli wskazana kwota była regularnie odkładana, co powinno mieć miejsce, to wybór walutowego rozwiązania był świadomy i racjonalny. Uzbierane oszczędności to polisa na złe czasy, a te niestety się zdarzają.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA