REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarb Państwa dopłaca, banki cierpliwie czekają

Tomasz Jaroszek

REKLAMA

REKLAMA

Moda na kredyty z dopłatami nie ustaje. Lipiec przyniósł kolejne rekordowe wyniki. Kilka dni temu weszła w życie ustawa wspierająca kredytobiorców dotkniętych kryzysem gospodarczym. Tym osobom rząd oferuje nieoprocentowane pożyczki z możliwością ewentualnego umorzenia. Banki nie wychylają się z nowymi propozycjami.

Polityka pomagania Polakom w trudnym gospodarczo okresie jest bardzo szlachetna, jednak przy wysokich marżach kredytowych w rodzimej walucie i rygorystycznych wymaganiach stawianych klientom zainteresowanych obcą walutą, nowe pomysły nie pobudzą rynku kredytów hipotecznych. Ostatecznie, wszystko i tak zależy od banków.

REKLAMA

Idea dopłacania

REKLAMA

Tylko w lipcu kredyt mieszkaniowy z programu Rodzina na Swoim zaciągnęło około 3,4 tys. kredytobiorców. Łączna wartość tych kredytów w pierwszym miesiącu wakacji przekroczyła 600 mln złotych. Oznacza to wzrost względem ubiegłego miesiąca o 100 proc. Polacy szukają oszczędności na preferencyjnych kredytach. Rządowy program zakłada dopłaty do miesięcznych rat przez 8 lat spłaty. Nawet przy wysokich marżach, inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Wystarczy zaraz po otrzymaniu ostatniej dopłaty zacząć rozglądać się za korzystniejszą ofertą i refinansować swój kredyt. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w całym okresie kredytowania.

Z kolei nowa ustawa, wchodząca w skład pakietu antykryzysowego, zakłada wsparcie dla tych, którzy już kredyt spłacają, ale na skutek kryzysu gospodarczego utracili pracę. Bezrobotni kredytobiorcy otrzymają do 1,2 tys. zł dopłaty do miesięcznej raty przez maksymalnie 12 miesięcy. Po dwóch latach od ostatniej dopłaty rozpoczyna się spłata, rozłożona z kolei na 8 kolejnych lat. Jeśli przez ten okres kredytobiorca nie stanie na nogi, a starosta uzna jego sytuację za wybitnie trudną, może umorzyć część lub nawet całość zadłużenia.

Perspektywy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Trudno określić, ilu bezrobotnych skorzysta z nowej ustawy. Należy przyznać, że procedura ubiegania się o pożyczkę – przynajmniej formalnie – nie jest wybitnie skomplikowana. Maksymalna pożyczka 14,4 tys. zł to nie takie małe pieniądze, w szczególności, że ze spłaty pożyczki można zostać całkowicie zwolnionym. Ostateczne decyzje leżą w rękach starostów, którzy będą oceniać sytuację finansową beneficjentów programu. Od technicznej strony program koordynować będzie BGK, który będzie przelewać środków bezpośrednio na rachunki kredytowe.

Można odnieść wrażenie, że więcej wysiłków w rozbudzenie rynku kredytów hipotecznych wkłada państwo niż banki. Rząd programem Rodzina na Swoim zachęca do zaciągania kredytów w polskiej walucie a nową ustawą ma szansę odciążyć bezrobotnych kredytobiorców. Dzięki pożyczce nie tylko kredytobiorca może miękko przejść przez trudny okres. To również mniej problemów dla banków, które nie muszą restrukturyzować zadłużenia klienta, a w skrajnych przypadkach wypowiadać umowy kredytu.

Co robią banki? Zwiększają marże, stawki obowiązkowych ubezpieczeń oraz zaostrzają warunki udzielania kredytów. Ile czasu jeszcze minie zanim banki ruszą z ofertą atrakcyjniejszych kredytów mieszkaniowych? Miejmy nadzieję, ze nastąpi to niebawem, bo rządowe dopłaty nie załatwią wszystkich problemów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA