Skarb Państwa dopłaca, banki cierpliwie czekają
REKLAMA
REKLAMA
Polityka pomagania Polakom w trudnym gospodarczo okresie jest bardzo szlachetna, jednak przy wysokich marżach kredytowych w rodzimej walucie i rygorystycznych wymaganiach stawianych klientom zainteresowanych obcą walutą, nowe pomysły nie pobudzą rynku kredytów hipotecznych. Ostatecznie, wszystko i tak zależy od banków.
REKLAMA
Idea dopłacania
REKLAMA
Tylko w lipcu kredyt mieszkaniowy z programu Rodzina na Swoim zaciągnęło około 3,4 tys. kredytobiorców. Łączna wartość tych kredytów w pierwszym miesiącu wakacji przekroczyła 600 mln złotych. Oznacza to wzrost względem ubiegłego miesiąca o 100 proc. Polacy szukają oszczędności na preferencyjnych kredytach. Rządowy program zakłada dopłaty do miesięcznych rat przez 8 lat spłaty. Nawet przy wysokich marżach, inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Wystarczy zaraz po otrzymaniu ostatniej dopłaty zacząć rozglądać się za korzystniejszą ofertą i refinansować swój kredyt. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w całym okresie kredytowania.
Z kolei nowa ustawa, wchodząca w skład pakietu antykryzysowego, zakłada wsparcie dla tych, którzy już kredyt spłacają, ale na skutek kryzysu gospodarczego utracili pracę. Bezrobotni kredytobiorcy otrzymają do 1,2 tys. zł dopłaty do miesięcznej raty przez maksymalnie 12 miesięcy. Po dwóch latach od ostatniej dopłaty rozpoczyna się spłata, rozłożona z kolei na 8 kolejnych lat. Jeśli przez ten okres kredytobiorca nie stanie na nogi, a starosta uzna jego sytuację za wybitnie trudną, może umorzyć część lub nawet całość zadłużenia.
Perspektywy
REKLAMA
Trudno określić, ilu bezrobotnych skorzysta z nowej ustawy. Należy przyznać, że procedura ubiegania się o pożyczkę – przynajmniej formalnie – nie jest wybitnie skomplikowana. Maksymalna pożyczka 14,4 tys. zł to nie takie małe pieniądze, w szczególności, że ze spłaty pożyczki można zostać całkowicie zwolnionym. Ostateczne decyzje leżą w rękach starostów, którzy będą oceniać sytuację finansową beneficjentów programu. Od technicznej strony program koordynować będzie BGK, który będzie przelewać środków bezpośrednio na rachunki kredytowe.
Można odnieść wrażenie, że więcej wysiłków w rozbudzenie rynku kredytów hipotecznych wkłada państwo niż banki. Rząd programem Rodzina na Swoim zachęca do zaciągania kredytów w polskiej walucie a nową ustawą ma szansę odciążyć bezrobotnych kredytobiorców. Dzięki pożyczce nie tylko kredytobiorca może miękko przejść przez trudny okres. To również mniej problemów dla banków, które nie muszą restrukturyzować zadłużenia klienta, a w skrajnych przypadkach wypowiadać umowy kredytu.
Co robią banki? Zwiększają marże, stawki obowiązkowych ubezpieczeń oraz zaostrzają warunki udzielania kredytów. Ile czasu jeszcze minie zanim banki ruszą z ofertą atrakcyjniejszych kredytów mieszkaniowych? Miejmy nadzieję, ze nastąpi to niebawem, bo rządowe dopłaty nie załatwią wszystkich problemów.
REKLAMA
REKLAMA