REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarb Państwa dopłaca, banki cierpliwie czekają

Tomasz Jaroszek

REKLAMA

REKLAMA

Moda na kredyty z dopłatami nie ustaje. Lipiec przyniósł kolejne rekordowe wyniki. Kilka dni temu weszła w życie ustawa wspierająca kredytobiorców dotkniętych kryzysem gospodarczym. Tym osobom rząd oferuje nieoprocentowane pożyczki z możliwością ewentualnego umorzenia. Banki nie wychylają się z nowymi propozycjami.

Polityka pomagania Polakom w trudnym gospodarczo okresie jest bardzo szlachetna, jednak przy wysokich marżach kredytowych w rodzimej walucie i rygorystycznych wymaganiach stawianych klientom zainteresowanych obcą walutą, nowe pomysły nie pobudzą rynku kredytów hipotecznych. Ostatecznie, wszystko i tak zależy od banków.

REKLAMA

Idea dopłacania

REKLAMA

Tylko w lipcu kredyt mieszkaniowy z programu Rodzina na Swoim zaciągnęło około 3,4 tys. kredytobiorców. Łączna wartość tych kredytów w pierwszym miesiącu wakacji przekroczyła 600 mln złotych. Oznacza to wzrost względem ubiegłego miesiąca o 100 proc. Polacy szukają oszczędności na preferencyjnych kredytach. Rządowy program zakłada dopłaty do miesięcznych rat przez 8 lat spłaty. Nawet przy wysokich marżach, inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Wystarczy zaraz po otrzymaniu ostatniej dopłaty zacząć rozglądać się za korzystniejszą ofertą i refinansować swój kredyt. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w całym okresie kredytowania.

Z kolei nowa ustawa, wchodząca w skład pakietu antykryzysowego, zakłada wsparcie dla tych, którzy już kredyt spłacają, ale na skutek kryzysu gospodarczego utracili pracę. Bezrobotni kredytobiorcy otrzymają do 1,2 tys. zł dopłaty do miesięcznej raty przez maksymalnie 12 miesięcy. Po dwóch latach od ostatniej dopłaty rozpoczyna się spłata, rozłożona z kolei na 8 kolejnych lat. Jeśli przez ten okres kredytobiorca nie stanie na nogi, a starosta uzna jego sytuację za wybitnie trudną, może umorzyć część lub nawet całość zadłużenia.

Perspektywy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Trudno określić, ilu bezrobotnych skorzysta z nowej ustawy. Należy przyznać, że procedura ubiegania się o pożyczkę – przynajmniej formalnie – nie jest wybitnie skomplikowana. Maksymalna pożyczka 14,4 tys. zł to nie takie małe pieniądze, w szczególności, że ze spłaty pożyczki można zostać całkowicie zwolnionym. Ostateczne decyzje leżą w rękach starostów, którzy będą oceniać sytuację finansową beneficjentów programu. Od technicznej strony program koordynować będzie BGK, który będzie przelewać środków bezpośrednio na rachunki kredytowe.

Można odnieść wrażenie, że więcej wysiłków w rozbudzenie rynku kredytów hipotecznych wkłada państwo niż banki. Rząd programem Rodzina na Swoim zachęca do zaciągania kredytów w polskiej walucie a nową ustawą ma szansę odciążyć bezrobotnych kredytobiorców. Dzięki pożyczce nie tylko kredytobiorca może miękko przejść przez trudny okres. To również mniej problemów dla banków, które nie muszą restrukturyzować zadłużenia klienta, a w skrajnych przypadkach wypowiadać umowy kredytu.

Co robią banki? Zwiększają marże, stawki obowiązkowych ubezpieczeń oraz zaostrzają warunki udzielania kredytów. Ile czasu jeszcze minie zanim banki ruszą z ofertą atrakcyjniejszych kredytów mieszkaniowych? Miejmy nadzieję, ze nastąpi to niebawem, bo rządowe dopłaty nie załatwią wszystkich problemów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA