REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kosztowne długoterminowe kredyty gotówkowe

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na 8 lat. Gdy jednak nie ma takiej konieczności wybierajmy kredyty na krótszy okres. Jeśli zamierzamy spłacić kredyt wcześniej możemy na wyborze długiego okresu kredytowania stracić nawet kilkaset złotych.

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na 8 lat. Jednak doradcy finansowi Expandera nie polecają zadłużani na tak długi okres, gdy nie ma ku temu wyraźniej potrzeby. W takim wypadku w formie odsetek płaci się prawie tyle samo, ile samego kapitału. Na przykład zaciągając w PKO BP kredyt na kwotę 20 tys. zł na 8 lat (tylko on i GE Money Bank oferują kredyty na tak długi okres), w formie odsetek przez cały okres kredytowania trzeba zapłacić 16,4 tys. zł, co stanowi 82% pożyczanej sumy. Jeśli klient wybierze droższy kredyt, z oprocentowaniem nominalnym powyżej 19,85%, to suma spłacanych w całym okresie kredytowania odsetek przewyższy kapitał.

REKLAMA

Banki oferujące kredyty gotówkowe z najdłuższym okresem spłaty

8 lat

7 lat

6 lat

5 lat

GE Money

Getin Bank

BZ WBK

Deutsche Bank PBC

PKO BP

mBank

DB Kredyt

ING

Polbank EFG

Pekao S.A.

Bank Millennium

Raiffeisen

BGŻ

Santander

BOŚ Bank

DnB Nord

Eurobank

Invest Bank

Kredyt Bank

Multibank

REKLAMA

Gdy jednak trzeba zapożyczyć się na wysoką kwotę, długi okres kredytowania będzie nieodzowny. Na przykład w PKO BP w Szybkim Serwisie Kredytowym można pożyczyć nawet do 500 tys. zł, w Multibanku 200 tys. zł, a w Polbanku 150 tys. zł. W wypadku pożyczki na 50 tys. zł miesięczna rata kredytu na 8 lat w PKO BP wyniesie 948,62 zł, gdy skrócimy okres do 3 lat rata rośnie do 1776,42 zł.

Okres kredytowania wynoszący 84 czy 96 miesięcy będzie konieczny, gdy spłata pożyczanej sumy w czasie krótszym, będzie niemożliwe ze względu na wysokie raty. Najczęściej to sam bank nie udzieli w takiej sytuacji kredytu na krótszy okres.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego w wybranych bankach

Bank

Maksymalna kwota kredytu (w tys zł)

PKO BP

500

Multibank

200

Pekao S.A.

200

Polbank

150

Raiffeisen

120

Eurobank

120

Deutsche Bank

100

Kredyt Bank

100

mBank

100

BOŚ Bank

80

Getin Bank

80

Invest Bank

80

Santander

80

DnB Nord

60

GE Money

60

Bank BPH

40

REKLAMA

Jednak w wielu bankach namawia się klientów by wybrali najdłuższy okres kredytowania, nawet w sytuacji, gdy mogą i chcą spłacić kredyt wcześniej. O ile w wypadku kredytów hipotecznych, czy innych pożyczek na cele mieszkaniowe, takie działanie ma sens, o tyle w wypadku kredytów gotówkowych, przeznaczanych „tylko” na nieco większe zakupy, skorzystanie przez klienta z takiej rady będzie dużym błędem. Expander rekomenduje, by przy kredytach gotówkowych, zawsze od razu wybierać docelowy okres kredytowania. Warto to robić, bo w większości banków oprocentowanie kredytu gotówkowego rośnie wraz z okresem, na jaki został zaciągnięty. Oprocentowanie zależy zatem od pierwotnie wybranego okresu kredytowania, a nie rzeczywistego momentu spłaty.

Na przykład w PKO BP, kredyty na okres do roku są oprocentowane stawką 9,75%, a te na okresy dłuższe 16,75%. Jeśli klient, który zamierza spłacić kredyt w rok, wybierze 2-letni okres kredytowania to zapłaci wyższą stawkę. W przypadku kredytu na kwotę 10 tys. zł, będzie to oznaczać, że spłacając go w okresie 12 miesięcy zapłaci o 400 zł odsetek więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli klient banku decyduje się na długi okres kredytowania, powinien postarać się o jak najtańszy kredyt. Im dłuższy jest bowiem okres kredytowania, tym większa będzie różnica w koszcie kredytu wynikająca z różnic pomiędzy niskim i wysokim oprocentowaniem. Kredyt z najniższym oprocentowaniem można znaleźć samodzielnie odwiedzając prawie 30 banków, które oferują takie kredyty gotówkowe, lub też skorzystać z usług firmy doradztwa finansowego.

Porównaj kredyty gotówkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA