reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Kosztowne długoterminowe kredyty gotówkowe

Kosztowne długoterminowe kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na 8 lat. Gdy jednak nie ma takiej konieczności wybierajmy kredyty na krótszy okres. Jeśli zamierzamy spłacić kredyt wcześniej możemy na wyborze długiego okresu kredytowania stracić nawet kilkaset złotych.

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na 8 lat. Jednak doradcy finansowi Expandera nie polecają zadłużani na tak długi okres, gdy nie ma ku temu wyraźniej potrzeby. W takim wypadku w formie odsetek płaci się prawie tyle samo, ile samego kapitału. Na przykład zaciągając w PKO BP kredyt na kwotę 20 tys. zł na 8 lat (tylko on i GE Money Bank oferują kredyty na tak długi okres), w formie odsetek przez cały okres kredytowania trzeba zapłacić 16,4 tys. zł, co stanowi 82% pożyczanej sumy. Jeśli klient wybierze droższy kredyt, z oprocentowaniem nominalnym powyżej 19,85%, to suma spłacanych w całym okresie kredytowania odsetek przewyższy kapitał.

Banki oferujące kredyty gotówkowe z najdłuższym okresem spłaty

8 lat

7 lat

6 lat

5 lat

GE Money

Getin Bank

BZ WBK

Deutsche Bank PBC

PKO BP

mBank

DB Kredyt

ING

Polbank EFG

Pekao S.A.

Bank Millennium

Raiffeisen

BGŻ

Santander

BOŚ Bank

DnB Nord

Eurobank

Invest Bank

Kredyt Bank

Multibank

Gdy jednak trzeba zapożyczyć się na wysoką kwotę, długi okres kredytowania będzie nieodzowny. Na przykład w PKO BP w Szybkim Serwisie Kredytowym można pożyczyć nawet do 500 tys. zł, w Multibanku 200 tys. zł, a w Polbanku 150 tys. zł. W wypadku pożyczki na 50 tys. zł miesięczna rata kredytu na 8 lat w PKO BP wyniesie 948,62 zł, gdy skrócimy okres do 3 lat rata rośnie do 1776,42 zł.

Okres kredytowania wynoszący 84 czy 96 miesięcy będzie konieczny, gdy spłata pożyczanej sumy w czasie krótszym, będzie niemożliwe ze względu na wysokie raty. Najczęściej to sam bank nie udzieli w takiej sytuacji kredytu na krótszy okres.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego w wybranych bankach

Bank

Maksymalna kwota kredytu (w tys zł)

PKO BP

500

Multibank

200

Pekao S.A.

200

Polbank

150

Raiffeisen

120

Eurobank

120

Deutsche Bank

100

Kredyt Bank

100

mBank

100

BOŚ Bank

80

Getin Bank

80

Invest Bank

80

Santander

80

DnB Nord

60

GE Money

60

Bank BPH

40

Jednak w wielu bankach namawia się klientów by wybrali najdłuższy okres kredytowania, nawet w sytuacji, gdy mogą i chcą spłacić kredyt wcześniej. O ile w wypadku kredytów hipotecznych, czy innych pożyczek na cele mieszkaniowe, takie działanie ma sens, o tyle w wypadku kredytów gotówkowych, przeznaczanych „tylko” na nieco większe zakupy, skorzystanie przez klienta z takiej rady będzie dużym błędem. Expander rekomenduje, by przy kredytach gotówkowych, zawsze od razu wybierać docelowy okres kredytowania. Warto to robić, bo w większości banków oprocentowanie kredytu gotówkowego rośnie wraz z okresem, na jaki został zaciągnięty. Oprocentowanie zależy zatem od pierwotnie wybranego okresu kredytowania, a nie rzeczywistego momentu spłaty.

Na przykład w PKO BP, kredyty na okres do roku są oprocentowane stawką 9,75%, a te na okresy dłuższe 16,75%. Jeśli klient, który zamierza spłacić kredyt w rok, wybierze 2-letni okres kredytowania to zapłaci wyższą stawkę. W przypadku kredytu na kwotę 10 tys. zł, będzie to oznaczać, że spłacając go w okresie 12 miesięcy zapłaci o 400 zł odsetek więcej.

Jeśli klient banku decyduje się na długi okres kredytowania, powinien postarać się o jak najtańszy kredyt. Im dłuższy jest bowiem okres kredytowania, tym większa będzie różnica w koszcie kredytu wynikająca z różnic pomiędzy niskim i wysokim oprocentowaniem. Kredyt z najniższym oprocentowaniem można znaleźć samodzielnie odwiedzając prawie 30 banków, które oferują takie kredyty gotówkowe, lub też skorzystać z usług firmy doradztwa finansowego.

Porównaj kredyty gotówkowe

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama