REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo Kredyt studencki

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się dotowane przez państwo kredyty studenckie. Dużą zachętą do pozyskiwania w ten sposób gotówki przez studentów są korzystne warunki finansowe

Rosnąca z roku na rok liczba studentów ubiegających się o preferencyjne kredyty studenckie, świadczy o dużej atrakcyjności tego produktu finansowego. Udzielanie niskooprocentowanych kredytów możliwe jest dzięki dotacjom z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. nr 108 poz. 685)

REKLAMA

O dotowany przez państwo preferencyjny kredyt studencki można starać się w jednym z banków komercyjnych, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W okresie studiów, oraz 2 lata po ich ukończeniu, kredytobiorcy nie spłacają odsetek od kredytu. Odsetki te pokrywa państwo, ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, za pośrednictwem BGK. W okresie studiów więc kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów kredytu. Spłatę odsetek rozpoczyna się dopiero wraz ze spłatą kredytu a i tak są one stosunkowo niskie. Odsetki kredytu studenckiego to połowa stopy redyskontowej NBP.

Kto może starać się o kredyt studencki?

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się:
• studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia.
• słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi,
• słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.
• a także uczestnicy studiów doktoranckich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie?

O kredyt taki można ubiegać się w jednym z 5 banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę o współpracy.

Lista banków:

1. Bank BPH
2. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
3. Bank Pekao S.A.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
6. PKO BP S.A.

Kiedy?

Wnioski o kredyt przyjmowane są do 15 listopada każdego roku, w dowolnym, wybranym przez studenta banku. Student może złożyć tylko jeden wniosek.

REKLAMA

Kredyt jest udzielany na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat, a w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata. Kredyt jest wypłacany w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim. Kredyt nie jest wypłacany w okresie urlopu udzielonego studentowi. W przypadku kredytów udzielanych z poręczeniem BGK wysokość raty kredytu wyniesie również 600 zł i 400 zł.

Bank kontynuuje wypłaty rat kredytu w kolejnych semestrach po przedstawieniu bankowi zaświadczenia potwierdzającego, że kredytobiorca jest studentem, w terminie do 31 marca i 31 października.

BGK może poręczać najuboższym studentom 70 % kwoty kredytu oraz 100 % kwoty kredytu w przypadku studentów będących: wychowankami domów dziecka, w rodzinie zastępczej, socjalizacyjnej, resocjalizacyjnej.

Możliwość częściowego umorzenia kredytu

Na wniosek kredytobiorcy, potwierdzony przez dziekana uczelni, bank może umorzyć 20% kredytu z tytułu ukończenia szkoły w grupie 5% najlepszych absolwentów.
Kredyt może być także częściowo umorzony, w przypadku gdy kredytobiorca znajduje się w trudnej sytuacji życiowej lub w przypadku niepełnosprawności, czyli trwałej utraty zdolności do spłaty kredytu.

Spłata kredytu rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów. W przypadku przerwania studiów spłata kredytu należy rozpocząć następnego po terminie, w którym trzeba było przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że kredytobiorca jest studentem. Liczba rat spłaty kredytu jest dwukrotnie większa od liczby wypłaconych rat.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA