Dla kogo Kredyt studencki
REKLAMA
REKLAMA
Rosnąca z roku na rok liczba studentów ubiegających się o preferencyjne kredyty studenckie, świadczy o dużej atrakcyjności tego produktu finansowego. Udzielanie niskooprocentowanych kredytów możliwe jest dzięki dotacjom z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. nr 108 poz. 685)
REKLAMA
O dotowany przez państwo preferencyjny kredyt studencki można starać się w jednym z banków komercyjnych, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
W okresie studiów, oraz 2 lata po ich ukończeniu, kredytobiorcy nie spłacają odsetek od kredytu. Odsetki te pokrywa państwo, ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, za pośrednictwem BGK. W okresie studiów więc kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów kredytu. Spłatę odsetek rozpoczyna się dopiero wraz ze spłatą kredytu a i tak są one stosunkowo niskie. Odsetki kredytu studenckiego to połowa stopy redyskontowej NBP.
Kto może starać się o kredyt studencki?
O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się:
• studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia.
• słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi,
• słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.
• a także uczestnicy studiów doktoranckich
Gdzie?
O kredyt taki można ubiegać się w jednym z 5 banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę o współpracy.
Lista banków:
1. Bank BPH
2. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
3. Bank Pekao S.A.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
6. PKO BP S.A.
Kiedy?
Wnioski o kredyt przyjmowane są do 15 listopada każdego roku, w dowolnym, wybranym przez studenta banku. Student może złożyć tylko jeden wniosek.
REKLAMA
Kredyt jest udzielany na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat, a w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata. Kredyt jest wypłacany w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim. Kredyt nie jest wypłacany w okresie urlopu udzielonego studentowi. W przypadku kredytów udzielanych z poręczeniem BGK wysokość raty kredytu wyniesie również 600 zł i 400 zł.
Bank kontynuuje wypłaty rat kredytu w kolejnych semestrach po przedstawieniu bankowi zaświadczenia potwierdzającego, że kredytobiorca jest studentem, w terminie do 31 marca i 31 października.
BGK może poręczać najuboższym studentom 70 % kwoty kredytu oraz 100 % kwoty kredytu w przypadku studentów będących: wychowankami domów dziecka, w rodzinie zastępczej, socjalizacyjnej, resocjalizacyjnej.
Możliwość częściowego umorzenia kredytu
Na wniosek kredytobiorcy, potwierdzony przez dziekana uczelni, bank może umorzyć 20% kredytu z tytułu ukończenia szkoły w grupie 5% najlepszych absolwentów.
Kredyt może być także częściowo umorzony, w przypadku gdy kredytobiorca znajduje się w trudnej sytuacji życiowej lub w przypadku niepełnosprawności, czyli trwałej utraty zdolności do spłaty kredytu.
Spłata kredytu rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów. W przypadku przerwania studiów spłata kredytu należy rozpocząć następnego po terminie, w którym trzeba było przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że kredytobiorca jest studentem. Liczba rat spłaty kredytu jest dwukrotnie większa od liczby wypłaconych rat.
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego
REKLAMA
REKLAMA