REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze karty kredytowe

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak
najlepsze karty kredytowe
najlepsze karty kredytowe

REKLAMA

REKLAMA

Według najnowszego zestawienia kart kredytowych, przygotowanego przez Open Finanse, najlepszymi kartami kredytowymi są: Srebrna karta Alior Banku oraz dwie karty ING Banku.

REKLAMA

Mamy już ok. 10 mln kart kredytowych, a zadłużenie na nich sięgnęło 12,5 mld PLN, i w ciągu ostatniego roku zwiększyło się o prawie 4 mld PLN. Można się spodziewać, że plastikowych pieniędzy będzie w tym roku dalej przybywać, więc warto się zastanowić jak wybrać dobrą „kredytówkę”. Szczególnie, że nadzór finansowy postanowił przyjrzeć się polityce informacyjnej banków w zakresie kart kredytowych. Często pozostawia ona bowiem wiele do życzenia, a skoro tak to łatwo trafić na kartę, która spustoszy naszą kieszeń.

REKLAMA

Analitycy Open Finance w przygotowanym ratingu uwzględnili ofertę 40 kart kredytowych z 26 banków. W badaniu wzięto pod uwagę tzw. karty masowe, czyli dostępne dla szerokiego grona klientów. Porównano różne parametry. Przede wszystkim koszty, jakie wiążą się z korzystaniem z karty, czyli opłaty za wydanie, użytkowanie, czy obowiązkowe ubezpieczenia. Wzięto także pod uwagę przychody jakie mogą się wiązać z używaniem karty, np. zwrot części wydatków poniesionych kartą. Nie bez znaczenia była również wysokość oprocentowania, zarówno transakcji bezgotówkowych, jak i gotówkowych. Pozytywnie oceniono możliwość zamiany zadłużenia na karcie na tańszy kredyt ratalny. Ważna była również długość okresu bezodsetkowego, możliwość otrzymania karty na oświadczenie, wysokość dostępnego limitu i minimalne dochody potrzebne do złożenia wniosku o kartę. Premiowano dodawane do kart programy rabatowe, a także ubezpieczenia nieuprawnionych transakcji. Kolejną zaletą była możliwość płacenia kartą w Internecie, a także wyposażenie jej w mikroprocesor. Kartom przyznaliśmy punkty w skali od 1 do 4. Bezwzględnie można polecić ofertę, która została oceniona na 4 punkty. W rankingu znalazły się 3 takie karty kredytowe.

REKLAMA

W rankingu najwyższe noty dostały następujące karty: Alior MasterCard Silver, Visa Classic i MasterCard Classic z ING Banku, a także Pomarańczowa Visa, również z ING. W przypadku Alior Banku widać, że nowy gracz stara się dobrze wypaść na tle konkurencji. Jego karta ma przyzwoite oprocentowanie, długi grace period (59 dni), bezpłatne ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji i mikroprocesor. Dużą zaletą jest zwrot 1 proc. wartości transakcji bezgotówkowych, dzięki czemu rozsądnie korzystając z karty możemy na niej nawet zyskać. Wysokie noty dla kart ING to z kolei efekt promocji, w ramach której bank osobom, które choć raz użyją karty daje w prezencie 50 PLN. Oprócz tego karty ING mają dość przyzwoite oprocentowanie, darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Są wyposażone w mikroprocesor i są dostępne na oświadczenie.

Rating kart kredytowych może być wskazówką, przy wyborze plastikowych pieniędzy, ale i tak nie zwalnia to nikogo od zapoznania się z ofertą banku. Wybrać kartę to jedno, ale co innego dobrze z niej korzystać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że „kredytówka” będzie się nam opłacać jeśli co miesiąc będziemy spłacać całość zadłużenia. W ten sposób skorzystamy z okresu bezodsetkowego. Jeśli zaś spłacimy tylko fragment zadłużenia, to bank naliczy nam odsetki, często według wysokiego oprocentowania, przekraczającego zazwyczaj 20 proc. w skali roku. Bezwzględnie trzeba też pamiętać o tym, że karta kredytowa nie służy do wybierania pieniędzy z bankomatu. Od takiej gotówkowej transakcji zostanie naliczona kilkuprocentowa prowizja, a do tego bank od razu naliczy odsetki. W tym przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Trzeba też uważać na ubezpieczenia związane z kartami. Często jest to określony procent od miesięcznego salda zadłużenia. Ta z pozoru niewinnie wyglądająca stawka może w skali roku wygenerować dość duże koszty, szczególnie jeśli będziemy aktywnie korzystali z karty.

Porównaj oferty banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA