Kategorie

Mobilne bankomaty wyjeżdżają nad morze

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Jarosław Sadowski
Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.
W Polsce funkcjonuje obecnie 21 przenośnych bankomatów zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych – wynika z zestawienia Expandera. Większość tych urządzeń ustawianych jest w jednym miejscu na cały sezon wakacyjny. Niektóre są jednak mobilne i „podróżują” tam, gdzie odbywają się imprezy masowe.

Sieć bankomatów w naszym kraju szybko się rozrasta. Zauważają to jednak nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także osoby przebywające w miejscowościach turystycznych. W części z nich można odnieść wrażenie, że bankomat znajduje się na „każdym rogu”. Wraz z końcem sezonu znad morza wyjeżdżają nie tylko turyści, ale także bankomaty. Wiele z nich jest bowiem maszynami przenośnymi.

Bankomaty na kółkach na koncertach

Reklama

Istnieją dwa rodzaje przenośnych bankomatów. Jednym z nich są urządzenia mobilne zainstalowane w samochodach dostawczych, czyli „Cash cars”. Dojeżdżają one na różnego rodzaju imprezy masowe, których latem jest wiele. Dwie takie maszyny posiada eCard. Można je umieścić w dowolnym miejscu, nawet bez konieczności podłączania zasilania. Przesył danych z urządzenia następuje bezprzewodowo.

Drugą grupą przenośnych bankomatów są urządzania sezonowe. Są instalowane w miejscowościach turystycznych w sezonie letnim. Znajdują się one wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na gotówkę, a jednoczenie nie opłaca się umieszczać stałego bankomatu. Takie bankomaty znajdują się obecnie w takich miejscowościach jak np. Krynica Morska, Władysławowo, Dźwirzyno, Darłówko Zachodnie, Jastarnia, a także w Jastrzębia Góra. W tej ostatniej są aż cztery takie maszyny – dwie Euronetu i po jednej Cash4You i PKO BP. Przenośne bankomaty mogą być instalowane także na koncertach. Dwa przenośne bankomaty instaluje Pekao SA w miejscach, w których odbywa się Przystanek Woodstock. Ponadto Lukas Bank posiada dwie mobilne placówki bankowe, wyposażone w bankomaty Euronetu.

Tylko kilkanaście bankomatów przenośnych

Przenośne bankomaty stanowią jednak znikomy odsetek wszystkich tego typu maszyn. Z ok. 14 tys. bankomatów tylko 21 nie jest zamontowanych na stałe. Poza dwoma mobilnymi bankomatami eCardu, Euronet i PKO BP posiadają po siedem, Cash4You i Pekao po dwa , a BGŻ jeden bankomat sezonowy. W ubiegłym roku to grono uzupełniał jeszcze BZ WBK Jego przenośne maszyny zostały jednak zamienione na stałe i obecnie bank nie posiada już bankomatów sezonowych.

Zestawienie przenośnych bankomatów

Ilość przenośnych bankomatów

Gdzie są one zainstalowane

PKO BP

7

Krynica Morska, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Mielno, Świnoujście, Warszawa, Czempiń, Rybitwy, Powidz, Poznań

Euronet

7

Niechorze, Pobierowo, Dźwirzyno, Darłówko Zachodnie, Jastarnia, Jastrzębia Góra

eCard

2

Imprezy masowe

Pekao

2

Instalowane tylko na Woodstock

Cash4You

2

Jastrzębia Góra, Okunince

BGŻ

1

Sztynort

Lukas Bank

2 (mobilne placówki)

Okolice Warszawy i Gdańska

Przenośne bankomaty

Reklama

Z przenośnych bankomatów korzysta się w taki sam sposób, jak ze stacjonarnych. Stawki opłat też są takie same. Bankomat przenośny pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze. Nawet jeżeli od wypłaty trzeba zapłacić 5 zł prowizji, to kwota ta pokrywa koszt przejazdu zaledwie 14-16 km średniej wielkości samochodem.

Wybierając się na wakacje warto jednak sprawdzić, z jakich sieci bankomatów można korzystać bezpłatnie i ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu. W niektórych przypadkach można bowiem wypłacać środki bez prowizji nie tylko w bankomatach „własnego” banku, ale także innych banków lub wybranych sieci. Przykładem może być Bank Pocztowy, który oprócz bankomatów własnych bez prowizji pozwala wypłacać środki z maszyn należących do PKO BP, Kredyt Banku, Cash4You i sieci Euronet.

Coraz więcej kont z bezpłatnymi bankomatami

W najlepszej sytuacji znajdują się klienci Deutsche Banku (konto dbNet), Alior Banku Konto osobiste) i BOŚ (Konto Wygodne). Posiadacze tych kont bez prowizji mogą wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w kraju, a w dwóch pierwszych także za granicą. Ponadto bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, ale w ograniczonym zakresie zapewniają również Toyota Bank, Volkswagen Bank direct i Citibank. W tym pierwszym dotyczy to jednak tylko trzech pierwszych wypłat w miesiącu, a w drugim jedynie wypłat na kwotę wynoszącą przynajmniej 400 zł. W przypadku Citibanku, posiadacze konta CitiOne Direct tylko raz w miesiącu mogą bezpłatnie skorzystać z dowolnego bankomatu.

Prowizja za wypłatę środków z bankomatu oraz ilość bankomatów bezprowizyjnych

Nazwa Banku

Nazwa konta

Ilość bezprowizyjnych bankomatów w kraju

Opłata za wypłatę gotówki z obcego bankomatu w kraju

Alior Bank

konto osobiste

Wszystkie

0,00 zł

Deutsche Bank PBC S.A.

dbNet

Wszystkie

0,00 zł

Nordea Bank

Nordea Spektrum

Wszystkie

0,00 zł

BOŚ S.A.

Konto Wyjątkowe

Wszystkie

0,00 zł

Toyota Bank

Konto osobiste

Wszystkie (3 wypłaty w mies.)

4,50 zł

Kredyt Bank

VIP

5032

3% min. 5 zł

Bank Pocztowy

Pocztowe Konto Plus

4500

5,00 zł

mBank

eKonto

3800

5,00 zł

Bank Pekao SA

Eurokonto Net

3800

4% min 6 zł

MultiBank

MultiKonto ja w taryfie Comfort

3700

5,00 zł

GETIN Bank

Konto e-GETIN

3300

2% min. 5 zł

Bank BGŻ

Plan Internetowy

2808

2,5%. min.5zł

ING BŚ

Konto direct

2690

3%, min.5 zł

PKO BP

konto Inteligo

2300

4,50 zł

Citi Handlowy

Konto CitiOne Direct

2200

0 zł - pierwsza w miesiącu     

5,99 zł - kolejne w danym miesiącu

Fortis Bank

Pakiet Komfort

2200

3% min 5,00 zł

Bank BPH

Sezam MAX

2000

0,00 zł

LUKAS Bank

LUKAS e-Konto

1250

3% min. 4 zł

Allianz Bank

Konto Optimum

1200

3,50 zł

BZWBK

Konto24.pl

1020

1 zł w bankomatach sieci Millennium; 5 zł w pozostałych

INVEST-BANK

Invest-Konto LIDER

924

2% od kwoty operacji, min. 4,50 zł

Bank Millennium

Konto Osobiste

578

Cash4you, BZ WBK - 1 zł, pozostałe 5 zł

Euro Bank SA

konto online

174

1,00 zł

Bank DnB NORD

Pakiet Klassikk

45

BZ WBK - 1 PLN, pozostałe 3% (min 4 PLN)

Volkswagen Bank direct

Konto e-direct

0 (wszystkie, jeśli kwota pow. 400 zł)

1,50 zł

Wyszukiwarka bankomatów

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?