REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrożna oferta kart kredytowych

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej kart kredytowych spłacanych jest z opóźnieniem. Banki więc ostrożniej podchodzą no nowych ofert plastikowych pieniędzy.

REKLAMA

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego 12 proc. zadłużenia na kartach kredytowych jest spłacane z opóźnieniem. Ten produkt staje się więc dla banków kulą u nogi. W związku z tym banki bardzo ostrożnie udzielają kredytów na kartach kredytowych. Efekt tego jest taki, że wartość zadłużenia na kartach spada od kilku miesięcy, i na koniec marca wynosiło 14,7 mld zł, czyli o ponad 100 mln zł mniej niż na koniec 2009 roku. Co więcej karty kredytowe, jako element oferty, zostały odłożone na półkę. Od początku roku oferta kart kredytowych zmieniła się bardzo nieznacznie, podczas gdy na przykład na rynku rachunków osobistych toczy się prawdziwa wojna.

REKLAMA

Porównaliśmy aktualną ofertę kart kredytowych ze styczniową. Zmiany w ofercie na korzyść klientów pojawiły się Allianz Banku. Bank wprowadził możliwość zamiany zadłużenia na karcie na tańszy kredyt ratalny. Podczas gdy oprocentowanie limitu w karcie wynosi 17,9 proc. dla transakcji bezgotówkowych i 19,9 proc. dla transakcji gotówkowych, to kredy ratalny jest nieoprocentowany. Kosztem dla klienta jest 5-proc. prowizja. Zadłużenie można rozłożyć a 3,6,9 lub 12 rat.

Wybierz kartę kredytową

W Banku Pekao zmieniły się zasady promocji dotyczącej zwolnienia z opłaty za kartę. W styczniu opłaty za kartę klient nie płacił jeśli do końca maja 2010 wykonał trzy transakcje. W ramach obowiązującej obecnie promocji „Jedna karta wiele okazji" brak jest opłat za nową kartę w dwóch pierwszych latach ważności pod warunkiem dokonania dwóch transakcji do końca sierpnia 2010. Z kolei dla wszystkich transakcji zaksięgowanych w tym roku obowiązywać będzie promocyjne oprocentowanie wynoszące 14,99 proc. Standardowa stawka to 20 proc.

Czytaj też: Banki boją się złych kredytów na kartach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z kolei w Eurobanku widać zaostrzenie polityki kredytowej. Maksymalny limit kredytu na standardowej karcie spadł z 5 do 3 tys. zł. W przypadku karty złotej limit został obniżony z 30 do 10 tys. zł, co jak na kartę w kolorze szlachetnego kruszcu jest bardzo niską kwotą.

Skoro karty kredytowe są coraz gorzej spłacane, warto by klienci banków zastanowili się co zrobić by nie zawyżać tych statystyk, a tym samy nie narażać się na kłopoty finansowe. Przede wszystkim pamiętajmy by spłacać całość zadłużenia na karcie kredytowej. Wtedy korzystamy z darmowego kredytu. Jeśli jednak nie uda się nam zmobilizować wystarczającej kwoty na spłatę karty, to spróbujmy chociaż zamienić ten kredyt na tańszy ratalny. Tym sposobem zminimalizujemy odsetki. To co jednak jest najważniejsze to dyscyplina w wydawaniu plastikowych pieniędzy. Jej brak grozi nam problemami ze spłatą karty, a co za tym idzie zaciśnięciem się na szyi pętli zadłużenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA