| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Programy CSR – które banki są fair

Programy CSR – które banki są fair

Niektóre banki część wypracowanego zysku przekazują na różnego rodzaju akcje charytatywne. Warto sprawdzić, czy pieniądze jakie płyną z naszego portfela do banku służą wyłącznie do zwiększania jego zysku.

Często spotykamy się z różnego rodzaju dużymi akcjami charytatywnymi, jak np. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy okazji można się zastanowić nad innymi działaniami charytatywnymi. Jednym z nich może być wybór banku, który część swoich dochodów przeznacza na cele dobroczynne. Taka działalność bywa zaliczana do działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (używa się też angielskiego skrótu CSR, czyli Corporate Social Responsibility). Klasyczne działania CSR obejmują też akcje edukacyjne, czy związane z ochroną środowiska. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się co dobrego robią polskie banki z naszymi pieniędzmi.

Jeśli chodzi o działania czysto charytatywne, to przykłady można by długo mnożyć. Wspomnianą wcześniej Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera m.in. Bank Pekao. Podczas ubiegłorocznego finału przekazał fundacji milion złotych. Dodatkowo ponad tysiąc pracowników i około 100 oddziałów banku pracowało charytatywnie na rzecz Orkiestry. W tę akcję zaangażował się również mBank, wystawiając na internetowe aukcje gadżety ze swoim logo, a nawet sejf z jednej z reklam. Dochód z aukcji pójdzie na konto WOŚP. W ciągu ostatnich tygodni w bankach nie zabrakło również akcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Na przykład DnB NORD w zdecydował się na charytatywne kartki świąteczne. Wysyłka kilku tysięcy pocztówek wysłanych do klientów i partnerów banku wsparła zakup inkubatora dla najmłodszych pacjentów Instytutu Matki i Dziecka. Jeszcze na kilka dni przed ostatecznym połączeniem, GE Money wraz z BPH przeprowadziły akcję „Podarujmy dzieciom gwiazdkę z nieba”. Wśród pracowników obu banków zbierano pieniądze na rzecz domów dziecka. Między innymi poprzez sprzedaż ciast upieczonych przez kadrę menedżerską. W sumie udało się uzbierać ponad 100 tys. zł. Z kolei Lukas Bank zaangażował się w akcję Szlachetna Paczka, polegającą na przygotowywaniu paczek dla potrzebujących rodzin w Polsce. Pracownicy Kredyt Banku włączyli się w akcję świąteczną „Qurier Świętego Mikołaja” realizowaną we współpracy z Fundacją Przyjaciółka. Przygotowali 110 prezentów świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin.

Warto też pamiętać o fundacjach tworzonych przez banki. Przy BNP Paribas Fortis działa Fortis Foundation Polska, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu w szczególności wśród dzieci, młodzieży i osób starszych. Fundacja współpracuje m.in. z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Przykładem działań Fundacji ING Dzieciom może być program biblioterapeutyczny „W towarzystwie lwa”, w ramach którego wydawane są książki dla chorujących dzieci. Fundacja BGŻ wspiera finansowo rehabilitację dzieci. Dzieciom z rodzin ubogich i dotkniętych bezrobociem pomaga Fundacja Banku Zachodniego BZWBK, która w 2008 roku przekazała pomoc o wartości 2 mln zł. Ponadto banki często współpracują z różnymi instytucjami zajmującymi się działalnością charytatywną. Volkswagen Bank direct od kilku lat wspiera Polską Akcję Humanitarną i jej Akcję Pajacyk. Jednym z działań było na przykład bezpłatne użyczenie PAH floty samochodów.

Czytaj także

Ekspert:

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK