REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. I

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Aby odnieść korzyści na rynku finansowym, trzeba zgłębić tajniki sztuki inwestowania.
Aby odnieść korzyści na rynku finansowym, trzeba zgłębić tajniki sztuki inwestowania.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmniejszyć ryzyko, związane z inwestowaniem na rynku finansowym? Na pewno warto mieć rozeznanie w funduszach inwestycyjnych. Prezentujemy pierwszą część poradnika, zawierającego wskazówki dla początkujących inwestorów. Ekspert omawia fundusze private equity i fundusze złota.

Fundusz private equity

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz private equity jest to instytucja zbiorowego inwestowania, która pieniądze zebrane od inwestorów lokuje na rynku aktywów niepublicznych, czyli kupuje akcje w spółkach, nienotowanych na giełdach papierów wartościowych oraz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pewnym czasie fundusz sprzedaje posiadane walory kolejnemu inwestorowi lub wprowadza je na giełdę. Zysk z inwestycji powiększa aktywa funduszu.

Zarządzający funduszami private equity podejmują decyzje inwestycyjne głównie w oparciu o wyniki analizy fundamentalnej, która jest właściwa dla inwestycji długoterminowych. Na wycenę decydujący wpływ mają czynniki fundamentalne, zależne od sytuacji spółki oraz jej otoczenia. Rynek giełdowy nie zawsze obiektywnie wycenia akcje, czasami inwestorzy podejmują decyzje pod wpływem emocji, sporo zamieszania mogą wprowadzić działania spekulacyjne lub niedozwolone manipulacje. Podczas bessy nawet akcje spółek o dobrej kondycji tanieją. Tymczasem wyniki inwestycyjne funduszy private equity są nisko skorelowane z wynikami funduszy inwestujących w akcje, notowane na giełdzie. W praktyce fundusze private equity mogą przynosić wysokie zyski, co jednak wiąże się z koniecznością ulokowania kapitału na dłuższy czas, w praktyce 3-10 lat.

Większość funduszy private equity jest niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Jednak istnieje grupa funduszy, oferowanych publicznie, dostępnych dla każdego – działają one na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i są nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich polityka inwestycyjna jest uregulowana w statucie, a za jej realizację są odpowiedzialne towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj również: Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze aktywów niepublicznych funkcjonują jako fundusze zamknięte i emitują certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Nie oznacza to jednak, że droga do nich pozostaje zamknięta dla Jana Kowalskiego, jakby to mogło wynikać z ich nazwy. Wiele tego rodzaju funduszy sprzedaje certyfikaty ofercie publicznej, a ich nabywcy stają się pośrednio inwestorami w spółkach, które znajdują się poza zasięgiem inwestorów detalicznych. Emisje certyfikatów oraz ich wykupy odbywają się w ustalonych terminach, co uniemożliwia rozpoczęcie i zamknięcie inwestycji w dowolnym momencie. Jednak, jeżeli takie instrumenty są notowane na giełdzie, inwestycję można otworzyć oraz zamknąć w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na najbliższą datę emisji lub wykupu.
Przykładem funduszu aktywów niepublicznych dostępnego dla każdego inwestora, jest Investor Private Equity FIZ, który w ciągu trzech lat zarobił około 50 proc., co dowodzi tezy o wysokiej zyskowności takich inwestycji. Certyfikaty tego funduszu można nabyć na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Fundusze złota

Od kilku lat funkcjonują fundusze, oparte na notowaniach złota, które są notowane na giełdach tzw. ETFs (Exchange Traded Funds). Ich wycena naśladuje bieżący kurs złota. Emitując udziały na rynku publicznym kupują jako zabezpieczenie złoto w postaci fizycznej. Największy fundusz złota, SPDR Gold Trust, notowany na giełdzie w Nowym Jorku, posiada obecnie w aktywach około 1200 ton czystego kruszcu.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Kolejna kategoria funduszy złota zarządza aktywami na rynku instrumentów pochodnych (kontraktów terminowych lub opcji). Ulokowanie kapitału w takich funduszach pozwala na wykorzystanie umiejętności i doświadczenia specjalistów od zarządzania na rynkach metali szlachetnych i rynkach finansowych.

W najszersze spektrum aktywów inwestuje trzecia kategoria funduszy, które – oprócz instrumentów pochodnych – posiadają w portfelach również akcje spółek, związanych z branżą, obejmującą spółki wydobywcze, dokonujące rafinacji złota lub firmy jubilerskie. W tym przypadku mówimy o funduszach akcyjnych, a nie stricte o funduszach złota, lecz często korzystają one z takiej etykiety jako wyróżnika.

W Polsce największym funduszem złota jest Investor Gold FIZ, zarządzany przez Investors TFI. Strategia inwestycyjna funduszu opiera się o stałą ekspozycję na rynku złota z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. W ubiegłym roku fundusz ten zarobił 63,8 proc.
Zarządzający funduszem zwiększają bądź redukują swoje zaangażowanie w zależności od sytuacji na rynku. Transakcje, zawierane na rynkach zagranicznych, są dodatkowo zabezpieczane przed skutkami niekorzystnych zmian kursów walutowych. Dzięki temu, przy słabnącym dolarze są zyski inwestorów posiadają ochronę, mimo że certyfikaty są wyceniane w złotówkach. Złoto od 10 lat znajduje się w trendzie wzrostowym a specjaliści przewidują dalsze zwyżki jego notowań. I nie są to oczekiwania pozbawione podstaw, bowiem istnieje wiele czynników fundamentalnych, które sprzyjają popytowi na ten szlachetny kruszec.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA