REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkań coraz bardziej opłacalny

Subskrybuj nas na Youtube
najem mieszkania, opłacalność najmu 2012 / 2013
najem mieszkania, opłacalność najmu 2012 / 2013
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od dłuższego czasu spadają ceny mieszkań, a stawki żądane przez wynajmujących w 2012 roku trzymają z reguły poziom z lat poprzednich. Dlatego też wskaźnik średniej rentowności wynajmu mieszkań po wrześniu wzrósł do 4,6 proc. Statystycznie jest więc teraz wyraźnie korzystniejszy od bankowej lokaty.

Kupno mieszkania na wynajem jawi się jako coraz lepsza inwestycja. Spadające ceny nieruchomości przy stabilnym poziomie ofertowych stawek wynajmu sprawiają, że jego rentowność staje się coraz bardziej atrakcyjna, zwłaszcza, jeśli porównać ją z alternatywnymi lokatami bankowymi czy obligacjami skarbowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik średniej rentowności netto wynajmu mieszkań, liczony na bazie ofert wynajmu zamieszczanych w serwisie Domiporta.pl oraz cen z realizowanych przez klientów Open Finance transakcji kupna lokali, wyniósł po wrześniu 4,58 proc. Poprzedni odczyt wskaźnika, z lipca br., sięgał 4,4 proc. Wyraźną poprawę widać także w ujęciu rocznym. We wrześniu 2011 roku średnia rentowność wynajmu wynosiła bowiem 4,16 proc.

Na zachowanie rentowności wynajmu mieszkań najbardziej rzutują ceny nieruchomości, które systematycznie od ponad czterech lat obniżają się. Ostatnich kilkanaście miesięcy przyniosło wyraźne przyspieszenie spadku, co ilustruje zachowanie indeksu cen transakcyjnych mieszkań Open Finance i Home Broker, który w ostatnich 12 miesiącach stracił 13,6 proc., a tylko w tym roku 11,8 proc.

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach we wrześniu 2012 roku

Miasto

Cena m2

mieszkania

Stawka najmu

w przeliczeniu na m2

Rentowność

brutto

Rentowność

netto

Gdańsk

4807 zł

30,57 zł

5,68%

5,11%

Gdynia

5522 zł

26,24 zł

4,12%

3,70%

Kraków

5333 zł

30,83 zł

4,94%

4,43%

Łódź

3741 zł

23,04 zł

5,18%

4,63%

Poznań

5263 zł

27,38 zł

4,55%

4,09%

Warszawa

6403 zł

43,10 zł

5,94%

5,34%

Wrocław

5203 zł

31,96 zł

5,30%

4,75%

Średnia

-

-

5,10%

4,58%

REKLAMA

Źródło: ceny transakcyjne Open Finance za wrzesień; oferty najmu z serwisu domiporta.pl z września obniżone o 5 proc. Założyliśmy 10,5 miesięczny okres wynajmu mieszkania, 4 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (5 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 6 PLN w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny raz z rzędu umacnia się trend z jakim mamy do czynienia od wielu miesięcy. Duża podaż mieszkań na rynku przy stosunkowo niewielkim popycie skutkuje ciągłymi spadkami cen nieruchomości. Ale trzeba pamiętać, że jednym z głównych czynników, który w dużej mierze ma wpływ na malejący popyt, to nie brak potrzeby posiadania mieszkania, ale problem z dostępnością finansowania. Ten sam czynnik jest motorem umacniania i wzrostu rentowności z najmów.

Brak zdolności kredytowej uniemożliwia zaciągnięcie kredytu na zakup własnego M i w wielu przypadkach wymusza konieczność wynajmowania. Tu proporcje podaży do popytu odwracają się na korzyść posiadaczy mieszkań. Oczywiście nie skutkuje to drastycznymi wzrostami cen najmu, ale sprawia, że transakcje te są stosunkowo pewne i gwarantują stabilne przychody przy zmniejszającym się ryzyku długotrwałych przestojów” – wyjaśnia Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych serwisu Domiporta.pl.

Podatek od środków transportowych 2013

KPiR 2013 - limit obrotów

Rzecz jasna zakup mieszkania na wynajem to raczej inwestycja długoterminowa, dlatego jego cena ma znaczenie w momencie kupna, zaś późniejsze wahania cen nieruchomości nie powinny mieć dla ich właścicieli kluczowego znaczenia, może poza sytuacją, gdy stanowią zabezpieczenie kredytu. Istotna jest oczywiście stawka, za jaką mieszkanie można wynająć. I choć stawki z ofert zamieszczanych w serwisie Domiporta.pl w monitorowanych przez nas miastach są niższe średnio o 1,1 proc. niż przed rokiem (dane dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia), to w porównaniu z poprzednim naszym raportem sprzed dwóch miesięcy, zanotowaliśmy ich wzrost o 0,3 proc.

Uśmiech na twarzach wynajmujących może nieco przygasnąć, gdy pokusić się o wyliczenie realnego zwrotu z inwestycji, czyli uwzględniając utratę wartości przez nieruchomość oraz inflację (we wrześniu rok do roku wyniosła 3,8 proc). Okazuje się bowiem, że średni realny zwrot z dokonanej przed rokiem inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi – już po odliczeniu dochodów z tytułu wynajmowania mieszkania przez ostatnie 12 miesięcy – minus 9,15 proc. Jeśli więc ktoś z jakichś powodów musi szybko spieniężyć mieszkanie, ma raczej niewielkie szanse na to, aby na tym nie stracić.

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed rokiem

Miasto

Zmiana stawki

najmu r/r

Zmiana mediany cen transakcyjnych r/r

Nominalny zwrot
z inwestycji

Realny zwrot
z inwestycji

Gdańsk

-0,98%

-11,58%

-7,01%

-10,42%

Gdynia

-0,25%

6,03%

9,96%

5,93%

Kraków

0,96%

-17,70%

-14,10%

-17,25%

Łódź

-1,20%

-11,59%

-7,43%

-10,82%

Poznań

-6,83%

-5,43%

-1,21%

-4,83%

Warszawa

1,42%

-17,73%

-13,41%

-16,58%

Wrocław

-1,86%

-11,01%

-6,68%

-10,10%

ŚREDNIE

-1,25%

-9,86%

-5,70%

-9,15%

Źródło: Domiporta.pl, raport Open Finance i Home Broker dot. cen transakcyjnych mieszkań, obliczenia Open Finance.

W naszym tradycyjnym porównaniu opłacalności wynajmu z rocznymi lokatami bankowymi i dziesięcioletnimi obligacjami skarbowymi, cały czas prowadzą te ostatnie. Ich przewaga jednak znacznie stopniała i teraz, w pierwszym roku życia obligacji, obligatariusz może liczyć na zysk netto rzędu 4,7 proc. Ponieważ ich oprocentowanie jest uzależnione od wskaźnika inflacji, do którego dolicza się marżę, wynoszącą w pierwszym okresie odsetkowym 2 pkt proc., a w kolejnych 2,5 pkt proc., w kolejnych latach, zakładając inflację w takiej wysokości jak obecnie, dziesięciolatki dawałyby co roku 5,1 proc. na czysto.

Najmniej do zaoferowania mają jak zwykle banki. Na rocznym depozycie zakładanym we wrześniu można zarobić średnio 4,28 proc.

Porównanie aktualnych rentowności najmu mieszkania,

lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich (EDO)

Rodzaj inwestycji

Rentowność brutto

Rentowność netto

Zakup mieszkania na wynajem

5,10%

4,58%

Roczna lokata bankowa*

5,28%

4,28%

Obligacje 10-letnie

5,8%**/6,3%***

4,7%**/5,10%***

*średnia dla 36 banków z 06.09.2012 r.;

**oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym;

***oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji.

Źródło: banki, obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.


Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają wpływ nie brane tu pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Bernard Waszczyk, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA