REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjnie, pierwszy tydzień miesiąca pozbawiony był publikacji oficjalnych danych gospodarczych. Cykl comiesięcznych statystyk zainicjuje GUS publikacją wskaźnika inflacji konsumenta, 15 grudnia. Jak co miesiąc, resort finansów przedstawił swoją wstępną prognozę tego wskaźnika dwa tygodnie wcześniej (1 XII).

REKLAMA

Ministerstwo Finansów oszacowało listopadową inflację na poziomie 3,8% r/r, czyli zgodnie z konsensusem rynkowym. Jeśli oficjalne dane GUS potwierdzą ten poziom, będzie to sygnał, że presja inflacyjna słabnie. Obniżająca się inflacja wraz ze słabnącymi danymi gospodarczymi w grudniu dołożą argumentów zwolennikom dalszych obniżek stóp procentowych. Notowania instrumentów finansowych, powiązanych z rynkiem stopy procentowej, obnażają oczekiwania inwestorów na dość agresywne obniżki. I tak, z cen OIS (Overnight Index Swap) wynika, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, 80% prawdopodobieństwo obniżenia stóp o 0,25 punktu procentowego już na grudniowym posiedzeniu RPP, 23 grudnia. Z kontraktów FRA (Forward Rate Agreement) wynika oczekiwanie na obniżkę o 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy) w ciągu trzech miesięcy. Co więcej, w horyzoncie 6 miesięcy, od teraz, dyskontowana jest obniżka stóp NBP w sumie aż o 2 punkty procentowe (200 punktów bazowych). Oznacza to, że inwestorzy instytucjonalni spodziewają się znaczącego spowolnienia gospodarczego w Polsce i ostrych cięć stóp procentowych przez władze monetarne.

REKLAMA

Na wyobraźnię graczy oddziałują posunięcia innych banków centralnych. W ubiegłym tygodniu stopy procentowe obniżyły: Europejski Bank Centralny - obniżka stóp procentowych o 75 pb. do 2,50%, Bank Anglii o 100 pb. do 2,00%, szwedzki Riksbank o 175 pb. do 2,00%, bank centralny Danii o 75 pb. do 4,25%, bank centralny Nowej Zelandii o 150 pb. do 5,00%. Ponadto, wszystko wskazuje na to, że amerykański bank centralny, FED, najprawdopodobniej sprowadzi amerykańskie stopy procentowe do poziomu 0% w 2009 roku.

REKLAMA

Indeks menedżerów logistycznych dla polskiej gospodarki spadł w listopadzie do poziomu 40,5 pkt. (43,7 pkt. miesiąc wcześniej). Taki poziom indeksu każe spodziewać się słabego odczytu produkcji przemysłowej za listopad (publikacja 18 XII). Wiceminister finansów K. Zajdel-Kurowska powiedziała, że wstępne wyniki analiz resortu finansów mówią o spowolnieniu tempa wzrostu PKB w IV kw. 2008 do 4% z 4,8% zanotowanych III kw. Rząd przyjął poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która zakłada wzrost PKB 3,7% (poprzednio 4,8%) i deficyt na niezmienionym poziomie 18,2 mld PLN. Minister finansów Jacek Rostowski nie wyklucza kolejnej rewizji budżetu państwa, choć prawdopodobieństwo takiego ruchu jest, jego zdaniem, małe.

Rząd zatwierdził bez zmian przedstawiony przez premiera plan antykryzysowy. "W związku z międzynarodowym kryzysem finansowym rząd zakłada obniżenie wzrostu PKB w 2009 r. do 3,7%. Dochody budżetu państwa, z powodu obniżenia prognozy wpływów z podatku od towarów i usług zmniejszą się o 1 710 mln zł. O taką samą kwotę zaplanowano zmniejszenie wydatków budżetowych. Oznacza to, że deficyt pozostanie na niezmienionym poziomie. Ponadto, w ramach działań antykryzysowych proponuje się utworzenie nowej rezerwy celowej w budżecie na 2009 r. - Rezerwy solidarności społecznej. Będzie ona wynosiła 1 140 mln zł. Rezerwa zostanie sfinansowana poprzez podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe (alkohol etylowy wzrost o 9,0%, piwo - 13,6%, wino - 16,5%) oraz na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2 000 cm³ - w tym przypadku akcyza wzrośnie do 18,6% podstawy opodatkowania".

Donald Tusk ogłosił wprowadzenie "Planu stabilności i rozwoju", którego celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki wobec światowego kryzysu finansowego. Plan przedstawia planowane działania antykryzysowe, które spowodują zastrzyk finansowy dla polskiej gospodarki w kwocie 91,3 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA