REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

Dla kogo środki?
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka nie jest skierowany tylko do wielkich graczy na rynku. Priorytetową grupą wspieraną z funduszy unijnych są mali przedsiębiorcy, których celem działania jest tworzenie lub wykorzystywanie nowoczesnej technologii. Skierowane jest do nich m. in Działanie 4.3 "Kredyt technologiczny". Firmy, które planują wdrożyć swoje rozwiązania na zagranicznych rynkach mogą ubiegać się o ochronę patentową z Poddziałania 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" (w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną"). Podmioty starające się pozyskać giełdowych akcjonariuszy powinny rozważyć staranie o pomoc, którą oferuje Poddziałanie 3.3.2 "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3. "Tworzenie systemy ułatwiającego inwestowanie w MSP".

REKLAMA

 

Jest się o co starać
W polskich firmach drzemie duży potencjał intelektualny, ale wykwalifikowana kadra i innowacyjne pomysły na biznes nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu. Przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstw najczęściej jest niewystarczający kapitał inwestycyjny. Dotacje oraz kredyty unijne umożliwiają pozyskanie bezzwrotnych funduszy na pozyskanie inwestora, rozwój i badania technologiczne lub uzyskanie patentu chroniącego własność przemysłową za granicą.

Chociaż Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka wystartował w 2007 roku, do rozdysponowania są ciągle duże środki. Największe wsparcie można uzyskać dzięki Działaniu 4.3 "Kredyt technologiczny". Maksymalna kwota pomocy to aż 4 mln PLN, a wkład własny wynosi nie mniej niż 25% zgodnie z zasadami określonymi w tzw. mapie pomocy regionalnej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2006 r., Dz.U.Nr 190, poz. 1402). Z premii technologicznej mogą skorzystać firmy planujące wdrożenie nowoczesnej technologii, a nieposiadające wystarczających środków własnych.

Natomiast jeżeli przedsiębiorstwo zamierza pozyskać inwestorów oraz wyemitować akcje powinno ubiegać się o środki z Poddziałania 3.3.2. "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3 "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP". Tutaj wartość pomocy może sięgać nawet 2 mln EUR. Poddziałanie 3.3.2 skierowane jest zwłaszcza do młodych innowacyjnych firm poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania.

Duży zastrzyk na ochronę własności przemysłowej
Dzięki środkom z Poddzialania 5.4.1 istnieje możliwość ochrony prawnej własności przemysłowej, co spowoduje, że inwestycje w działalność badawczo-rozwojową staną się bardziej opłacalne i przyniosą wymierną korzyść dla wynalazców.


Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W Poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" realizowane w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną" możliwe jest pozyskanie wsparcia . od 2 do 400 tys. PLN w zależności od procedury zgłoszeniowej oraz liczby zagranicznych rynków, w których zamierzamy uzyskać ochronę prawną dla naszego dzieła.


Przykładem możliwości jakie daje to Poddziałanie jest firma z branży motoryzacyjnej, która produkuje nowatorskie zbiorniki LPG. Dzięki podjętym staraniom uzyskała ona ochronę patentową w licznych krajach na kilku kontynentach. Środki pozyskane z Programu wynoszące łącznie 56,3 tys. PLN pozwoliły przedsiębiorcy czerpać dochody ze sprzedaży licencji za granicą, a także ochronić efekty swojej pracy.

Na co uzyskamy wsparcie z Poddziałania 5.4.1?
- koszty związane z wynajęciem pełnomocnika
- koszty tłumaczeń
- opłaty urzędowe
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
   z umowy o udzielenie wsparcia
- wydatki pokrywające koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego przeznaczonego
  na obsługę projektu

Kapitał na pozyskanie inwestora
Firmy z sektora MSP mogą ubiegać się o dotację finansującą m.in. koszty usług doradczych w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznego inwestora. Zewnętrzny kapitał pomaga firmom wprowadzić zmiany produktowe, organizacyjne oraz technologiczne. O środki w ramach Poddziałania 3.3.2 ("Wsparcie dla MSP") występują podmioty nie mające wystarczającego kapitału na swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Przykładem jest spółka akcyjna unieszkodliwiająca odpady. Otrzymana dotacja (łączna wartość to 95 tys. PLN) pozwoliła pozyskać inwestora o charakterze udziałowym. Dzięki wyemitowaniu nowej serii akcji firma utylizująca odpady pozyskała 4 mln PLN na rozwój laboratorium badawczo-rozwojowego.

Wydatki objęte dofinansowaniem w ramach Poddziałania 3.3.2:
- zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokomentacji i analiz niezbędnych do pozyskania
   zewnętrznych źródeł finansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych)
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
  z umowy o udzielenie wsparcia
- pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego

Pieniądze na inwestycję
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ukierunkowany jest na przedsiębiorców, którzy wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania i pomysły. Tak było w przypadku beneficjenta, który dzięki kredytowi technologicznemu (Działanie 4.3) wprowadził na rynek unikatowy system pomiarów 3D wykorzystywany w lotnictwie. Premia technologiczna pozwoliła na komercjalizację innowacyjnych usług wykorzystywanych m.in. w ochronie środowiska czy planach przestrzennych. Dotacja w postaci premii wyniosła w tym projekcie 1,8 mln PLN.

Wsparcie w ramach działania 4.3 uzyskamy na:
- zakup środków trwałych, w tym budynków, budowli lub ich części
- najem, dzierżawa bądź leasing środków trwałych, gruntów, budynków lub budowli
- rozbudowa istniejących budowli i urządzeń
- zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych
- koszty eksperckich usług doradczych

Na firmy czekają duże ułatwienia w ubieganiu się o kredyt technologiczny. Nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza istotną zmianę w dotychczasowej procedurze aplikacyjnej. Wnioskodawcy występujący o kredyt technologiczny nie muszą już uzyskiwać dochodów ze sprzedaży produktów i usług, aby otrzymać premię. Dodatkową zmianą, która powinna zachęcić firmy do ubiegania się o kredyt jest możliwość wsparcia technologii w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej a nie jak do tej pory, tylko na nabycie prawa własności przemysłowej lub usługi B+R (badania i rozwój) Po raz pierwszy, premie będą również wypłacane na zakup gruntu pod inwestycje. Wzrośnie ogólna wartość wsparcia, ponieważ będzie ona wyliczana od całości wydatków kwalifikowanych.
Przedsiębiorcy, którzy planują ubieganie się o Kredyt technologiczny składają w banku komercyjnym wniosek o przyznanie premii technologicznej oraz załączają promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu technologicznego. Po przyznaniu kredytu przez bank komercyjny i zrealizowaniu inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca jego część w postaci premii technologicznej.

Więcej informacji:
Poddziałanie 3.3.2: http://poig.parp.gov.pl/index/index/1318
Poddziałanie 5.4.1: http://poig.parp.gov.pl/index/index/595
Działanie 4.3: http://www.bgk.com.pl/fundusz-kredytu-technologicznego
Lista banków współpracujących z BGK: http://www.bgk.com.pl/lista-bankow-wspolpracujacych
Ministerstwo Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/fundusze/poig
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: http://www.parp.gov.pl
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: http://www.poig.gov.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: http://www.mrr.gov.pl

 

Ministerstwo Gospodarki
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA