REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

Dla kogo środki?
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka nie jest skierowany tylko do wielkich graczy na rynku. Priorytetową grupą wspieraną z funduszy unijnych są mali przedsiębiorcy, których celem działania jest tworzenie lub wykorzystywanie nowoczesnej technologii. Skierowane jest do nich m. in Działanie 4.3 "Kredyt technologiczny". Firmy, które planują wdrożyć swoje rozwiązania na zagranicznych rynkach mogą ubiegać się o ochronę patentową z Poddziałania 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" (w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną"). Podmioty starające się pozyskać giełdowych akcjonariuszy powinny rozważyć staranie o pomoc, którą oferuje Poddziałanie 3.3.2 "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3. "Tworzenie systemy ułatwiającego inwestowanie w MSP".

REKLAMA

 

Jest się o co starać
W polskich firmach drzemie duży potencjał intelektualny, ale wykwalifikowana kadra i innowacyjne pomysły na biznes nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu. Przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstw najczęściej jest niewystarczający kapitał inwestycyjny. Dotacje oraz kredyty unijne umożliwiają pozyskanie bezzwrotnych funduszy na pozyskanie inwestora, rozwój i badania technologiczne lub uzyskanie patentu chroniącego własność przemysłową za granicą.

Chociaż Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka wystartował w 2007 roku, do rozdysponowania są ciągle duże środki. Największe wsparcie można uzyskać dzięki Działaniu 4.3 "Kredyt technologiczny". Maksymalna kwota pomocy to aż 4 mln PLN, a wkład własny wynosi nie mniej niż 25% zgodnie z zasadami określonymi w tzw. mapie pomocy regionalnej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2006 r., Dz.U.Nr 190, poz. 1402). Z premii technologicznej mogą skorzystać firmy planujące wdrożenie nowoczesnej technologii, a nieposiadające wystarczających środków własnych.

Natomiast jeżeli przedsiębiorstwo zamierza pozyskać inwestorów oraz wyemitować akcje powinno ubiegać się o środki z Poddziałania 3.3.2. "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3 "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP". Tutaj wartość pomocy może sięgać nawet 2 mln EUR. Poddziałanie 3.3.2 skierowane jest zwłaszcza do młodych innowacyjnych firm poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania.

Duży zastrzyk na ochronę własności przemysłowej
Dzięki środkom z Poddzialania 5.4.1 istnieje możliwość ochrony prawnej własności przemysłowej, co spowoduje, że inwestycje w działalność badawczo-rozwojową staną się bardziej opłacalne i przyniosą wymierną korzyść dla wynalazców.


Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W Poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" realizowane w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną" możliwe jest pozyskanie wsparcia . od 2 do 400 tys. PLN w zależności od procedury zgłoszeniowej oraz liczby zagranicznych rynków, w których zamierzamy uzyskać ochronę prawną dla naszego dzieła.


Przykładem możliwości jakie daje to Poddziałanie jest firma z branży motoryzacyjnej, która produkuje nowatorskie zbiorniki LPG. Dzięki podjętym staraniom uzyskała ona ochronę patentową w licznych krajach na kilku kontynentach. Środki pozyskane z Programu wynoszące łącznie 56,3 tys. PLN pozwoliły przedsiębiorcy czerpać dochody ze sprzedaży licencji za granicą, a także ochronić efekty swojej pracy.

Na co uzyskamy wsparcie z Poddziałania 5.4.1?
- koszty związane z wynajęciem pełnomocnika
- koszty tłumaczeń
- opłaty urzędowe
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
   z umowy o udzielenie wsparcia
- wydatki pokrywające koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego przeznaczonego
  na obsługę projektu

Kapitał na pozyskanie inwestora
Firmy z sektora MSP mogą ubiegać się o dotację finansującą m.in. koszty usług doradczych w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznego inwestora. Zewnętrzny kapitał pomaga firmom wprowadzić zmiany produktowe, organizacyjne oraz technologiczne. O środki w ramach Poddziałania 3.3.2 ("Wsparcie dla MSP") występują podmioty nie mające wystarczającego kapitału na swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Przykładem jest spółka akcyjna unieszkodliwiająca odpady. Otrzymana dotacja (łączna wartość to 95 tys. PLN) pozwoliła pozyskać inwestora o charakterze udziałowym. Dzięki wyemitowaniu nowej serii akcji firma utylizująca odpady pozyskała 4 mln PLN na rozwój laboratorium badawczo-rozwojowego.

Wydatki objęte dofinansowaniem w ramach Poddziałania 3.3.2:
- zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokomentacji i analiz niezbędnych do pozyskania
   zewnętrznych źródeł finansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych)
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
  z umowy o udzielenie wsparcia
- pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego

Pieniądze na inwestycję
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ukierunkowany jest na przedsiębiorców, którzy wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania i pomysły. Tak było w przypadku beneficjenta, który dzięki kredytowi technologicznemu (Działanie 4.3) wprowadził na rynek unikatowy system pomiarów 3D wykorzystywany w lotnictwie. Premia technologiczna pozwoliła na komercjalizację innowacyjnych usług wykorzystywanych m.in. w ochronie środowiska czy planach przestrzennych. Dotacja w postaci premii wyniosła w tym projekcie 1,8 mln PLN.

Wsparcie w ramach działania 4.3 uzyskamy na:
- zakup środków trwałych, w tym budynków, budowli lub ich części
- najem, dzierżawa bądź leasing środków trwałych, gruntów, budynków lub budowli
- rozbudowa istniejących budowli i urządzeń
- zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych
- koszty eksperckich usług doradczych

Na firmy czekają duże ułatwienia w ubieganiu się o kredyt technologiczny. Nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza istotną zmianę w dotychczasowej procedurze aplikacyjnej. Wnioskodawcy występujący o kredyt technologiczny nie muszą już uzyskiwać dochodów ze sprzedaży produktów i usług, aby otrzymać premię. Dodatkową zmianą, która powinna zachęcić firmy do ubiegania się o kredyt jest możliwość wsparcia technologii w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej a nie jak do tej pory, tylko na nabycie prawa własności przemysłowej lub usługi B+R (badania i rozwój) Po raz pierwszy, premie będą również wypłacane na zakup gruntu pod inwestycje. Wzrośnie ogólna wartość wsparcia, ponieważ będzie ona wyliczana od całości wydatków kwalifikowanych.
Przedsiębiorcy, którzy planują ubieganie się o Kredyt technologiczny składają w banku komercyjnym wniosek o przyznanie premii technologicznej oraz załączają promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu technologicznego. Po przyznaniu kredytu przez bank komercyjny i zrealizowaniu inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca jego część w postaci premii technologicznej.

Więcej informacji:
Poddziałanie 3.3.2: http://poig.parp.gov.pl/index/index/1318
Poddziałanie 5.4.1: http://poig.parp.gov.pl/index/index/595
Działanie 4.3: http://www.bgk.com.pl/fundusz-kredytu-technologicznego
Lista banków współpracujących z BGK: http://www.bgk.com.pl/lista-bankow-wspolpracujacych
Ministerstwo Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/fundusze/poig
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: http://www.parp.gov.pl
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: http://www.poig.gov.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: http://www.mrr.gov.pl

 

Ministerstwo Gospodarki
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA