REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

REKLAMA

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

Dla kogo środki?
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka nie jest skierowany tylko do wielkich graczy na rynku. Priorytetową grupą wspieraną z funduszy unijnych są mali przedsiębiorcy, których celem działania jest tworzenie lub wykorzystywanie nowoczesnej technologii. Skierowane jest do nich m. in Działanie 4.3 "Kredyt technologiczny". Firmy, które planują wdrożyć swoje rozwiązania na zagranicznych rynkach mogą ubiegać się o ochronę patentową z Poddziałania 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" (w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną"). Podmioty starające się pozyskać giełdowych akcjonariuszy powinny rozważyć staranie o pomoc, którą oferuje Poddziałanie 3.3.2 "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3. "Tworzenie systemy ułatwiającego inwestowanie w MSP".

REKLAMA

 

Jest się o co starać
W polskich firmach drzemie duży potencjał intelektualny, ale wykwalifikowana kadra i innowacyjne pomysły na biznes nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu. Przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstw najczęściej jest niewystarczający kapitał inwestycyjny. Dotacje oraz kredyty unijne umożliwiają pozyskanie bezzwrotnych funduszy na pozyskanie inwestora, rozwój i badania technologiczne lub uzyskanie patentu chroniącego własność przemysłową za granicą.

Chociaż Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka wystartował w 2007 roku, do rozdysponowania są ciągle duże środki. Największe wsparcie można uzyskać dzięki Działaniu 4.3 "Kredyt technologiczny". Maksymalna kwota pomocy to aż 4 mln PLN, a wkład własny wynosi nie mniej niż 25% zgodnie z zasadami określonymi w tzw. mapie pomocy regionalnej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2006 r., Dz.U.Nr 190, poz. 1402). Z premii technologicznej mogą skorzystać firmy planujące wdrożenie nowoczesnej technologii, a nieposiadające wystarczających środków własnych.

Natomiast jeżeli przedsiębiorstwo zamierza pozyskać inwestorów oraz wyemitować akcje powinno ubiegać się o środki z Poddziałania 3.3.2. "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3 "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP". Tutaj wartość pomocy może sięgać nawet 2 mln EUR. Poddziałanie 3.3.2 skierowane jest zwłaszcza do młodych innowacyjnych firm poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania.

Duży zastrzyk na ochronę własności przemysłowej
Dzięki środkom z Poddzialania 5.4.1 istnieje możliwość ochrony prawnej własności przemysłowej, co spowoduje, że inwestycje w działalność badawczo-rozwojową staną się bardziej opłacalne i przyniosą wymierną korzyść dla wynalazców.


Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W Poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" realizowane w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną" możliwe jest pozyskanie wsparcia . od 2 do 400 tys. PLN w zależności od procedury zgłoszeniowej oraz liczby zagranicznych rynków, w których zamierzamy uzyskać ochronę prawną dla naszego dzieła.


Przykładem możliwości jakie daje to Poddziałanie jest firma z branży motoryzacyjnej, która produkuje nowatorskie zbiorniki LPG. Dzięki podjętym staraniom uzyskała ona ochronę patentową w licznych krajach na kilku kontynentach. Środki pozyskane z Programu wynoszące łącznie 56,3 tys. PLN pozwoliły przedsiębiorcy czerpać dochody ze sprzedaży licencji za granicą, a także ochronić efekty swojej pracy.

Na co uzyskamy wsparcie z Poddziałania 5.4.1?
- koszty związane z wynajęciem pełnomocnika
- koszty tłumaczeń
- opłaty urzędowe
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
   z umowy o udzielenie wsparcia
- wydatki pokrywające koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego przeznaczonego
  na obsługę projektu

Kapitał na pozyskanie inwestora
Firmy z sektora MSP mogą ubiegać się o dotację finansującą m.in. koszty usług doradczych w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznego inwestora. Zewnętrzny kapitał pomaga firmom wprowadzić zmiany produktowe, organizacyjne oraz technologiczne. O środki w ramach Poddziałania 3.3.2 ("Wsparcie dla MSP") występują podmioty nie mające wystarczającego kapitału na swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Przykładem jest spółka akcyjna unieszkodliwiająca odpady. Otrzymana dotacja (łączna wartość to 95 tys. PLN) pozwoliła pozyskać inwestora o charakterze udziałowym. Dzięki wyemitowaniu nowej serii akcji firma utylizująca odpady pozyskała 4 mln PLN na rozwój laboratorium badawczo-rozwojowego.

Wydatki objęte dofinansowaniem w ramach Poddziałania 3.3.2:
- zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokomentacji i analiz niezbędnych do pozyskania
   zewnętrznych źródeł finansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych)
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
  z umowy o udzielenie wsparcia
- pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego

Pieniądze na inwestycję
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ukierunkowany jest na przedsiębiorców, którzy wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania i pomysły. Tak było w przypadku beneficjenta, który dzięki kredytowi technologicznemu (Działanie 4.3) wprowadził na rynek unikatowy system pomiarów 3D wykorzystywany w lotnictwie. Premia technologiczna pozwoliła na komercjalizację innowacyjnych usług wykorzystywanych m.in. w ochronie środowiska czy planach przestrzennych. Dotacja w postaci premii wyniosła w tym projekcie 1,8 mln PLN.

Wsparcie w ramach działania 4.3 uzyskamy na:
- zakup środków trwałych, w tym budynków, budowli lub ich części
- najem, dzierżawa bądź leasing środków trwałych, gruntów, budynków lub budowli
- rozbudowa istniejących budowli i urządzeń
- zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych
- koszty eksperckich usług doradczych

Na firmy czekają duże ułatwienia w ubieganiu się o kredyt technologiczny. Nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza istotną zmianę w dotychczasowej procedurze aplikacyjnej. Wnioskodawcy występujący o kredyt technologiczny nie muszą już uzyskiwać dochodów ze sprzedaży produktów i usług, aby otrzymać premię. Dodatkową zmianą, która powinna zachęcić firmy do ubiegania się o kredyt jest możliwość wsparcia technologii w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej a nie jak do tej pory, tylko na nabycie prawa własności przemysłowej lub usługi B+R (badania i rozwój) Po raz pierwszy, premie będą również wypłacane na zakup gruntu pod inwestycje. Wzrośnie ogólna wartość wsparcia, ponieważ będzie ona wyliczana od całości wydatków kwalifikowanych.
Przedsiębiorcy, którzy planują ubieganie się o Kredyt technologiczny składają w banku komercyjnym wniosek o przyznanie premii technologicznej oraz załączają promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu technologicznego. Po przyznaniu kredytu przez bank komercyjny i zrealizowaniu inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca jego część w postaci premii technologicznej.

Więcej informacji:
Poddziałanie 3.3.2: http://poig.parp.gov.pl/index/index/1318
Poddziałanie 5.4.1: http://poig.parp.gov.pl/index/index/595
Działanie 4.3: http://www.bgk.com.pl/fundusz-kredytu-technologicznego
Lista banków współpracujących z BGK: http://www.bgk.com.pl/lista-bankow-wspolpracujacych
Ministerstwo Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/fundusze/poig
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: http://www.parp.gov.pl
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: http://www.poig.gov.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: http://www.mrr.gov.pl

 

Autopromocja
Ministerstwo Gospodarki

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA