REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się pracuje na Malcie

Liszcz Jan

REKLAMA

O tym, że na owej pięknej wyspie można zapisać się do szkoły języka angielskiego, wie niemal każdy. Ale ten najmniejszy kraj w Unii Europejskiej ma również sporo do zaoferowania pod względem gospodarczym. Wiele firm z różnych krajów prowadzi tu interesy – zagraniczni inwestorzy otrzymują do dyspozycji dobrze działającą infrastrukturę i partnerów władających doskonałym angielskim.

Kraj ten chlubi się swoją długą historią, o której świadczą budowle sakralne z okresu kamienia. Dopiero w 1964 roku ta dawna kolonia brytyjska uzyskała niepodległość, a od 1974 roku jest republiką. Trzydzieści lat później wstąpiła do UE.

REKLAMA

Temat tabu: religia

Mieszkańcy tej wyspy na Morzu Śródziemnym odznaczają się południowym temperamentem i fakt ten należy mieć na uwadze, jeśli zamierza się podjąć z nimi współpracę.

- To południowcy, choć wykazujący silne wpływy brytyjskie - mówi Izabela Osińska z firmy budowlanej świadczącej usługi w tym kraju. - Są bardziej bezpośredni i reagują dużo bardziej emocjonalnie od nas.

Small talk na Malcie to głównie pogawędka na temat rodziny własnej i rozmówcy. Warto to wiedzieć, bo im lepiej poznamy osoby, z którymi współpracujemy, im bardziej zażyłe staną się nasze kontakty, tym negocjacje czy zawieranie umów handlowych będą łatwiejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udany kontrakt wieńczy zawsze wspólny obiad w dobrej restauracji. Maltańczycy w ogóle uważają, że zjedzenie z kimś lunchu czy kolacji pozwala znacznie lepiej go poznać.

REKLAMA

Taki styl życia nietrudno jest przyjąć za swój, łącznie z obowiązkową sjestą. Czasem jednak z południowym temperamentem wiążą się również burzliwe dyskusje, zwłaszcza jeśli chodzi o religię. Malta nazywana jest najbardziej katolickim państwem Europy (zaraz po Watykanie), przedstawiciele tego wyznania stanowią 98 procent ludności.

Innym zapalnym tematem jest polityka rodzinna - w tym kraju rozwody i przerywanie ciąży są niedozwolone. Niechęć wzbudzi też szukanie na wyspie śladów arabskich - Maltańczycy uważają się bowiem za rdzennych Europejczyków.

W ramach przygotowań do wyjazdu Izabela Osińska radzi zapoznać się z tutejszą kulturą i historią. A także przestawić się na nieco staromodną i sformalizowaną w naszym odczuciu uprzejmość.

- Dobre maniery są bardzo ważne, wręcz niezbędne - przypomina. - Kobiecie na przykład zawsze trzeba podać płaszcz i przepuścić ją przodem.

Jutro też jest dzień

REKLAMA

W życiu zawodowym Maltańczycy cenią fachowość i kompetencję. Najpierw jednak trzeba im pozwolić wyrazić wszystkie obawy, po to, aby je potem wspólnie rozwiać. Lubią też wiedzieć, że w danej sprawie między partnerami nie ma żadnych niedomówień czy niejasności. Tutejsi mieszkańcy są ambitni, otwarci na nowości i gotowi do rozmów, warto jednak potwierdzić pisemnie wszystkie poczynione uzgodnienia.

Należy także respektować służbową hierarchię. Pierwszy kontakt biznesowy powinien się odbyć na najwyższym możliwym szczeblu. Potem należy pozostawić partnerowi możliwość delegowania osoby do wzajemnych kontaktów. Zawsze powinno się jednak wysyłać kopie najważniejszych dokumentów również do szefa, bo - jak mawiają Maltańczycy - „boss to boss”.

Silvio de Bono, miejscowy doradca biznesowy, zaleca aby nie dać się zwieść swobodnej atmosferze, jaka towarzyszy na Malcie wzajemnym kontaktom - wszelkie formy i tak muszą zostać zachowane, zwłaszcza jeśli spotkanie ma oficjalny charakter. Symbole statusu, w tym tytuły widniejące na wizytówkach, grają w tym kraju ogromną rolę. Ważne jest także pochodzenie. Są rodziny dobre i gorsze, i to, kto z jakiego domu pochodzi, dla Maltańczyków ogromnie się liczy. Dobrze jest ponadto orientować się, jakiego obozu politycznego zwolennikiem jest nasz ważny rozmówca, i zebrać wcześniej potrzebne informacje. Wzajemne zaufanie biznesowych partnerów i sieć dobrych kontaktów to podstawa wszelkich działań w tym kraju.

W kwestii terminów i punktualności zalecana jest spora cierpliwość. Nie należy obrażać się, gdy partner przychodzi na spotkanie spóźniony.

- Mentalność Maltańczyków określa słowo „ma~nana” - zauważa Izabela Osińska. - Nie są zbyt zdyscyplinowani i nie przywiązują wagi do szczegółów.

Goszcząc na Malcie, unikaj:

• zbyt pospiesznego przechodzenia do interesów, bez wykazania zainteresowania osobą i rodziną partnera

• nieuprzejmego zachowania

• pomijania tytułów i form grzecznościowych

• żartów z religii

• okazywania zniecierpliwienia z powodu czyjejś niepunktualności

Jan Liszcz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA