REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się pracuje na Malcie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Liszcz Jan

REKLAMA

O tym, że na owej pięknej wyspie można zapisać się do szkoły języka angielskiego, wie niemal każdy. Ale ten najmniejszy kraj w Unii Europejskiej ma również sporo do zaoferowania pod względem gospodarczym. Wiele firm z różnych krajów prowadzi tu interesy – zagraniczni inwestorzy otrzymują do dyspozycji dobrze działającą infrastrukturę i partnerów władających doskonałym angielskim.

Kraj ten chlubi się swoją długą historią, o której świadczą budowle sakralne z okresu kamienia. Dopiero w 1964 roku ta dawna kolonia brytyjska uzyskała niepodległość, a od 1974 roku jest republiką. Trzydzieści lat później wstąpiła do UE.

REKLAMA

Temat tabu: religia

Mieszkańcy tej wyspy na Morzu Śródziemnym odznaczają się południowym temperamentem i fakt ten należy mieć na uwadze, jeśli zamierza się podjąć z nimi współpracę.

- To południowcy, choć wykazujący silne wpływy brytyjskie - mówi Izabela Osińska z firmy budowlanej świadczącej usługi w tym kraju. - Są bardziej bezpośredni i reagują dużo bardziej emocjonalnie od nas.

Small talk na Malcie to głównie pogawędka na temat rodziny własnej i rozmówcy. Warto to wiedzieć, bo im lepiej poznamy osoby, z którymi współpracujemy, im bardziej zażyłe staną się nasze kontakty, tym negocjacje czy zawieranie umów handlowych będą łatwiejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udany kontrakt wieńczy zawsze wspólny obiad w dobrej restauracji. Maltańczycy w ogóle uważają, że zjedzenie z kimś lunchu czy kolacji pozwala znacznie lepiej go poznać.

REKLAMA

Taki styl życia nietrudno jest przyjąć za swój, łącznie z obowiązkową sjestą. Czasem jednak z południowym temperamentem wiążą się również burzliwe dyskusje, zwłaszcza jeśli chodzi o religię. Malta nazywana jest najbardziej katolickim państwem Europy (zaraz po Watykanie), przedstawiciele tego wyznania stanowią 98 procent ludności.

Innym zapalnym tematem jest polityka rodzinna - w tym kraju rozwody i przerywanie ciąży są niedozwolone. Niechęć wzbudzi też szukanie na wyspie śladów arabskich - Maltańczycy uważają się bowiem za rdzennych Europejczyków.

W ramach przygotowań do wyjazdu Izabela Osińska radzi zapoznać się z tutejszą kulturą i historią. A także przestawić się na nieco staromodną i sformalizowaną w naszym odczuciu uprzejmość.

- Dobre maniery są bardzo ważne, wręcz niezbędne - przypomina. - Kobiecie na przykład zawsze trzeba podać płaszcz i przepuścić ją przodem.

Jutro też jest dzień

REKLAMA

W życiu zawodowym Maltańczycy cenią fachowość i kompetencję. Najpierw jednak trzeba im pozwolić wyrazić wszystkie obawy, po to, aby je potem wspólnie rozwiać. Lubią też wiedzieć, że w danej sprawie między partnerami nie ma żadnych niedomówień czy niejasności. Tutejsi mieszkańcy są ambitni, otwarci na nowości i gotowi do rozmów, warto jednak potwierdzić pisemnie wszystkie poczynione uzgodnienia.

Należy także respektować służbową hierarchię. Pierwszy kontakt biznesowy powinien się odbyć na najwyższym możliwym szczeblu. Potem należy pozostawić partnerowi możliwość delegowania osoby do wzajemnych kontaktów. Zawsze powinno się jednak wysyłać kopie najważniejszych dokumentów również do szefa, bo - jak mawiają Maltańczycy - „boss to boss”.

Silvio de Bono, miejscowy doradca biznesowy, zaleca aby nie dać się zwieść swobodnej atmosferze, jaka towarzyszy na Malcie wzajemnym kontaktom - wszelkie formy i tak muszą zostać zachowane, zwłaszcza jeśli spotkanie ma oficjalny charakter. Symbole statusu, w tym tytuły widniejące na wizytówkach, grają w tym kraju ogromną rolę. Ważne jest także pochodzenie. Są rodziny dobre i gorsze, i to, kto z jakiego domu pochodzi, dla Maltańczyków ogromnie się liczy. Dobrze jest ponadto orientować się, jakiego obozu politycznego zwolennikiem jest nasz ważny rozmówca, i zebrać wcześniej potrzebne informacje. Wzajemne zaufanie biznesowych partnerów i sieć dobrych kontaktów to podstawa wszelkich działań w tym kraju.

W kwestii terminów i punktualności zalecana jest spora cierpliwość. Nie należy obrażać się, gdy partner przychodzi na spotkanie spóźniony.

- Mentalność Maltańczyków określa słowo „ma~nana” - zauważa Izabela Osińska. - Nie są zbyt zdyscyplinowani i nie przywiązują wagi do szczegółów.

Goszcząc na Malcie, unikaj:

• zbyt pospiesznego przechodzenia do interesów, bez wykazania zainteresowania osobą i rodziną partnera

• nieuprzejmego zachowania

• pomijania tytułów i form grzecznościowych

• żartów z religii

• okazywania zniecierpliwienia z powodu czyjejś niepunktualności

Jan Liszcz

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA